A 13. Gombócfesztivál idei versenyén is elsősorban a sós ízesítésű gombócok között voltak kiemelkedő minőségűek a zsűri tapasztalatai, döntése szerint. Persze a hagyományos édes gombócok kedvelői is bőséges kínálatból válogathattak.
A tíz napos Aranykapu fesztivál keretében megrendezett szombati gombócfesztivál minden korábbinál több érdeklődőt vonzott a fűzfőfürdői közösségi házhoz. Sokan már a hivatalos nyitás előtt gyülekezni kezdtek az udvaron és az utcán sorakozó vásározó, gombóckínáló sátrak előtt. Miközben a színpadon elkezdődött az éjszakába nyúló szórakoztató program, a helyi valutaváltó pultok előtt is kialakultak a sorok. Ezeknél lehetett “gombócjegyeket” vásárolni, amit aztán később gombócra, gombócos ételre, rétesre, üdítőkre és városnéző kisvonatozásra lehetett váltani. Az árfolyam gyakorlatilag megegyezett a tavalyival, egyedül a bornál volt emelés. A gombócokból általában 400 forint értékű jegybe került egy két gombócos kis adag, 800-ba egy dupla, az úttörő gombóccal körített sertéspörköltet pedig 1200 forint értékű jegyért mérték.
A gombóc kínálat rendkívül sokszínű volt. A legnagyobb mennyiség az idén is a programot támogató vaskúti “gombócgyáros”, Gergely Kornél hagyományos termékeket preferáló üzeméből került ki. A fagyasztott gombócokat a fesztivált rendező Balatonfűzfői Vendégváró és Gasztronómiai Egyesület, a VEGASZ aktivistái élesztették fel és árusították a közösségi ház előtt felállított sátrukban.
Ugyanitt kínálták annak a 21 csapatnak, személynek a gombócait, aki benevezett a fűzfői Gombóc Oszkárért, az Aranygombóc díjért zajló versenybe. A szabály az idén is változatlan volt, a nevezőknek zsűri adagja mellett legalább 50 gombócot a közönségnek is biztosítani kellett.
A választék rendkívül színes volt, szinte ahány induló, annyi fajta gombócról beszélhetünk. Az édes kínálatban a különböző megoldással készített túrós, szilvás, barackos, mákos ízesítés mellett ananásszal, fügével, eperrel is lehetett találkozni. A sós jellegű gombócoknál Kárpát-medencei hagyományok mellett az olasz, sőt a tajvani ízeket is bemutatták.
Az idén is jelentős készlettel és választékkal bővítette a kínálatot a közösségi ház udvarán sátrat verő helyi Susogó Team Kft. Édes gombócként túrótöltelékest, barackízest, barackost, szilvás kínáltak morzsába, dióba, mákba forgatva, Csoki Csodájukat nutellásan, morzsába forgatva lehetett kapni, de volt náluk töltött káposzta, kapros és paradicsomos húsgombóc, nyírségi gombócleves, gombócos gulyásleves és rendhagyó módon többféle rétes.
Végül az idén is érdekesebbé tették a választékot a lengyel testvérváros, Smigiel gombóckészítői, akik egy túró ízesítésű édes gombóccal és egy magyar szájnak kicsit talán meglepő, ecetes öntetben forgatott húsgombóccal jelentkeztek. Mint elmondták, ez utóbbit vodka mellé szokták fogyasztani, és állítólag együtt mindkettő nagyon finommá válik.
A közönségteszt mellett az idén is hivatalos zsűri értékelte a versenyen indított gombócokat. A díjalapító testvérpárból az idén Horváth-nővérek közül az idén Irén került a testületbe, Mónika az előkészítésben segített. Szinte már állandó tagja volt a bíráló bizottságnak a város polgármestere, Marton Béla. Külső szakértőként pedig Nádas Györgyöt kérték fel. A népszerű színész, humorista saját bevallása szerint nem ért a gombócok készítéséhez. Ha főz, inkább hagyományosabb szabad tűzi ételeket készít, de fogyasztóként nagyon kedveli a finom gombócokat.
Marton Béla azzal összegezte tapasztalataikat, hogy az idén is nagyon erős volt a mezőny, de társaival viszonylag könnyen összhangot találtak abban, hogy melyek tartoznak a legjobbak közé. Az elsőségről azonban nagy vita alakult ki, mert két lecsós gombóc közül nehezen tudtak választani. Végül a szavazásnál az erdei gombás cukkinis lecsós gombóc kapott többséget. Így annak készítője, a helyi Lőrincz-Horváth Veronika nyerte el az idén az Aranygombóc-díjat. A zsűri a gombóc jellegzetes ízvilága miatt át is keresztelte az ételt Bakonyi gombócra.
Marton Béla összességében úgy látta, hogy az idén a sós jellegű gombócok voltak jobbak, de az édes gombócoknál is több biztató kezdeményezéssel találkoztak. Így például hárman is használtak fügét az ízesítésre. Ha ehhez megtalálják a megfelelő technológiát, nagy sikere lehet a jövőben a gombóckedvelők körében – vélte a polgármester.
A gombócfesztiválhoz az idén első alkalommal véradás is kapcsolódott az egyik sokszoros helyi véradó, Pongrácz Ágnes kezdeményezésére. Az akciót Libis Évával, a Vöröskereszt Veszprém megyei szervezetének véradás koordinátorával, illetve a veszprémi vérellátó állomás munkatársaival szervezték meg.
A véradásra negyvennégy 18-62 év közötti személy jelentkezett. A többségű nem fűzfői volt, a gombócfesztivált résztvevőjeként kapcsolódott be. Négy jelentkezőt különböző okok miatt kiszűrtek, egy személy esetében pedig nem sikerült a megfelelő mennyiséget levenni. A véradók közül hatan voltak, akik először adtak vért, köztük egy 19 éves és egy 40 éves személy.
Mint Marton Béla elmondta, az Aranykapu fesztivál ismét jó lehetőséget adott arra, hogy a testvértelepülések, a szlovákiai Nagycétény és a lengyelországi Smigiel vezetőivel találkozzanak, és egyeztessék terveiket. Abban állapodtak meg, hogy augusztus 17-én a nagycétényi jubileumi falunapon kezdeményezik egy hármas szövetség megalakítását, amit a jövőben cseh partnerekkel is bővítenek, hogy így létrehozzák a visegrádi országok településeinek közvetlen szövetségét.
Győrffy Árpád
Az Aranykapu Fesztivál vasárnap a IX. Balatonfűzfői Veterán Jármű Találkozóval zárult. Erről külön tudósításunkban olvashatnak.
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)