Balatonfüred – Könyvhét dalokkal, vallomásokkal, üzenetekkel és erotikával – 2015.06.06.
A Balaton nekünk a szabadságot jelentette. A vizet, a lányokat, a kortársi társaságot és azt, hogy senki nem parancsolt – beszélt kérdésünkre fiatalkori kedvenc helyéről Bereményi Géza a füredi könyvhét egyik vendégeként. Tudósításunkban másokkal is találkozhatnak.
Az idei balatonfüredi könyvünnepen rendkívül színes rendezvénysorozattal köszöntötték a könyvek készítőit, az írókat, költőket, illusztrátorokat és persze az olvasókat a múlt héten.
A Gyermekkönyvnapokkal összekapcsolt program már kedden elkezdődött a kilenc éve elhunyt meseíró, novellista, Lázár Ervin emlékkiállításával, amiről ide kattintva olvashatnak részletes beszámolót. A folytatásban volt rendhagyó irodalomóra, drámapedagógiai foglalkozás, több író-olvasó találkozó a gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt, beszélgetett cukrász, író, történész egymással, kóstoltak borokat, rajzoltak meséket és hallhattak sok zenét.
A rendkívül sok lehetőség közül hármat választottam ki, hogy képekkel, szövegekkel, zenékkel megidézzem egy kicsit a hangulatot. Nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy legközelebb még többen nézzék, hallgassák élőben a kulturális programokat, mert most az érdeklődés elmaradt a kínálattól, lehetőségektől.
Bár a rendezvénysorozat már a hét első felében megkezdődött, a hivatalos megnyitót pénteken délután tartották a díszvendég, Lator László Kossuth-díjas költő, műfordító köszöntésével a Vaszary Galériában. Az érdeklődőket Molnár Judit, az önkormányzat humán bizottságának elnöke üdvözölte. A 86. Ünnepi Könyvhét füredi programjait hivatalosan is megnyitó Lator László felidézte a nagy hagyományú rendezvénysorozat megszületésének körülményeit attól az 1927-es javaslattól, amivel Supka Géza régész, művészettörténész, hírlapíró kezdeményezte sokak egyetértésével, hogy azontúl minden évben legyen ünnepe a könyvnek az írók, kiadók, könyvesboltok és leginkább az olvasók hasznára. Az első könyvnapot 1929-ben tartották, azóta ha nem is mindig felhőtlen sikerrel, de megtartották a könyvhétté bővült programokat.
Ladányi István (balról), Lator László és Baranyi Péter a beszélgetésen
Lator László beszélt arról, hogyan változott a könyvek fogadtatása, szeretete, fontossága az elmúlt nyolc évtized során. Örömmel szólt arról, hogy a gyermekkönyvek forgalma a gazdasági válság idején is emelkedett.
– Szentül hiszem, a jó vers, az igazi mese, a színes próza fülében marad a kicsiknek, beleköltözik szellemi szelencéjükbe. Meglehet, kamaszkorukban, majd felnőtten is visszatérnek óvodás- kisiskolás kori emlékeikhez. És higgyük, jó, ha a könyv egy-egy ünnepen kivonul az utcára. Okosan, tapintatosan kínáljuk a jó irodalmat – mondta többek között a költő.
A megnyitó után dr. Ladányi István irodalomtörténész, egyetemi docens beszélgetett a gombaszakértőként is rendkívül elismert művésszel életének eddigi 87 évéről. A beszélgetésen Baranyi Péter színművész működött közre.
Szombaton újabb érdekes programokkal folytatódott a rendezvény. A Vaszary Galériában Vörös Niki dzsesszénekes “mondókázott” a gyerekekkel, majd mesehallás utáni rajzolást tartottak, délután a Blaha Lujza étteremben Ferenczy Klára költő mutatkozott be új kötetével.
A Kisfaludy Galériában Grecsó Krisztián költő és az íróként, dalszerzőként egyaránt ismert Kollár-Klemencz László, a Kistehén zenekar frontembere tartott Nők, nők, férfiak címmel “pol-beat” műsort – ahogy egyikük fogalmazott.
