Balatoni miniszteri biztos lehet Szabó Mátyás – 2003. február 1.
Sajtóértesülések szerint Kóródi Mária, a környezetvédelmi és vízügyi tárca vezetője rövidesen a balatoni ügyek miniszteri biztosává nevezi ki Szabó Mátyást, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetőjét. Szakmai berkekben már korábban tudni vélték, hogy a balatoni vízpótlással, iszapkotrással kapcsolatos feladatok koordinálását a területért egyébként is felelős Szabó Mátyásra bízzák. A kinevezésre valószínűleg rövidesen sor kerül, hisz Kóródi Mária tavaly júliusi balatoni szemléjén az év végére, de legkésőbb az idei év elejére már konkrét eredményeket ígért.
Szabó Mátyás, a “Nagy-Balaton” ügyeiben illetékes vízügyi igazgatóság vezetőjeként korábban egyik szorgalmazója volt annak, hogy a kapcsolódó jogszabály módosításával a balatoni vízszint lehetséges felső határát emeljék meg 100-ról 110 centiméterre a nyári hónapokban. Elsősorban azért tartotta szükségesnek az emelést, mert másokkal együtt úgy vélte, hogy a nagyobb víztömeg stabilabb minőséget eredményez. A part menti települések polgármesterei azonban csak fenntartásokkal támogatták a javaslatot, amikor a Balatoni Szövetség 1997 májusi közgyűlésén segítségüket kérte. Többen úgy vélték, hogy gondot okozhat a megemelkedő talajvíz, és a parti telkek tulajdonosaitól is tiltakozás várható. A polgármesterek végül úgy foglaltak állást, hogy támogatják a vízszint megemelését, de az esetleges károkért nem vállalnak felelőséget. Az új szabályozás végül mégis életbe lépett. Igaz, a Balaton máig nem adott módot az alkalmazására.
Szabó Mátyás a jelenlegi alacsony vízszintet nem tartja szerencsésnek, de mint az elmúlt két évben több fórumon is kifejtette, ha rajta múlik, a természetre kell bízná a probléma megoldását. A mesterséges vízpótlást korábban egyértelműen elutasította.
– Műszakilag meg lehetne oldani, de teljesen értelmetlen lenne. A Rábában például sincs elég víz, hisz ilyenkor ott is jó ha 10 köbméter a hozam, amire ott is nagy szükség van. A Drávánál külön akadályt jelentenének a nemzetközi kérdések, hisz a folyó elvezetése más országokat is érintetne. Végül, ha mindezt figyelmen kívül hagynánk, és előteremtenénk a mintegy 10-15 milliárd forintot a munkákra, akkor még mindig ott a kérdés, hogy a Balaton élővilága mit szólna az idegen vízhez – nyilatkozta lapunknak 2002 júliusában.
Ellenvéleménye dacára aktívan részt vett a balatoni vízpótlás lehetőségét kutató egyeztetéseken.
A miniszteri biztosi státusz létrehozása két szempontból is rendkívül jelentős lépésnek tekinthető. A várható hatáskörök segítségével az igazgató könnyebben szót érthet a szomszédos vízgyűjtő területek illetékeseivel. S talán lehetőség nyílik a tárca különböző alterületeivel – a környezet-, illetve a természetvédelmi ágazattal – való közvetlen párbeszédre, egyeztetésre.
Még lényegesebb a kérdés politikai vetülete. A miniszteri biztos tervezett kinevezése azt jelzi, hogy az illetékes tárca félévi tanácstalanság után felelős gazdaként visszaveszi magához a Balaton vízügyeinek intézését.
|
Balatoni strandok, bicikliutak, kulturális, sport, szabadidős programok, koncertek, hangversenyek, látnivalók