Hétszázmillió forintos kerettel megjelent a balatoni vízi csúszdák fejlesztéséről szóló pályázati kiírás. A feltételekből úgy tűnik, hogy az azokat kidolgozó Magyar Turisztikai Ügynökség dolgozóinak vagy fogalma sincs a balatoni strandokról, csúszdákról, vagy eleve egymással ütközőt feltételekkel akarják elérni már az indulásnál egyesek kizárását a támogatási lehetőségből.
Az érintett önkormányzatok, vállalkozások elvben egy hónapot kaptak, hogy a maximum 100 millió forintos támogatás elnyeréséhez kidolgozzák a pályázatot, beárazzák a munkát, beszerezzék a szükséges ajánlatokat, nyilatkozatokat, s mindezt benyújtsák. A január 18-ai határidő az év végi munkarendekkel számolva, valójában csak 2-3 hetet jelent. Nagyobb probléma ennél, hogy úgy szabták a településekre pályázat feltételeit, hogy az érintettek egy részét eleve fel sem vették az indulók listájába, a felvettek egy részét pedig helyből ki is zárják az előírásokkal.
A kiírás szerint csak a természetes vízbe érkező vízi csúszdák fejlesztésére biztosítanak támogatást. A munka kiterjedhet a meglévő, üzemelő vízi csúszdák teljes felújítására, a meglévő, nem üzemelő vízi csúszdák helyreállítására és üzembe helyezésére, egy kiegészítő csúszda elem építésére és további, a meglévő csúszdákkal kapcsolatos fejlesztésekre.
A kiírás szerint Alsóörs, Balatonberény, Balatonfenyves, Balatonfüred, Balatonfűzfő, Balatongyörök, Balatonkenese, Balatonlelle, Balatonszárszó, Balatonszemes, Csopak, Fonyód, Gyenesdiás, Révfülöp, Siófok, Tihany, Vonyarcvashegy, Zamárdi és Zánka strandjain működő csúszdákkal lehet pályázni.

Alsóörs a biztos befutók között a víz fölé érkező pályáival – Fotó: Győrffy Árpád

A balatonfűzfői Fövenystrandon is közvetlenül a Balatonba érkeznek a csúszdázók – Fotó: Győrffy Árpád

Sokan örülnének a fonyódligeti Árpád-parton található csúszda felújításának is – Fotó: Győrffy Árpád
A felsoroltak közül eleve kiesik Balatonberény, Balatonkenese, Zamárdi, mert mindhárom helyen évekkel ezelőtt elbontották a csúszdát.

Hét évvel ezelőtt még működött a berényi medencés csúszda, de mostanra már nyoma sem maradt – Fotó: Győrffy Árpád

Tavaly tavasszal még álltak a Keszeg utcai strand csúszdájának kék színű oszlopai a büfé és a gépház körül, de a múlt év végére teljesen földig bontották az épülettel együtt – Fotó: Győrffy Árpád

Nyaranta ilyen minicsúszda is működött a zamárdi Központi szabadstrandon, de talán nem ilyenre akarják költeni a pénzt – Fotó: Győrffy Árpád
A kiesőkhöz sorolhatjuk Balatonfüredet is, ahol csak a Füred kemping strandján működik csúszda. Bár ezt külső személyek is használhatják, de nehezen húzható rá a pályázatnál fontos szempontként kezelt “látogatószám növelése” cél. Ráadásul nem rég újították fel. Még inkább kérdéses Tihany indulása, ahol csak a Club Tihanyban van csúszda a szállóvendégek részére, és ilyen Zánka is, ahol egyedül az egykori úttörővárosban működő Erzsébet Táborban tudnak csúszdázni a táborozók. Más oldalról kérdéses Csopak indulási lehetősége is, ahol a hírek szerint a közelmúltban újították fel a csúszdát – s ez szintén kizáró ok lehet.

A füredi Széchenyi strand csúszdája nem rég lett felújítva, és nem kimondottan külső vendégeknek működtetik – Fotó: Győrffy Árpád

A Club Tihany strandja, csúszdája kimondottan a vendégeknek szól – Fotó: Győrffy Árpád

Ha nyilvános strandon lenne, az úttörővárosi csúszda is biztosan indulhatna – Fotó: Győrffy Árpád

Csopakon az óriáscsúszda egyik pályáját tavaly cserélték le – Fotó: Győrffy Árpád
Miközben egyeseket úgy vettek a csapatba, hogy játéklehetőséget nem igazán remélhetnek, kihagytak két olyan települést, Keszthelyt és Balatonakalit, ahol a kiírásnak pontosan megfelelő, és sürgős felújításra váró csúszda működik.

