A 6. alkalommal megrendezett balatonszárszói Sárkányfesztiválon egy rendkívüli titokra derült fény Süsü sárkány és más mesealakok megalkotójáról. Csukás István nem hajlandó Szárszón dolgozni. De erről majd később, most maradjunk a szorosan vett programnál.
Szombaton délelőtt a község központjában lévő parkban több száz gyerek és felnőtt várta, hogy a sárkányhajón érkező Süsü sárkány kikössön végre Balatonszárszón, és elkezdődjön a 6. Sárkányfesztivál. De hiába evezett Süsü is teljes erőből, hiába hívogatták a gyerekek, a hajó kormányosa láthatóan minden elkövetett, hogy tovább fokozza az izgalmat, csak több kanyar, forduló után irányította a parthoz a járművet.
Az apró mólón személyesen Csukás István fogadta talán legkedvesebb alakját. Innen Dorogi Sándor polgármesterrel együtt a zenepavilonhoz sétáltak, hogy megnyissák a fesztivált.
A pavilon körül ismét felállították a “Csukás-szoborparkot”, Megyeri János szobrász ember nagyságú alakjait a Csukás-mesék népszerű szereplőiről. Többek mellett az idén is itt volt Mirr-Murr és Oriza Triznyák, valamint a Nagy Ho-ho-ho horgász a tátogó halacskákkal.
A megnyitót a Fabula együttes gyerekdalokból összeállított koncertje követte. Közben a zenekar énekese, Baranyai Julcsi Süsü társaságában többször is táncba hívta a gyereket.
A koncert után a szerencsésebb gyerekek, akiknek jutott jegy, átvonultak a Csukás Színházba, hogy a Komáromi Jókai Színház előadásában megnézzék Csukás István – Bergendy István: Süsü, a sárkány című zenés mesejátékát. Akik nem fértek be a délelőtti előadásra, a délutánival kárpótolhatták magukat.
A mesejáték mostani előadása több okból is okot adott az ünneplésre. Pille Tamás rendező bejelentette, hogy darab a Komáromi Jókai Színház egyedüli olyan produkciója, amivel elérték a 150 előadást. Az előadások nagy számát még különlegesebbé teszi, hogy több mint százharminc ezek közül szlovákiai településeken zajlott. Másik hasonlóan jeles jubileum, hogy az idén öt éves a szárszói Csukás Színház. Végül Pille Tamás és Dorogi Sándor egy harmadik jubileumra is felhívta a figyelmet, Csukás István 80. születésnapjára. Igaz, az hivatalosan a tavasszal volt, de hát akkor éppen nem tartottak sárkányfesztivált. Ezért az előadásra összegyűlt több száz gyerek és felnőtt most énekelte el a meghatódott írónak, Pista bácsinak Halász Judit Boldog születésnapot! című dalát.
A két nagy sikerű előadás után telt ház előtt zajlott a Budapest Bár zenekar esti koncertje. Vasárnap este a Szlovákiából és Lengyelországból érkezett néptánc együttesek folklór-estje után csak a közelgő vihar tudta leállítani az éjszakába nyúló közös táncot.
A fesztivál folytatásaként hétfőn a szlovákiai Dunaszerdahely óvónőinek Aranykert Bábszínház társulata is sok tapsot kapott A kelekótya kiskakas és A bűvös kendő című előadásain. Kedden Szent György lovag és a sárkány legendáját mutatta be a gólyalábas Utcaszínház a zenepavilon zsúfolásig telt terén. Szerdán egy újabb Csukás István darabbal, A Nagy Ho-ho horgász című mesemusical előadásával folytatódott a Sárkányfesztivál programja. A Szabad Ötletek Színház produkciójához ismét csak szűknek bizonyult a Csukás Színház nézőtere.
A fesztivál további programjaként augusztus 04-én 19.30 órakor a 100 Folk Celsius együttes ad koncertet a Csukás Színház. Augusztus 05-én 20 órakor kezdődik a Brass Show – BrassDance rézfúvós együttes koncertje a zenepavilonnál, augusztus 06-án 10.30 órakor a Főnix Színház adja elő a Piroska és a farkas című zenés mesejátékot a Csukás Színházban, 19 órától a Fabula együttes lép fel Süsüvel közösen a zenepavilonnál.
A 6. Sárkányfesztivált este 9 órakór Mága Zoltán és a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar koncertje zárja a Csukás Színházban. A Sárkányfesztivál programjáról részletesen ide kattintva olvashatnak.
♦
Végül a titok, amit az elején ígértem. Jókai Mórról tudjuk, hogy nagyon sok művét a füredi villájában írta. Egyes kutatók szerint azért is volt itt ennyire termékeny, mert első felesége, Laborfalvi Róza addig nem engedte ki a dolgozószobából, amíg a napi penzummal el nem készült.
Csukás István teljesen másképp éli az életét Balatonszárszón. Mint elmondta, először megpróbált ő is dolgozni a nyaralások alatt. De amikor meglátta, hogy mások fürödnek, söröznek, sétálnak, beszélgetnek, pihennek, arra gondolt, ez neki is ugyanúgy kijár. Ezért mielőtt Szárszóra jönne, elvégez minden tervezett munkát, hogy itt aztán ő is szabad balatoni nyaraló lehessen. Ebbe természetesen belefér a fesztiváli munka és szereplés.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Tisztelt Czvalinga György!
A hírlevélben az első helyen szerepelt a tudósítások között a fenti cikk, aminek végén olvasható: ” 6. Sárkányfesztivált este 9 órakór Mága Zoltán és a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar koncertje zárja a Csukás Színházban. A Sárkányfesztivál programjáról részletesen ide kattintva olvashatnak.” az utóbbi mondat élő linkkel átvisz a fesztivál részletes programjára, amiben nagy képpel kiemelten szerepel a Mága-koncert.
De ha mindez nem lenne elég, a hírlevélben az “Ajánlott programok” között külön is szerepel a fenti írás – benne a Mága-koncerttel az alábbi élő linkes címen: Balatonszárszó – VI. Sárkányfesztivál Süsüvel és Csukás Istvánnal – 07.30-08.06.
Üdvözlettel
Győrffy Árpád
Tisztelt Győrffy Árpád!
Tegnapaugusztus 6-án Mága koncert volt a Csukás színházban, sajnálattal de a hírlevélben nam találtam róla semmi előzetest. Talán megérdemelte volna (vagy csak én vagyok figyelmetlen olvasó?).
Üdvözlettel: Czvalinga György