Levélben könyörög méltányosabb eljárásért, és kér személyes meghallgatást a balatoni régió önkormányzatait tömörítő Balatoni Szövetség a kormánytól, mert az egyre súlyosabb elvonások miatt sok település kilátástalan helyzetbe kerülhet.
Az idei esztendő különleges kihívásokat ró mindnyájunkra, Magyarország Kormányára a települések Önkormányzataira a vállalkozásokra és az egyénekre egyaránt. A járványügyi helyzet kezelésével kapcsolatos kormányzati intézkedések megítélésünk szerint bennünket az elsősorban turisztikából élni szándékozó településeket, így a Balaton-parti önkormányzatokat lényegesen komolyabban terheli mint az egyéb településeket – írja bevezetőjében Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke abban a levélben, amit Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek küldött a napokban.
Az elnök szerint a már bevezetett és a 2021-es esztendő költségvetésének tervezetében megfogalmazott lépések már egyes települések működőképességét is veszélyeztetik. A szövetség szerint azért is különösen veszélyes ez a helyzet, mert a turizmus, mint a magyar gazdaság egyik húzóágazata nem képzelhető el gazdaságilag instabil önkormányzatokkal, hisz a szükséges alapinfrastruktúrát az önkormányzatoknak kell biztosítani.
Ebben az esztendőben elvonásra került a gépjárműadó önkormányzati része, az esztendő végéig felfüggesztették az idegenforgalmi adót, az utána járó állami támogatást elvonták. Az ezzel kapcsolatos állami támogatást csak jelentős (több hónapos) késéssel fogjuk megkapni. A turizmus több hónapos teljes leállása is bennünket súlyt leginkább, annak hatása még 2021-ben is releváns lesz – írja az eddigi megszorításokról az elnök, majd szól az újabb sorscsapásról.
“Magyarország benyújtott 2021. évi költségvetési tervezete szerint, végleges elvonásra kerül a gépjármű adó eddig bennünket illető része, valamint az idegenforgalmi adó állami normatív támogatása is. Fenti intézkedések gyakorlatilag ellehetetlenítik a balatoni önkormányzatok működését: már most több településen, főleg az önrészes fejlesztéseket el kellett halasztani, a települések nagy része nem tud az egyes pályázatokon indulni, mivel a szükséges önrészt képtelenek kigazdálkodni.”
Lombár Gábor szerint a balatoni önkormányzatok a korábbi intézkedések következtében kialakult 14-40% közötti költségvetési hiánnyal képtelenek ellátni feladataikat a turisztika terén, nem képesek annak beindítását segíteni. Az elnök szerint a várható forráshiány miatt felmerülhet egyes önkormányzatok működésképtelenné válása is. Mindez akkor, amikor a jelen helyzetből egyetlen kiút az előre menekülés, a fejlesztések felgyorsítása lenne.
Arra kérik a kormányt, gondolja át az idei, már megvalósított intézkedéseit és a jövő évre vonatkozó gazdasági elképzeléseit, terveit. Ha mindenképp szükség van a jelenlegi finanszírozási rendszer átalakítására, akkor azt csak fokozatosan, az érintettekkel történő előzetes egyeztetés után tegyék meg.
“Kérjük, hogy a jelenlegi helyzet megoldása érdekében adjon lehetőséget a probléma ismertetésére, illetve megoldás keresésére egy személyes egyeztetés során” – kéri levele végén Lombár Gábor a Miniszterelnökség vezetőjétől.
A téma hátteréhez jó adalék Pitti Zoltán közgazdász, tudományos kutató, volt APEH-elnök és közigazgatási vezető rövid elemzése a Facebookon az önkormányzatok gazdasági súlyának, lehetőségeinek elmúlt három évtizedes változásáról https://www.facebook.com/zoltan.pitti.3/posts/277263446656878
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)