A keszthelyi Városi strand csúszdája a nyáron egy pályával működött – Fotó: Győrffy Árpád

Rendkívül kedvelt az akali csúszda, amit legolcsóbb napijeggyel lehet használni a Balatonnál – Fotó: Győrffy Árpád
Visszatérve a kiírásban szereplő 19-es listára. A megadott szabályok szerint a helyből kiesőkön kívül kérdéseket vet fel Balatongyörök, Balatonszárszó, Gyenesdiás, Révfülöp, Vonyarcvashegy és Balatonszemes indulási lehetősége is. Az érintett településeken ugyanis olyan csúszda működik, amiről nem a Balatonba, hanem egy medencébe pottyannak a csúszdázók. Legtöbb helyen a jelentős távolság miatt még arra sincs lehetőség, hogy egy olyan újabb pályát toldjanak a csúszdához, amelyik közvetlenül a Balatonba visz.

A balatongyöröki csúszda pályáját nehéz lenne a Balatonig vezetni – Fotó: Győrffy Árpád

A szárszói Központi strand csúszdáját sem a Balatonba tervezték – Fotó: Győrffy Árpád

Orsóval is csak medencébe lehet érkezni a gyenesdiási csúszdán – bár ez talán nem is probléma – Fotó: Győrffy Árpád

A révfülöpi Császtai strandon sem jelent gondot a medencébe érkezés – Fotó: Győrffy Árpád

A vonyarcvashegyi Lidó strand csúszdáját is nehéz lenne a Balatonig vezetni – Fotó: Győrffy Árpád

A balatonszemesi élményfürdő egyik csúszdája. Van még egy 4×5 méteres döntött betonlap is. Mindegyik medencébe érkezik, de talán nem is ez a gond velük – Fotó: Győrffy Árpád

A siófoki Aranyparton működő csúszdáról is medencébe lehet csobbanni. Az Újhelyi strandon is van egy csúszda, ami eredetileg a Balatonba vitt – Fotó: Győrffy Árpád

A lellei Napfény strand több pályás csúszdájáról is medencébe érkezünk – Fotó: Győrffy Árpád
A medencés csúszdát üzemeltetők szerint van kiskapu a bent maradásukhoz. Ugyanis a kiírás egyik pontja szerint “a csúszda felújítása a meglévő szerkezet felhasználásával vagy teljes bontásával és új csúszda építésével lehetséges”. Ebbe még akár azt is beleérthetjük, hogy csak a pályázati feltételeknek való megfelelés kedvéért, akár egy viszonylag jó állapotban lévő csúszdát is földig bontsanak, majd közvetlenül a parton újraépítsék azt. Kérdés, hogy egy ilyen nagy pazarlásról szóló döntés meghozásához, a szükséges papírok beszerzéséhez, hogyan lesz elég a megadott idő.
Végül ne feledkezzünk meg a talán legfontosabb kérdésről: az egyre gyorsuló klímaváltozásnak rendkívül kitett Balatonnál miért kell még akár ilyen pénzkidobás árán is erőltetni a tóba pottyantó csúszdákat. Természetesen romantikusabb, hangulatosabb, látványosabb, ha valaki nem egy medencébe, hanem közvetlenül a Balatonba érkezik. De ennél talán fontosabb lenne a hosszú távon is biztonságosan fenntartható működés.
A medencés csúszdák elsősorban azért terjedtek el, mert a Balaton néha drasztikusan változó vízszintje még olyan strandokon sem mindig garantálja a tóba vezető csúszdák biztonságos használatát, ahol normál esetben elég mély a víz a part mellett. Az utóbbi években nem volt hiány vízből, folyamatosan magasan volt a vízszint, de arra nem kellene mérget venni, hogy ez így is marad. Ha valaki kicsit is ismeri a Balatont, az tudja, hogy ennek a kegyelmi állapotnak bármikor vége szakadhat hosszabb-rövidebb időre, és újra együtt kell élnünk egy sekélyebb tóval, ha a természet úgy gondolja.

A balatonfenyvesi Központi strand csúszdájának Balatonhoz vezető pályája 39 centiméteres vízszintnél 2012-ben. Ilyen és ennél kevésbé nehéz helyzetekben is segíthetne a medencébe érkezés – Fotó: Győrffy Árpád
•
Nem a csúszdák, hanem általában a strandok fejlesztésére kiírt pályázathoz kapcsolódik az a hír, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség a hét elején – egy egy nappal korábbi bejelentéssel – a fővárosba rendelte az érintett önkormányzatok, üzemeltető cégek képviselőit egyeztetésre. Ezzel párhuzamosan ugyanilyen sebességgel kellett a hiánypótlásokat is teljesíteni. Mint többektől megtudtuk, a Hiltonban tartott fejtágítón csak annyi volt a lényegi információ, hogy a korábban csak a balatoni strandoknak ígért ötmilliárdos keretből a Velencei-tó és a Tisza-tó strandjai elvisznek egy jelentős részt.
Győrffy Árpád
Cikkünk hatására a Magyar Turisztikai Ügynökség módosította a pályázati feltételeket. Erről itt olvashat:
Balatoni csúszdafejlesztés – Részben elfogadták kritikánkat, és módosították a feltételeket
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)