Közel három évvel a balatoni halászati tilalom elrendelése után a Balatoni Szövetség elérkezettnek látta, hogy keményen megfogalmazza a véleményét. A szervezet e-mail címéről Balassa Balázs, Szigliget polgármestere aláírással az alábbi közleményt juttatták el a Balatontipphez a balatoni halászati tilalommal, balatoni halak vendéglői felhasználásával kapcsolatban.
„A 2013 évi halászati törvény megtiltotta a természetes vizekben történő halászatot, nagyobb teret adva ezzel a horgászturizmusnak Így a Balatonnál már két éve megszűnt a halászat, ezáltal csak halastavakból, vagy külföldről tudják beszerezni az alapanyagot a vendéglátósok Ezt azért nem tartjuk elfogadhatónak, mert sok vendég számára fontos, hogy kipróbálhassa a helyi ízeket, így szívesen fogyasztanának balatoni halat a térségi borok mellé. Jelenleg ez csak a horgászok „kiváltsága”.
A Balatoni Szövetség fontosnak tarja, hogy lehetőségük legyen a helyi vendéglátó-egységeknek arra, hogy balatoni halat vásárolhassanak és értékesíthessenek az parti éttermekben, büfékben, halsütödékben..
A megoldást nem a halászat visszaállításában látjuk, mert mi is fontosnak tartjuk a Balatonnál a horgászturizmus fejlődését. A Balatoni Szövetség elnöksége a tavaszi vagy éppen az őszi szezonban komoly potenciát lát ebben a turisztikai ágazatban.
Annak érdekében, hogy ismét lehessen balatoni halból készült halételeket fogyasztani a térségi vendéglátó-egységekben, elengedhetetlen a törvény módosítása, illetve kiegészítése. Fontosnak tarjuk, hogy a témában illetékes szakemberek részéről kidolgozásra kerüljenek azok a megoldási javaslatok, mely megnyugtatóan kezelnék a problémát.
A Balatoni Szövetség elnöksége részéről két megoldási javaslat is megfogalmazódott.
Évtizedeken keresztül jól működött az eljárás amikor „úsztatott” pontyokat értékesítettek a vendéglátóegységek számára. A folyamat során a környező halastavakból származó halakat a Balaton elkülönített részén tartották egy meghatározott időtartamig. Az eljárás eredményeképpen a halak íze megegyezővé vált a Balatonban élő halakéval. Ezt a módszert tengereken és más olyan tavakban is alkalmazzák, ahol ugyancsak megszüntették a halászatot.
A másik lehetőség a Balaton térségében egy halfelvásárlói hálózatot létrehozása lehetne. Ezeken a felvásárló helyeken tudnák leadni (értékesíteni) a megfogott halakat azok a horgászok, akik előzetesen kiváltották az ehhez szükséges engedélyeket. A törvényi szabályozását hasonlóképen tudnánk elképzelni mind az őstermelők esetében.
Jelenleg komoly gasztronómiai forradalom zajlik a Balaton térségében, de a „gasztronómiai termékek” sajátossága, hogy helyi termékek jelentik az alapanyagot. A halételek esetében ezt az alapanyagot a balatoni hal jelentené.
Üdvözlettel: Balassa Balázs, Szigliget polgármestere”
♦
A vendéglátósok, turisztikai szakemberek a totális halászati tilalom elrendelése után azonnal jelezték, nem lesz jó vége ennek a meggondolatlan döntésnek. Ahogy a kutatók is azóta folyamatosan jelzik, hogy káros lehet a nem a Balatonba való halak szelektív halászatának teljes betiltása. A tóért elvileg felelős szervezetek inkább hallgattak.
Úgy tűnik a miniszterelnök néhány héttel ezelőtti rácsodálkozása után eljött az idő a megszólaláshoz. Persze ennek is örülnünk kell.
Győrffy Árpád
Korábbi kapcsolódó írásunk: Balatoni halételek – A végén csak a hekk marad – 2014.03.20.
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre