Jelentős különbségekkel pörgött a turizmus 2019-ben a balatoni régió településeinek kereskedelmi szálláshelyein, derül ki a KSH-nál gyűjtött adatokból. A látható forgalmat bonyolító településekről készített összegzésünk szerint többség megőrizte korábbi pozícióját, de voltak durva visszaesések és markáns növekedések is.
Mint korábban írtuk, 2019-ben a vendégek együttesen 5 millió 874 ezer éjszakát töltöttek el a régió kereskedelmi szálláshelyein, ami 0,9 százalékkal kevesebb a 2018-as eredménynél. A külföldiek forgalma 2,6 századdal maradt el az előző évitől, miközben a magyar vendégéjszakák száma azonos volt mindkét évben.
A települések forgalom szerinti sorrendjében továbbra is Hévíz áll az élen a többiektől messze elhúzva az egymillió-száznegyvenötezer éjszakás eredményével. Füred is stabilan tartja második helyét 733 ezer éjszakás forgalmával.
Egy évvel ezelőtt a harmadik helyre Zalakarost írtuk, akkor a pozíciót korábban őrző Siófok a negyedikre szorult. Úgy tűnik azonban. hogy a KSH-nál utólag előkerült valahonnan 27562 plusz éjszaka, amivel Siófok visszamenőleg is megőrizte a harmadik helyet 2018-ban, s azt 2019-ben is tartani tudta Zalakaros előtt.
Az élbolyba tartozók közül jelentősebb növekedést a turizmusát a volt Úttörővárosban működő Erzsébet táborra alapozó Zánka ért el. Ezzel átvette az 5. helyet az 5,2 százalékos visszaesést produkáló Zamárditól. Az első tízes mezőnyben említésre méltó még Tihany 8,2 százalékos javítása. Ami azért is jelentős, mert Zánkával ellentétben nekik ezt a piacról kellett összehozni. Hasonlóan markáns változás zajlott, csak éppen fordított irányba Balatonszemesen, ahol 9,4 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma az előző évhez képest.
Az egész TOP40-es mezőnyből is kiemelkedik a Keszthelyen évek óta tartó visszaesés mértéke. 2017-ben még 224 ezer vendégéjszakája volt a városnak, ami 2018-ban 166 ezerre, most pedig 118 ezerre csökkent.
Drasztikus változás zajlott Balatonszárszón is, ahol a 2018-as 84 ezer éjszaka harmadát veszítették el 2019-ben, Fonyódon több mint felével, 58 százalékkal, Balatonvilágoson pedig 45 százalékkal esett vissza a kereskedelmi szálláshelyek által bonyolított forgalom.
Persze ugyanígy pozitív mozgások is voltak, hogy az összességében a korábbihoz hasonló együttes eredmény kialakuljon. Több más mellett Balatonkenesén 42,4%-al, Szántódon 21,6%-al, Balatonberényben 39,3 százalékkal javították a korábbi eredményt.
Megnéztük azt is, hogy elsősorban milyen országokból érkeznek azok a külföldiek, akik a balatoni vendégforgalom harmadát adják. Kiszámoltuk azt is, hogyan egy-egy ország turistái mekkora részt adnak az összes külföldi forgalomból, hogyan változik az aktivitásuk és az átlagos tartózkodási idejük.
Mint a számokból kiderül, a külföldi forgalom 96 százalékát európai turisták adják. Bár az átlagosnál nagyobb a német forgalom visszaesése, még mindig 31,4%-os a részesedésük a nem hazai forgalomból. A százezer éjszakánál nagyobb forgalmat adó nemzetek közül egyedül a szlovákok töltöttek el több éjszakát (9,6%) az egy évvel korábbinál. Az élmezőny többi tagjánál kisebb-nagyobb visszaesést láthatunk.
A Covid-19-es vírus érezhetően átrendezheti a világ idei turizmusát. A balatoni régióban 1,3 százalékos részesedéssel szereplő kínai forgalom alapján legfeljebb egyes településeken számíthatunk tapintható változásokra. Az Egyesült Királyság polgárainak 0,9 százalékos forgalmi részesedése alapján ugyanez mondható el a Brexit közvetlen hatásairól is.
Bemutatjuk azt is egyes országok szerint, hogyan változott a vendégek átlagos tartózkodási ideje. A fenti táblázat jobb oldali oszlopai szerint bizakodásra ezen a területen sincs sok okunk.
A következő táblázatban azt gyűjtöttük ki, hogyan változott a kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíj bevétele a 2008-as válság indulásakor és a két legutóbbi évben egy-egy településen. Ugyanilyen időhatárokkal azt is megnéztük, hogy a szállásdíjak fizetésénél hogyan alakult a külföldiek szerepe egyes településeken illetve években. Hévíz és néhány kisebb forgalmat bonyolító település kivételével a többségnél a külföldi bevétel részesedésének visszaesését látjuk.
A bruttó szállásdíjnál többet mondó adat, ha az egyéb szolgáltatásokra és a reggelire költött pénz mennyiségét is megismerhetjük. Sajnos a KSH adatbázisában ez csak külföldi és belföldi bontás nélkül, az összes vendégre vonatkoztatva érhető el, de így is érdekes képet mutat egyes települések turizmusáról és az utóbbi években lezajlott változásokról. A települések többségénél sajnos itt is azt látjuk, hogy csökken az a rész, amit a szállásdíjon kívül közvetlenül elköltünk egy-egy szálláshelyen.
Az országos helyzetet bemutató cikkünkhöz hasonlóan itt is megnéztük, hogy a legjobban teljesítő településeknél változott-e, s ha igen hogyan a turizmus szezonális jellege. A mintába a régió két meghatározó gyógyhelye, Hévíz és Zalakaros, illetve két legnagyobb parti települése, Balatonfüred és Siófok került be.
Hévíz esetében a két görbe különbözősége jelzi, hogy a főleg a kora nyári, nyári és őszeleji időszakban növelték a forgalmukat. Zalakaros esetében a szinte párhuzamos két görbe szerint az év mindegyik részében hasonló volt a növekedés.
A két Balaton-parti településnél 11 év után is ugyanúgy megmaradt a nyári csúcsszezont mutató görbe. Az 2019-es júliusi és augusztusi forgalom közötti kisebb különbség Füred esetében talán azt jelzi, hogy a város turizmusa nincs annyira kitéve az időjárás szeszélyeinek, mint Siófoké.
A következtetéseket persze mindenkinek magának kell meghozni. Talán azzal segítettünk, hogy kigyűjtöttük, kiszámoltuk ezeket az adatokat. Hangsúlyozom, csak a kereskedelmi szálláshelyek adatairól van szó. A magán szobakiadás körébe tartozó helyekről csak a nyár közepén várható információ a KSH rendszerében.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Újra és újra csak gratulálni tudok! Nincs informatívabb balatoni oldal!
Köszönettel Kárpáti Péter