Most aztán igazán túltolnák a biciklit a Balatonnál. A régióra szánt uniós pénzek komplett kezelését az érintett megyékhez adnák, talán még a minisztériumokat is kizárnák belőle.
Az MTI pénteken késődélután kiadott hírében megfogalmazott átalakítások teljesen egybevágnak a Miniszterelnökség eredeti közleményével, ami egy órával korábban került fel a kormany.hu oldalra. Mint ennek első mondatában írják:
“A Miniszterelnökség jövő héten azzal a javaslattal él a Kormány felé, hogy a tavaly novemberben ismerté vált 1821/2015. számú kormányhatározatban foglalt, a balatoni régiót érintő fejlesztések esetén a pályázatírás és projektmenedzsment feladatokat kizárólag a területileg illetékes megyei önkormányzatok láthassák el.”
Egyszerű balatoni halandóként az volt az első reakcióm, hogy újabb szintet léptek a Balaton Fejlesztési Tanács eljelentéktelenítésében. A fejlesztési szabályokat jobban ismerők azonban arra figyelmeztettek, hogy a javasolt átalakításban ennél jóval többről van szó, hiszen sok más lehetséges szereplőt is kizárnának az uniós támogatások felhasználási folyamatából.
Mint korábban írtunk róla, a kormány tavaly novemberben már megtette az első kis lépést a balatoni fejlesztési pénzek különválasztására. Akkor határozatban mondta ki a 2014-2030 közötti időszakra szóló Balaton Területfejlesztési Koncepció és a Balaton Területfejlesztési Stratégiai Program elfogadását, valamint meghatározta a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén a 2014-2020-as uniós és hazai forrásokból megvalósuló beruházások körét.
A határozatban egyfajta kívánságlistaként meghatározták az uniós pénzeket kezelő minisztereknek, hogy az ágazatukhoz kötődő “operatív programokban” milyen célokra mekkora pályázati forrásokat kell majd biztosítani a Balatonhoz. Ez a határozat azonban nem változtatott azon, hogy a KEHOP, GINOP, VP, IKOP és más hasonlóan hangulatos rövidítésekkel jelzett uniós keretek pályázatait az érintett tárcákhoz kapcsolódó szervezetek írják ki, majd bírálják el a beadott pályázatokat és ellenőrzik a projektek megvalósulását, a pénzek felhasználását.
A Miniszterelnökség a pénteki közleményben azonban nem csak azt fogalmazza meg, hogy a konkrét pályázatokat, projekteket a jövőben nem menedzselhetnék maguk a pályázók, vagy az általuk megbízott szervezetek, a közlemény második mondatában ennél is nagyobbat tolnak a biciklin. Mint írják
“A döntés érinti a potenciálisan pályázó önkormányzatokat, vállalkozásokat és civil szervezeteket egyaránt.
Azt jelenti, hogy a mintegy 280 Mrd Forint értékű pályázati forrás összes adminisztratív feladatát és menedzselését a Somogy, a Veszprém és a Zala megyei önkormányzatok végzik,
a forrásokra pályázni akaró helyi szereplőknek hozzájuk kell fordulni.”
A fentiekben tehát már nem csak a pályázatok megírásáról, menedzseléséről, hanem “a mintegy 280 Mrd Forint értékű pályázati forrás” összes adminisztratív feladatáról és menedzseléséről írnak. Magyarul ez azt jelentené, hogy magukat a pályázati kiírásokat, és a projektek ellenőrzését is a megyék vennék át a tárcákhoz kapcsolódó hatóságoktól. Ha ez igaz, akkor az egyébként is a megyékhez telepített “integrált területi programok balatoni fejlesztésekre allokált” 31,6 milliárd forintos összegén túl a további 255 milliárd forintot is teljesen a három megye hatáskörébe adnák.
Az általunk megkérdezett szakemberek először nem is értették miről beszélünk, majd mély levegővétel után mindegyikük azt mondta, hogy csak valami félreértésről lehet szó. A közlemény megfogalmazójának, kiadójának valószínűleg alapból problémái lehetnek a magyar nyelv szabatos használatával, vagy csak éppen elgurultak a gyógyszerei.
A szakértők szerint az EU oldaláról eleve kérdéses lenne menetközben a pénzosztás ilyen radikális átalakítása. Egy ilyen átszabást kizárna az is, hogy a három megyei önkormányzat még a közlemény első mondatába foglalt feladatot, a pályázatok megírását, a projektek menedzselését sem tudná ellátni a szűkös kapacitása miatt. Különösen lehetetlennek tűnik ez a feladat, ha a csomagban szereplő, több térséget átfogó közlekedési és vízügyi beruházásokra gondolunk. Az meg különösen esélytelennek látszik, hogy a tárcáktól a megyék a pályázati források összes adminisztratív feladatát és menedzselését átvegyék és megfelelően elvégezzék.
Kivácsian várjuk, mit hoz a következő hét.
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
A Miniszterelnökség közleményéhez: “A Miniszterelnökség a jövő héten azzal a javaslattal él a Kormány felé…” És mi lenne, ha egyszerűen, MAGYARUL azt írta volna, hogy a Miniszterelnökség javasolja a Kormánynak…
Annyian vannak ott a Miniszterelnökségen, mint a fűszál a réten, és még sincs legalább egy ember, aki tudna magyarul????