Verseikből, novelláikból olvastak fel, anekdotáztak és persze gitároztak, énekeltek, ahogy az a pol-beat zenéhez illik.
Kollár-Klemencz László új kötetéből olvas fel egy erotikával rendesen átszőtt novellát
Na, nost mi következik? Gracsó Krisztián (balról) és Kollár-Klemencz László
Több dalt megszólaltattak a Kistehén zenekar számai közül, Grecsó Krisztián dallá alakított versei és célzottan dalnak formált szövegei közül is többet hallhattunk, és eljátszották Kollár-Klemencz László és Erdős Virág egyik közös szerzeményét is.
Az alábbiakban kis ízelítő az elhangzottakból.
Grecsó Krisztián-Kollár Klemencz László – Csak most értettem meg….
Kollár-Klemencz László – Grecsó Krisztián – Erdős Virág: Milyen kár
A műsor vége fel Grecsó Krisztián könyvheti szózatot intézet a hallgatósághoz.
– Azt ne feledjétek, hogy az olvasás szépségét és gyönyörűségét azt adja, hogy csak az olvasásban van mindenkinek saját olvasata, saját világa, értelmezése, mert a film egy konkrétat ad! Az olvasásnál van egy olyan kincsünk, hogy egyenrangúak vagyunk az írókkal, mert van egy saját olvasatunk. Mi képzeltük el azt a világot, mi alkottuk meg. Ne adják fel, olvassanak! – mondta.
Grecsó Krisztián
A programot egy új közös dalukkal zárták.
– A Lacitól kaptam a feladatot, hozta a refrént: Így akarod-e ezt végigcsinálni? és ez alakult ki belőle – mesélte Grecsó.
Itt hallgathatják az eredményt.
Kollár-Klemencz László-Grecsó Krisztián – Így akarod-e ezt végigcsinálni?
Alighogy Grecsóék műsora befejeződött, már kezdődött is a Bereményi Gézával való találkozás a Blaha Lujza étterem udvari teraszán.
A Kossuth-díjas író, rendező, a Cseh Tamás-dalok szövegeinek írója a közelmúltban megjelent Vadnai Bébi című regényével érkezett Füredre. A kihívásokban bővelkedő életéről Tóbiás Krisztián költő, a Tempevölgy felelős szerkesztője kérdezte.
Tóbiás Krisztián (balról) és Bereményi Géza
Közben többször is Barlog Károly adott elő egy-egy dalt Cseh Tamás és Bereményi szerzeményei közül.
Cseh Tamás-Bereményi Géza – A 74-es év – előadja Barlog Károly
A 69. évében járó Bereményi többek között mesélt egy balatoni kalandjáról is. A 70-es évek legelején az első novelláskötetének honoráriumából vitorlást vett, amivel a lellei partok előtt indult el a hajóskapitányság felé vezető úton. Ám három nap vitorlázás után egy vihar éjjel szétverte a hajót, amivel egyben a kapitányi álom is hajótörést szenvedett.
A beszélgetés után külön is megkértem, hogy szóban is mondja el röviden, amit A hatvanas évek című dalban olyan érzékletesen megírt, hogy fiatalon mit jelentet számára a Balaton.
– Erősen kötődtem a Balatonhoz. Nekem akkor a szabadság helye volt annak ellenére is, hogy állandóan igazoltattak bennünket. A rendőrök akkoriban fiatal kölykökre vadásztak a Balaton körül. A kortársaimmal együtt úgy éreztük, hogy ez a mi helyünk. A miénk volt a tó és a világ, amikor itt voltunk. Reggel zsömlét reggeliztünk és tejet, este kávét ittunk a szórakozóhelyen, nekünk nem hiányzott az alkohol. A Balatonnál a víz, a lányok, a kortársi társaság jelentett mindent, és az, hogy senki nem parancsolt nekünk akkor.
Kép, videó és szöveg Győrffy Árpád
Cseh Tamás-Bereményi Géza: A 60-as évek (közreműködik Másik János)
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről