A Balaton a strandolók és más vízen járók biztonsága érdekében minden évben tavasztól őszig – április 1-október 31-ig 24 órás viharjelző rendszert működtet a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ)) adataira építve.
A tó körül több mint harminc stabil és 15 “mobil” viharjelző állomás továbbítja fényjelzéseivel az OMSZ riasztásait. Érdemes figyelni rájuk, mert a Balatonnál különösen gyorsan alakulhat ki akár nagyobb vihar is. Néha csak percek kellenek ahhoz, hogy a korábban még csendes, napos idő hirtelen viharosra változzon. Ez különösen veszélyes lehet a parttól távolabb úszóknak, matraccal, vízibiciklivel vagy más eszközzel a vízen lévőknek.
A balatoni viharjelzéseket három területre bontva készítik, hogy egy-egy térségben a lehető legrövidebb ideig kelljen a riasztást fenntartani. Egy-egy jelzés hatálya a Keszthelytől Badacsonyig tartó nyugati, a Badacsonytól Tihanyig tartó középső, és a tihanyi szorostól keletre lévő keleti medencére terjed ki.
A vihar előrejelző szolgálat információit közvetlenül is eljuttatják az érintettekhez a part mellé telepített fényjelző állomások. A stabil berendezéseket a part jól látható pontjain lévő magas épületeken, tornyokon helyezték el.
A fényjelzések az Európai Unióban kialakított szabályoknak megfelelően, két fokozatban működnek.
Az I. fokú jelzésnél, az erős (40 km/óra és 60 km/óra közötti) szélre a lámpák percenként 45-ször villannak fel. Ilyenkor fürödni, matraccal, vízibiciklivel vagy más fürdőeszközzel tartózkodni csak a strandok bójákkal határolt területén szabad, de csónakkal, vitorlással, szörffel is tanácsos a part közelében maradni. (A fürdésre használt kijelölés nélküli, szabad partszakaszokon ilyenkor a part közelében lehet még fürödni.)
A II. fokú jelzésnél, a viharos (60 km/órát meghaladó) szélre a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ez azt jelzi, hogy rövid időn belül vihar várható. Ilyenkor már a part közelében is tilos fürödni. Ugyancsak tilos csónakkal vagy más eszközzel vízre menni.
A jelzések a szélerősödést megelőzően fél-másfél órával kerülnek kiadásra.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a Balatonnál az időjárási elemeknek – mindenekelőtt a szélnek – nagy a tér és időbeli változékonysága. Gyakran megfigyelhető, hogy másodfokú viharjelzés idején az északi part közelében, a nádasoknál nem tapasztalhatóak viharos széllökések, azonban néhány száz méterrel beljebb már lecsaphat a szél, és a nádasoktól távolodva gyorsan felerősödik a hullámzás is. Ugyancsak nagy a térbeli változékonyság zivatarok környezetében, a zivatarból kifutó szélrohamok rövid idő alatt elérhetik a viharos fokozatot, ugyanakkor néhány kilométer távolságban néha csak gyenge légmozgás tapasztalható.
A szélviharokat nem mindig kíséri felhőzet. Különösen veszedelmes a nyár közepén gyakori forró száraz szél, amely a sekély déli parti vízről gyorsan besodorja a matracokat és a vízi bicikliket a hullámos mélyvizekre. Fontos tudni, hogy a Balatonnál gyakran létrejönnek keskenyebb szélcsatornák, ahol lényegesen erősebb a szél, ilyen például a Szigligeti öböl. Mindenkinek saját érdeke, hogy figyelje a viharjelzéseket és tartsa be az ide vonatkozó szabályokat.
A fényjelzések mellett a Balatont és Velencei-tavat érintő időjárási információk az országos, illetve helyi rádió és televízió állomások közvetítésével kerülnek nyilvánosságra. Folyamatosan frissülve szabadon hozzáférhetőek az OMSZ honlapján ahttp://www.met.hu/ címen, a BM OKF honlapján a http://www.katasztrofavedelem.hu/weboldalon, valamint a http://www.rsoe.hu/ weboldalon is.
Ha valakit esetleg baj érne, vagy más bajbajutottakat lát, akkor a strandokon lévő vízimentőktől, az önkéntes alapon működő mentő szervezetektől, vagy a rendőrség kötelékében több városban is őrsöt működtető Balatoni Vízirendészettől kérhetünk segítséget.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 24 órás ügyeletet tart fenn. A Vízirendészet vízi segélyhívó száma: 817, illetve 06-84-310-712
Ott majd eldöntik, hogyan segíthetnek a leggyorsabban – akár más vízimentők vagy saját egységük helyszínre küldésével.
Sérülés esetén a mentők 104-es telefonszámát praktikus hívni, mert akkor közvetlenül olyan szakemberrel beszélhetünk, aki az elsősegélyhez is tanácsokat tud adni, és riasztani tudja akár a kocsit, akár az ügyeletes orvost is.
A 112-es általános segélyszám a rendőrségen csörög. Ott legfeljebb közvetve, illetve a hívást továbbkapcsolva tudnak segíteni.
Egészségügyi ellátás a Balatonnál
A Balaton térségében jól kiépített egészségügyi ellátás működik. Esetleges baleset esetén mentő gépkocsival, vagy ha szükséges helikopterrel szállítják a sérülteket kórházba.
A nyaralás közben jelentkező betegségekkel, vagy kisebb balesetekkel hétköznapokon munkaidőben a településeken működő háziorvosi rendelőkhöz fordulhatunk. A délutáni, éjszakai órákban és a hét végi napokon Keszthelyen, Tapolcán, Balatonfüreden, Balatonalmádiban és más kistérségi központokban orvosi ügyelet működik, amelyet akár a rendelőben is felkereshetünk, de akár ki is hívhatjuk az orvost.
A kezelés nem csak a magyar vendégeknek, hanem az Európai Unió államaiból, valamint a csatlakozott országokból érkező, Európai Egészségbiztosítási Kártyával rendelkező betegeknek is ingyenes.
Államközi szerződések alapján térítésmentesen jogosultak a sürgősségi egészségügyi ellátásra átmeneti tartózkodásuk idején többek között a Szerbiából érkező vendégek is. Az ellátásra való jogosultságunkat az útlevél bemutatásával kell igazolni.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)