A sétálók azonnal birtokba vették a Bujtor-szobrot Balatonfüreden – 2013.05.03-05.
Vasárnap délután mintegy ezer érdeklődő előtt felavatták Bujtor István szobrát a balatonfüredi móló bejáratánál. A 2009 őszén elhunyt színművészt, a Petőfi Színház korábbi igazgatóját egy félbevágott vitorlás kormányosaként formázta meg Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész a város és névtelen adakozók finanszírozásával.
Az ünnepségen a Sforzato Rézfúvós Kvartett játszott, többek között két “Bujtor-film”, a Különben dühbe jövünk… (Bud Spencer magyar hangja) és a Sándor Mátyás zenéjéből. Az ünnepségen ott volt többek között Frenreisz Károly – zenész, Bujtor testvére, Metró, LGT, Skorpió -, Bodrogi Gyula színművész, Sugár András – egykori Westel vezér és vitorlásszövetségi társelnök á, Kő Pál szobrászművész…
A szobrot Bujtor István özvegye, Bujtor Judit, valamint Bóka István, Halász János, Farkas Ádám és Eperjes Károly leleplezte le. Az ünnepség alatt ott ringott a kikötő vízén Bujtor egykori hajója, a Rabonbán
Május 3-án 10:43-kor még így nézett ki a terület
Az avatás
Oberfrank Pál
Frenreisz Károly, Bóka István, Halász János a szobrászt, Farkas Ádámot tapsolja
Bujtor Judit
Középen Bodrogi Gyula
Eperjes Károly
Bóka István és Bujtor Judit a szobor leleplezésénél
Tisztelgők a szobor előtt
Egy ifjú kapitány
A kikötőben ott ringott üresen a Rabonbán, az 1936-ban épített 30-as cirkáló, ami három versenyen Bujtor István kormányzásával szerzett győzelmet
A következő képek még az avatás előtt két nappal, március 3-án 18 óra körül készültek
Volt aki csak mellé állva, volt aki a hajó torzóba felkapaszkodva, volt aki egyenesen a Rabonbán egykori kapitányának ölében fényképeztette magát. A siker óriási. Biztos lesznek olyanok, akiket majd megbotránkoztat egyesek ilyen szoros közeledése, de úgy tűnik, akkor is ez lesz a Bujtor-szobor sorsa, így válik a fotókon át Füred új jelképévé a következő évtizedekben.
A 2009-ben elhunyt színművész utolsó éveiben a Veszprémi Petőfi Színházat vezette és több sikeres darabban szerepelt, illetve rendezett. A Balatonhoz és Balatonfüredhez évtizedek óta kötődött lelkes és eredményes vitorlázóként, valamint az 1980 és 2008 között itt készített “Ötvös Csöpi-filmekkel”.
A város 2012-ben posztumusz Kiss Ernő-díjat adományozott Bujtor Istvánnak, melyet az Anna-bálon felesége vehetett át. A bronzszobrot Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész készíti. A mintegy tizenhárommillió forintos költség túlnyomó részét támogatók biztosítják, a város közel ötmillió forinttal járul hozzá.
|
Balaton balatoni szabadstrandok bicikliutak boros kulturális sport szabadidős programok koncertek látnivalók