Eredetileg csak azt próbáltuk kideríteni, hogy a tavaszi vírusturizmus okoz-e vízellátási gondokat a Balatonnál. Bár erre a megnyugtató nem a válasz, de annál nyugtalanítóbb eredményre jutottuk, amikor a kérdés kapcsán megnéztük a szállodai forgalom lehetséges csökkenését.
Az elmúlt napokban a Balatontippen is foglalkoztunk azzal, hogy a korábbi években megszokottnál több nyaralótulajdonos költözött le már az előszezonban a Balatonhoz a járványveszély miatt. Ebből arra gondolhattunk, jelentősen megnő majd a közművek terhelése. A víz esetében ez eddig biztosan nem igaz, derül ki a DRV-től kapott válaszokból.
A napokban többek között azzal a kérdéssel fordultunk a térség vízellátását biztosító Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-hez (DRV), hogy az elmúlt héten hogyan változott a vízfogyasztás a Balaton-parti településeken a múlt év hasonló időszakához képest.
A Lakatos Edina sajtószóvivőtől kapott válasz szerint a DRV víztermelési adatai az elmúlt időszakban kismértékű csökkenést mutatnak az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Ez idáig nem volt szükség a szezonálisan működő vízművek elindítására, mivel a jelentkező vízigények ezt nem indokolják. A vízellátás biztonságának fokozása érdekében azonban előbb elkezdték a művek felkészítését a szezonális üzembe állításhoz. A halasztható karbantartásokat átütemezték későbbi időpontra, a nem halaszthatókat folyamatosan végezik. A folyamatos zavartalan szolgáltatás nem sérül a karbantartási tevékenység átütemezése miatt.
Megkérdeztük azt is, hogy a működés megfelelő fenntartásához rendelkeznek-e a szükséges emberi, eszközbeli kapacitással.
A válasz szerint a nyári szezonális időszakra várható vízigényeket ki tudják szolgálni. A rendelkezésre álló kapacitások, a humánerőforrás megfelelő a szolgáltatás zavartalan biztosításához. Nem számolnak kapacitásproblémákkal, illetve vízhiánnyal – fogalmaztak.
A sokak számára, így számomra is meglepő fogyasztás csökkenésre kézenfekvő magyarázatként kínálkozik a turisztikai forgalom rendkívüli visszaesése. A szállodák jelentős része már bezárt, vagy csökkentett üzemmódra állt, az oldalakról eltűntek a húsvéti csomagokat ajánló felhívások is, legfeljebb a pünkösdi időszakra próbálják csábítani a vendégeket. A korábbi években húsvétkor induló helyek is későbbi időpontra halasztották a nyitást.
Az alábbi táblázatban azt számoltuk ki, milyen csökkenést okozhat a vendégforgalomban a március és július közötti időszak egészének, vagy egy-egy részének esetleges kiesése a kereskedelmi szálláshelyeken a legnagyobb forgalmat bonyolító 30 balatoni régiós településen. A vendégéjszakák számának változása, kiesése a pénzbeli forgalom csökkenése mellett utalhat a közműhasználat változására is.
A szállodák mellett jelentős vízfogyasztók a vendéglátóhelyek. Közülük is több teljesen bezárt, vagy kis sem nyitott, a rövidített nyitva tartással dolgozók, vagy csak elvitelre, kiszállításra főzők pedig a korábbinál kevésbé terhelik a közműveket. Hasonló a helyzet a kapcsolódó szolgáltatásokkal is. Zárva vannak a múzeumok, kulturális és más közösségi létesítmények. De még a Balatoni Hajózási Zrt. is arról tájékoztatja a honlapján érdeklődőket, hogy “a koronavírus járvány következtében kialakult egészségügyi veszélyhelyzetre való tekintettel a hagyományos húsvéti hajózási szezonindulás a Balatonon elmarad, április hónapban a személyhajózási szolgáltatásaink szünetelnek.”
A vízfogyasztásnál látható tendencia vélhetően megjelenik az elektromos energia ellátásnál, vagy akár a hulladékszállításnál is. Persze egyes térségekben, települések, településrészeken a régiós szintű csökkenés ellenére is kialakulhatnak nehezen kezelhető fogyasztási csúcsok. Különösen előfordulhat azokon a külterületi részeken, ahol egyébként is szűkös a kapacitás, nem megfelelő minőségű a rendszer.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)