Rendhagyó módon és időben, halálának évfordulóján, születésének és halálának helyén, illetve a kettő között ünnepelték József Attilát vasárnap.
A születési helyről, a budapesti Ferencvárosból a MÁV nosztalgia szerelvénye szállította az emlékezőket. A program már útközben is zajlott Jordán Tamás, Farkas Ádám, Posta Victor, Hobo, a Sebő Együttes, a Kávészünet Zenekar és az Ostinato Együttes adott elő verseket, a költőtől fennmaradt, illetve róla szóló írásokat a vonaton.
A múlt század eleji kocsikból összeállított “versvonat” december 03-án 12 óra után néhány perccel, hét és fél óra híján 80 évvel a költő halála után futott be balatonszárszói állomásra. A szerelvényt húzó Nohab M61-es mozdony valahol ott állt meg, ahol 1937. december 3-án az 1284. számú tehervonat 15. és 16. vagonja járhatott, amik József Attilát halálra gázolták.
A Ferencvárosból érkező mintegy háromszáz utast, a közreműködő művészeket és dr. Bácskai János ferencvárosi polgármestert Dorogi Sándor, a szárszói önkormányzat vezetője köszöntötte.
A polgármester elmondta, hogy a falu lakói nagy szeretettel és tisztelettel ápolják József Attila emlékét. A községben különleges emlékmű és múzeum idézi meg életét, verseit. A “Régi temetőben” található a költő első sírhelye. Néhányan még ma is élnek azok közül a szárszóiak közül, akik a halála után két nappal tartott temetésén is részt vettek – hangsúlyozta Dorogi Sándor.
A köszöntőt Jordán Tamás színművész zárta A számokról című József Attila verssel.
A vonat délutáni visszaindulásáig mindenki sorra vette a szárszói emlékhelyeket. Aki időben foglalt magának helyet, délután részt vehetett a Jószef Attila Művelődési Házban rendezett műsoron.
Az állomásról sokan elsétáltak a község Földvár felőli végénél található Régi temetőbe, ahol József Attila első sírhelyénél Lázár Balázs és Tallián Mariann színművészek adtak elő rövid összeállítást a költő verseiből. Majd az emlékezők, köztük a két polgármester és Jordán Tamás mécsest gyújtottak a “sírkő” előtt.
A művelődési házban délután kettőkor kezdődő Kész a leltár című műsort a Szárszón és a Ferencvárosban élő Lázár Balázs nyitotta meg a címadó verssel.
Bácskai János ferencvárosi polgármester köszöntőjében megidézte József Attila gyerekkorának színhelyét, a Gát utcai szülőházat és a Ferencváros más fontos pontjait. A polgármester szerint a születési hely és Balatonszárszó nem csak keretbe foglalja a tragikus sorsú költő életét, hanem halálát követően a megemlékezés méltó helyszínévé is váltak.
Dorogi Sándor a várható folytatásról is beszélt, 2018. április 11-én, József Attila születésnapján és egyben a költészet napján a szárszóiak mennek el a Ferencvárosba, hogy költő szülőházában együtt ünnepeljenek.
Dorogi Sándor elmondta azt is, hogy a Balatonszárszó a magyar költészet más nagyjainak emlékét is szeretné méltóképpen ápolni. Ezért a múlt évben együttműködési megállapodást kötöttek az nagyváradi Ady Emlékmúzeummal egymás kiállításának népszerűsítésére. Hasonló együttműködést építenek a nagyszalontai Arany János Emlékmúzeummal, így szeretnének létrehozni egy “aranyháromszöget” a kultúránk erősítésére.
A műsorban a továbbiakban először a Sebő együttes játszott József Attila verseiből készített dalokat.
A klasszikus és kortárs költők műveit feldolgozó és saját dalokat előadó Kávészünet Együttes néhány József Attila vers zenés átiratát adta elő
A program a 2017-es ferencvárosi vers-dal fesztivál felfedezettje, az Ostinatio Együttes zárta József Attila verseiből készült dalaival.
Bár a nézők a művelődési ház minden négyzetméterét elfoglalták, sokan nem fértek be a programra. Ők közben bejárhatták a költő szárszói emlékhelyeit. Sokan ellátogattak az állomás közelében álló emlékházba, ahol a múzeum munkatársai mellett a kiállítást néhány éve összeállító H. Bagó Ilona, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmúzeulógusa is bekapcsolódott a tárlatvezetésébe.
Aki jól gazdálkodott az idővel, az megnézhette Anna Ivanova orosz festőművész délután nyílt akvarellkiállítását a községházán, és akár vásárolhatott is a ház előtti parkban rendezett jótékonysági adventi vásárban.
A kézművesek, sajtkészítők és más őstermelők mellett saját standdal várták az érdeklődőket a Szárszói Öltögetők, a Nők a Balatonért Egyesület szárszói csoportjának tagjai és az általános iskola több osztályának diákjai is saját készítésű díszeiket, emléktárgyaikat kínálták a karácsonyi ajándékozáshoz.
A versvonat délután 4 óra után néhány perccel indult vissza Budapestre. A művészvendégek a hazaúton is folytatták műsorukat.
Kép, videó és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!