Március 2-án ismét 130 centiméterre emelkedett a Balaton átlagos vízszintje, ami 20 centiméterrel haladja meg az egyébként előírt felső szabályozási szintet.
Máig nem tudjuk, ki és milyen engedély alapján döntött arról, hogy ilyen magasan tartva a tó vízszintjét veszélyezteti a parti ingatlanok, közművek, sétányok, védművek állapotát. Mint korábban írtuk, február 11-én közérdekű adatigényléssel fordultam a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósághoz, hogy a fenti kérdésekre választ kapjak.
Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény rendelkezése szerint
“a közérdekű adat megismerésére irányuló igénynek az adatot kezelő közfeladatot ellátó szerv az igény beérkezését követő legrövidebb idő alatt, legfeljebb azonban 15 napon belül tesz eleget”.
Mivel erre mindeddig nem került sor, a fenti törvényben biztosított lehetőséggel élve keresetet nyújtottam be az igazgatóság székhelye szerint illetékes székesfehérvári bíróságon, hogy így jussak hozzá a kért információkhoz.
Kiegészítés 2016 júniusából
A perindítás eredményeként többek között az alábbi választ kaptam:
“A Balaton vízszintszabályozására vonatkozó üzemeltetési engedélyről szóló határozatban az engedélyes a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Az igazgatóság mindenkori vezetője felelős az engedély betartásáért, illetve betartatásáért. Jelenleg a vízügyi igazgató Csonki István.”
x
Az alábbi képeket 2016. március 1-én Zamárdiban és Siófokon készítettem a Balaton 129 centiméteres átlagos vízállásánál. Ebben a térségben az elöntések jelenleg csak kisebb területekre korlátozódnak. Egy nagyobb vihar, tartósan erős szél esetén azonban ennél sokkal nagyobb gondokat is okozhatna a magasan tartott vízállás.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
A bíróságon elismerték kérésem jogosságát és válaszoltak a kérdésekre. A Balatontipp címoldalán, illetve ezen a címen https://www.balatontipp.hu/balatoni_hirek/ismet-komoly-karokat-okozhat-a-magasan-tartott-balatoni-vizszint/ elolvashatja a folytatást.
Mi lett az ügyből végül?
Kedves Szlanka ÚR!
Talán fizetik Önt azért, hogy kifogja a szelet a vitorlából, vagy megmagyarázza, hogy az ezüst parti homokos sport pályán van a Balaton vizének a helye? Zamárdiban a Lenkey utca szemmel láthatóan nem a parti utca. És vannak Zamárdinál áldatlanabb állapotok is arra Balatonberény felé.
Amit Ö hangsúlyozott, az csak kiemelés, sokak kábítása, mert nem a vízpartiakkal van a probléma. Azok jól feltöltötték maguknak a területet. Én Bmárián lakom a Hullám utcában, annak is a legalacsonyabb részén. Ez nem feltöltött terület, nem is parti a telkem, a Balaton vagy 200 méterre van tőlem.
Négy évvel ezelőtt fordult elő először, hogy annyi eső esett amit a magas vízállás miatt a Balaton nem bírt bevenni. Soha azelőtt ilyen együttállás nem fordult elő, azóta többször és most is ez van. Szivattyúzok! Mivel korábban nemigen emelkedett a vízszint 120 cm fölé, vagy egyidejűleg nem esett ekkora eső, ez nem volt probléma, a ház alapozása ennek megfelelően készült. Most emiatt nem tölthetek tovább!
Ez itt a baj! Meg az, hogy Ön nem a lényeget ismeri. Nem az a probléma, hogy most nem tud több víz lefolyni a Sión, -ez félrevezetés -, hanem az, hogy 130 cm-nél nyitották meg a zsilipet! És senki nem tudja, hogy ki nem engedte előbb felnyitni!
Tetszik tudni?!
Patartics László
Kedves Győrffy Úr!
A Balaton sokkal előbb volt ott mint a feltöltögetett vízparton álló ingatlanok. Az időjárás az meg olyan hogy csak úgy van.Befolyásolni nem tudjuk. Szerencsére! Bizonyára volt néhány szárazabb időszak, és néhányan úgy gondolták, közvetlenül a vízpartra építkeznek. Talán akkor kellett volna gondolkodni, hogy az ember nem mindenható. De csábító lehetett a lehetőség megmutatni a világnak, “nekem a vízparton van telkem”! Most ezek az emberek másokon kérik számon, hogy miért van sár a lépcső előtt.
A Balaton szabályozási szintje 110 centiméter. A Sió zsilip nyitva. Az eső meg esik. Nyilvánvalóan a zsilipen több víz is kiférne másodpercenként, de lássunk távolabbra a saját kis kínunknál. A Sió mellett lentebb mezőgazdasági területek vannak, amikből családok élnek. Nem úri passzió részükről az az elvárás, hogy ne öntsék el a földjüket csak azért, mert néhány telektulajdonos feszített víztükrű kerti medencét szeretne csinálni a Balatonból. Nem tartozik szorosan a témához, de azért leírom mert vérlázító: A Duna Budapest feletti szakaszán nagyon sok helyen szintén közvetlenül a vízpartra építenek sok-sok milliós villákat. Aztán mikor jön az ár, megy a jajveszékelés, és követelőzés hogy védje meg az állam őket. Lehetőleg mobilgáttal, hogy apadás után ismét a vízig lehessen nyírni a pázsitot. Természetesen mindezt az Ön, és mindenki más adójából.
Kedves Győrffy Úr, valószínűleg a vízügy mindent megtesz az önök érdekében, amit az adott körülmények között hidrológiailag meg lehet. De ne várja senki, hogy felrobbantsák a zsilipet, és két nap alatt 110 centire engedjék a vizet. Márciusban!! A Balaton magyar közkincs. Nem pedig néhány meggondolatlan emberé!
Gratulálok, a fotókhoz és az aktuális témaválasztáshoz.