Az Országos Közegészségügyi Intézet friss adatai szerint a Balatonnál vizsgált 137 strand 91 százaléka kiváló minőségű, 3 kapott jó minősítést, 9 esetében nincs elég adat az eredményhez. A kiváló vízhez legtöbb helyen új szolgáltatások is társulnak, miközben a belépők elfogadható szinten maradtak.
A hazai vízminőségi adatokkal egybevágnak az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) természetes vizekben lévő strandokról napokban kiadott jelentésének Balatonnal kapcsolatos adatai is. Mivel az ország többi részén a balatoninál rosszabb a helyzet, országosan csak 71 százalékos eredményt produkálunk, ami 14 százalékkal elmarad az európai átlagtól. Így a vizsgált 30 harminc ország közül a 21. helyen állunk a kiváló strandok aránya szerint.
A balatoni strandoknál az idei időjárás különösen nehéz helyzet elé állította az üzemeltetőket. A hosszan elnyúló tél miatt csak későn kezdhették meg a tavaszi karbantartó munkákat. Mindezt tetézte a tavasz második felében berobbant nyárias idő, ami rendkívül felpörgette a természetet, így az adott időn belül többszörösére nőtt a gondozási feladat a gyepterületeken, virágágyásokban, és a karbantartásokat is a megszokottnál korábban kellett befejezni.
A időjárás mellett a munkaerő gazdálkodás is rendesen bekavart a munkába. Nem volt elég, hogy a kötelező béremelések miatt átlagosan 20-25 százalékkal megemelkedtek a foglalkoztatási kiadások, még így is örülni kellett, ha egyáltalán kaptak megfelelő embert a munkára. Mára azonban úgy tűnik, összeállt minden és a központi támogatásokból finanszírozott fejlesztéseket is befejezték.
A strandok többsége gyakorlatilag április vége óta szabadstrandként üzemel. A keleti-medence körüli strandok jelentős részénél pünkösdkor kezdték kérni a belépődíjakat. Június első hétvégéjén újabb strandokon megnyitják a pénztárakat, majd június közepéig kettő kivételével minden fizetős strandon elkezdik díjszedést. A két kivétel a balatonföldvári Keleti strand és az idei évtől ugyancsak fizetőssé vált Nyugati strand. Ezeken július 1-től kell fizetni. Ahogy a többi későbben nyitónál, itt is fő indok, hogy ezzel is ösztönözni akarják a településen az előszezoni vendégforgalmat. Persze szempont az is, hogy kisebb forgalomnál ráfizetéses lehet a működés a személyzettel járó állandó kiadások miatt, és néhol az sem biztos, hogy lenne megfelelő munkaerő egy korábbi kezdéshez.
Az elmúlt hetekben tele volt a sajtó a strandi áremelésekről szóló hírekkel. Az adatok ismeretében elmondhatjuk, hogy a strandok többsége változatlan áron látogatható az idén is. Ahol emeltek, ott többnyire a növekvő kiadások és a környékbeli strandok szintjének elérése volt a magyarázat. Az összes fizetős strandot nézve legolcsóbb belépők 500 forintról indulnak, amihez az idén a révfülöpi strandok is felzárkóztak egy 11 százalékos emelés eredményeként.
Az északnyugati rész strandjain 800 és 900 forint között, az északi oldal középső vidékén 500 és 700, az északkeleti részen – Füreddel nem számolva – 700 és 800, a délnyugati részen 600 és 800 forint között alakulnak a felnőtt belépők árai.
A legmagasabb díjat a füredi Esterházy strandon kell fizetni, ahol a tavalyi főszezoni díj napi többszöri belépéssel 1400 forint, egyszeri belépéssel 1150 forint volt. Ezek a díjak az idén várhatóan 8 százalékkal tovább emelkednek. A következő helyen a siófoki Nagystrand áll a főszezoni 1300, illetve 1000 forintos díjjal. Az ígéretek szerint itt a díjak az idén sem változnak.
Az ÁNTSZ által hivatalosan is fürdőként kijelölt 137 strand közül 55 önkormányzati tulajdonú fizetős strand, 44 ingyenes szabadstrand, a fennmaradó 38 valamilyen szálláshelyhez, vagy más turisztikai szolgáltatóhoz tartozó fürdő, amelyek közül néhány külső vendégek által is látogatható. A 137 hivatalosan kijelölt fürdőn kívül további közel 20 olyan szabadstrand van a déli parton, ahol egyes szolgáltatásokat is biztosítanak.
Amíg a strandbelépők árán nem mindenhol emeltek, a büfék áremelése általánosabb lehet. Több strandon még a tavalyi árakkal dolgoznak, de rövidesen ezek is frissítik az árjegyzéket. A jellemző árak közül korábban egy “sima” lángos 400-450 forint volt, többen az idén a 480-500 forintos szintet céloznák meg. Talán még ez az emelés is védhető, magyarázható az emelkedő bérkiadásokkal, de az a 600 forint már egy más kategória, amit a füredi Kisfaludy strand keleti bejárata közelében lévő büfénél láttunk. Hasonlóan indok nélkülinek tűnik az 590 forintos csapolt világos söre ára is.
Több büfés is szörnyülködik az ilyen emelésen. Nem vitatják, hogy egy jó forgalmú strandon viszonylag kis kockázattal lehet használni ezzel a megoldással. Ugyanakkor attól tartanak, hogy néhány rossz példa hatására majd még többen vérszemet kapnak, és a vendégek többsége számára megfizethetetlen szinte emelik az áraikat. Ezzel újra odajuthatunk, ahová 10 évvel ezelőtt, a vendégek elpártolnak a Balatontól, vagy az eddiginél is többen érkeznek majd strandra a diszkontokban megpakolt hűtőtáskákkal. Ennek pedig mindenki csak vesztese lehet – vélték az árakkal megfontoltabban kalkuláló vállalkozók.
Persze mindettől függetlenül az idén is kiváló strandszezonra számíthatunk. Ha az időjárás is úgy akarja.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)