Az idén valószínűleg nagy keletje lesz a Balaton mellett és a távolabbi vidékeken is a különböző elektronikus, mechanikus és vegyi szúnyogirtó eszközöknek. A szakemberek szerint régóta nem volt már olyan invázió, amilyen a következő hetekben várható.
– A szúnyogok ellen 1976 óta védekezünk repülőgépes módszerrel. Azóta nem emlékszem, hogy annyi szúnyog lett volna, mint az idén – állítja az egyik legilletékesebb, dr. Sáringer Gyula kutató-professzor, akadémikus, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki tudósként a balatoni szúnyogirtás legfőbb irányítója. – A nagy mennyiség egyik oka, hogy rendkívüli csapadékos időjárás miatt számtalan pangó kis vízfelület – vízzel tele árok, gödrök – alakult ki, ami kitűnő tenyészhelye a szúnyoglárváknak. A másik ok, a tavaszi biológiai védekezés elmaradása. Április második felébe optimális időszak lett volna erre, mert a hiányzó lombozat miatt a lárvatenyésző helyeket még el lehetett volna érni spóraszuszpenzióval. Csaknem 90 százalékos eredménnyel lehetett volna ekkor védekezni. Ez az irtás azonban elmaradt, mert munka finanszírozásáról szóló szerződés akkor még nem jött létre az önkormányzatokkal.
– Ezzel teljesen le is zárult a biológiai irtás lehetősége, s csak a kifejlett szúnyogok elleni kémiai védekezés marad?
– Nem, az idén még két alkalommal van lehetőség biológiai irtásra. Egyik most van, a másik szeptemberben. A mostanit a múlt hétre terveztük, de az időjárás nem engedte. Ha minden megfelelően alakul, akkor a hét második felében napközben biológiai, reggel és este pedig kémiai védekezést hajtunk végre. Persze ennek a biológiai akciónak az eredménye már jóval kisebb annál, mint amilyen az áprilisinak lett volna, hisz a lombok miatt nehezebb megközelíteni a szerrel a lárvákat.
– Milyen eredményre számíthatunk?
– A legutóbbi kémiai irtás során 69 százaléka pusztult el a kifejlett szúnyogoknak, az imágóknak. Ebből megbecsülhetjük a mostani várható eredményt is. De pontos értékeket csak az irtás előtt illetve után 24 órával végrehajtott mérések összehasonlítása alapján adhatunk majd.
– Mennyivel lenne más a helyzet, ha áprilisban nem marad el a biológiai irtás?
– Biztos vagyok benne, hogy a jelenleginél legalább 30-40 százalékkal kevesebb lenne a szúnyog imágó. Ez is arra figyelmeztet bennünket, hogy a következő években mindent el kell követni az időbeni biológiai akciók végrehajtása érdekében.
– A késlekedés legfőbb oka, hogy az utóbbi 5-10 évben minden tavasszal kiújul a vita a szúnyogirtás finanszírozásáról a kormány és az önkormányzatok között. Kormánypárti, s egyúttal Balaton-parti politikusként hogyan vélekedik erről a helyzetről?
– A turisztikai kérdésekben illetékes Kraft Péter helyettes államtitkár a napokban nyilatkozta, hogy a múlt évben 2,2 milliárd dollár volt az egész hazai idegenforgalmi bevétel. Ennek körülbelül a 40 százalékát a Balaton körüli idegenforgalom hozza. Ehhez képest a szúnyogirtás 34 milliós költsége elenyésző összeg. Azt szeretném megértetni a döntéshozókkal, hogy ezen nem volna szabad spórolni. Azzal utasítják el a teljes állami tehervállalást, hogy akkor a Duna-kanyarban, a Tiszánál is központi pénzből kellene fizetni. Nem tartom valósnak ezt az indoklást, hisz a negyven százalékos bevételi részesedés mellett nem lenne szabad krajcároskodni.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)