A Balatonfüred Városért Közalapítvány egy különleges kiadvánnyal, Elek Miklós Üdvözlet Balatonfüredről című képeslapgyűjteményével tiszteleg Füred várossá nyilvánításának 45. évfordulója előtt.
A vaskos, reprezentatív kiállítású könyvben 427 képeslap és a hozzájuk írt rövidebb-hosszabb kísérőszöveg segítségével mutatják be Balatonfüred – és Balatonarács – várossá nyilvánítás előtti történetének 76 évét, az 1895-1971 közötti időszakot. A kiadvány napokban tartott bemutatóján a Kisfaludy Galériát teljesen megtöltő érdeklődőket Molnár Judit, az alapítvány kuratóriumának elnöke és dr. Bóka István polgármester köszöntötte. Mindketten méltatták azt a munkát, amit a közalapítvány helytörténeti sorozatában eddig megjelent kiadványok szerzői, közreműködői és köztük az immár 80. kötet készítői végeztek. Köszönetet mondtak azoknak a magánszemélyeknek, szervezeteknek is, akik anyagilag támogatták a kiadványok megjelenését.
Molnár Judit elmondta, hogy az újabb könyveket, így a most megjelent kötetet is több országos hálózattal rendelkező és az interneten is működő könyvkereskedés is forgalmazza.
Az új könyvet a szerző, a felhasznált képeslapokat válogató és hozzájuk kísérőszöveget író Elek Miklós mutatta be. Mint elmondta, a kötet folytatása, átdolgozott, bővített kiadása annak a 13 éve megjelent az Üdvözlet Balatonfüredről című képeslap albumnak, amiben szerzőtársával, Németh Ákosnéval adtak válogatást a Városi Helytörténeti Gyűjtemény 1896-1945 közötti anyagából.
Az első könyv megjelenése óta a jelenleg 1750 darabos képeslapgyűjtemény füredi része jelentősen bővült. Mivel közben az első képeskönyv példányai teljesen elfogytak, igény mutatkozott újbóli kiadására. Németh Ákosné más szakmai elfoglaltsága miatt most nem vett részt a kiadvány létrehozásában, de időközben megjelent könyvei nagy segítséget jelentettek az album összeállításánál – mondta a nyugalmazott könyvtáros, helytörténész.
A most megjelent kötetben az első kiadáshoz képest 60 százalékkal több képes levelezőlap található. A 427 darab képeslap 88 százaléka a Városi Helytörténeti Gyűjteményből, a fennmaradó 12 százalék más közgyűjteményből, vagy magángyűjteményből származik, köztük Tóth-Baranyi Antal siófoki gyűjtő anyagából.
A szerző beszélt arról is, hogy az album két, jól elkülöníthető részre oszlik. A Képes levelezőlapjaink című fejezetben a bemutatott képeslapok előállítási, esetenkénti különleges ábrázolási módjuk, anyaguk, témájuk miatt elkülönülnek a többi fejezet tematikus ábrázolásától. Ezek a lapok egyben rövid áttekintést is nyújtanak a magyar képeslapkiadás történetéről. A következő fejezetek elsősorban épületekhez köthetőek, de találkozunk élet-és tájképekkel, szobrokkal, illetve közlekedési eszközökkel is, miközben megismerjük a város egykor önálló részeit.
Bár a kötet nem kimondottan helytörténeti műnek készült, a képeslapokból és az hozzájuk kapcsolódó magyarázatokból nagyon sok fontosat megtudhatunk a település múltjáról. Érzékletes képet kaphatunk arról, milyen volt az élet a népszerű fürdőhelyen és a hozzá kapcsolódó településrészeken. Ízelítőül néhány képeslapot itt is bemutatunk, hogy kedvet csináljunk a könyv mélyebb megismeréséhez.
A könyv sok támpontot adhat azoknak, akik a korlát és lánc nélküli Tagore sétányra esküsznek
Meg azok is találnak példát, akik a korláttal, vagy lánccal határolt Tagore sétányra esküsznek
Elek Miklós mások mellett külön is köszönetet mondott az angol, illetve német fordítást készítő Szekeresné Rózsa Etelka Máriának és dr. Rácz Jánosnak, valamint Bakonyi Istvánnak a magyar szöveg ellenőrzéséért, Burza Patrícia Karmennek a szöveg és képek gondozásért, és Tóbiás Krisztiánnak a tervezésért, tördelésért, nyomdai előkészítésért.
A könyvbemutatón Király Ádám, a Radnóti Miklós Általános Iskola iskola volt diákja mondta el Bodosi György Füred stációi című versét, ami a könyvet is nyitja. Király Nóra és Legeza Márton hárfán és tekerőn, illetve énekkel régi magyar táncok zenéit játszotta.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Maradandó,értékmentő,tanulságos munkát végzett Elek Miklós.Beszédes,szívmelengető élmény egy
ilyen gazdag,múltról hírelő látványkötetet olvasgatni.Hazaszeretetre nevel!Köszönetet illet.