Bármennyire is meglepő, egy halászléfőzéssel kezdődött Arany János, Ady Endre és József Attila kultuszának összekapcsolása.
A balatonszárszói önkormányzat és a nagyközségben működő József Attila Emlékház ismét egy érdekes programmal mutatta meg magát, hívta fel a figyelmet József Attilára, Arany Jánosra és Ady Endrére. A múlthét végén Aranyháromszög címmel tartottak határokon átnyúló kulturális programot a két másik költőóriás emlékének ápolóival összefogva.
Dorogi Sándor polgármester szerint az együttműködés kezdetei a Balatonszárszón 2016-ban tartott Kárpát-medencei halászléfőző versenyre nyúlnak vissza. Ezen vett részt a Szilágyságot képviselő nagyváradi csapat séfjeként Imre Zoltán, az Ady Múzeum vezetője. A szárszói polgármester ennek folytatásaként ismerkedett meg jobban a váradi múzeum tevékenységével, majd fogalmazódott meg bennük az együttműködési szándék.
Eleinte két oldalú kapcsolatban gondolkodtak, ami elsősorban az Ady Múzeum és a József Attila Emlékház kölcsönös népszerűsítésére terjedt ki. De Dorogi Sándor közben felfedezte az éppen felújított nagyszalontai Arany János Múzeumot is, amiben jó lehetőséget láttak a közös munka kiterjesztésére. Így született meg az Aranyháromszög. A mostani találkozó egy bemutatkozási lehetőség volt a három intézménynek, és egyben jó alkalom a költők népszerűsítésére – fogalmazta meg a legfontosabb céljaikat a polgármester.
A hétvégén lezajlott kétnapos program központi helyszíne a balatonszárszói József Attila Emlékház volt, de koncerttel, verses előadóesttel bekapcsolódott a művelődési ház is. Szombaton délelőtt tárlatvezetéssel, az indult a program, ami a két nap során többször is megismétlődött. A látogatókat kalauzoló Matkovics Diána múzeumpedagógus, az emlékház vezetője elsősorban József Attila ifjúkoráról és Balatonszárszóhoz kapcsolódó utolsó időszakáról mesélt érdekes részleteket.
Imre Zoltán, aki közben előlépett a nagyváradi Városi Múzeum aligazgatójává, a 20. század eleji társadalmi közeg bemutatásával tette érthetőbbé Adyt, és egy korabeli némafilm levetítésével mutatta be azt a párizsi kávéházi világot, aminek egykor a költő is résztvevője volt.
Patócs Júlia, a nagyszalontai Arany János Művelődési Egyesület elnöke, a gyakorlatilag Arany halála óta működő szervezetük emlékőrző tevékenységét tárta hallgatóság elé. Tallián Mariann és Lázár Balázs zenés irodalmi műsorában közvetlenül is megszólaltak Arany művei. A két színművész több más mellett a Tetemre hívással, a Hídavatással, az Ágnes asszonnyal és a Vörös rébékkel adott ízelítőt Arany balladáiból.
Az első nap egy kicsit rendhagyó módon zárult, a tradicionális New Orleans-i dixieland zenét játszó lengyel Zygi Jazz Band adott koncert.
Vasárnap folytatódtak a tárlatvezetések, majd Vaderna Gábor segítségével visszatértek Nagyszalontára. Az Eötvös Lóránt Tudományegyetem adjunktusa, a nagyszalontai Arany János emlékkiállítás kurátora a Csonka toronyban hatvan év után újraépített anyagot mutatta be.
Két napon át a József Attila Emlékház előtt parkolt, és várta a látogatókat Arany200busz is. Arany János születésének 200. évfordulójára összeállított anyag versek, képek, különféle dokumentumok és relikviamásolatok segítségével mutatja be a költő életművét. Mint a mozgó kiállítás állandó sofőrje, Szőke Csaba nemzetőr hadnagy elmondta, Szárszó körülbelül a 250. állomásuk a busszal. A két nap alatt közel kétszázan nézték meg a kiállítást.
Az Aranyháromszög programja Csuja Imre önálló estjével zárult a József Attila Művelődési Házban. A Jászai Mari-díjas színművész műsorában a gyerekkorban hallott, tanult első versektől, az Öreg néne őzikéjétől és az Anyám tyúkjától indulva jutott el József Attila, Arany János, Ady Endre és mások verseihez. Hogy azután az egyébként is rendkívül fajsúlyos összeállítást még megfejelje Babits Mihály Jónás könyve című elbeszélő költeményének előadásával.
Dorogi Sándor nagyon jó kezdetnek minősítette a rendezvényt. Mint elmondta, mindegyik érintett fél folytatni szertné az együttműködést. Akár az is elképzelhető, hogy évente más-más helyen tartanak közös programot.
Matkovics Diána, a József Attila Emlékház vezetője ezt azzal egészítette ki, hogy a “közönség” is folytatást szeretne. Többen jelezték, hogy szívesen részt vennének például egy váradi és szalontai közös kiránduláson.
Beszélt arról is, hogy formálódik egy másik együttműködés is, aminek keretében négy másik József Attila emlékhellyel, Budapest Ferencvárossal, Öcsöddel, Szabadszállással és Makóvak közösen szerveznek egy pontgyűjtő akciót, ami a tervek szerint április 11-én indul, és körülbelül másfél évünk lesz arra, hogy az emlékhelyek végigjárásával teljesítsük.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)