Az idei nyártól már egy hajó árbockosarából csodálhatjuk egyszerre az egész Balatont, ha felmegyünk a balatonföldvári magasparton épülő múzeumkilátó tornyába.
Persze nincs szó igazi hajóról, csak egy félig-meddig balatoni bárkát formázó építményről, ami lassan már végleges alakját mutatja a város délnyugati végénél elterülő ligetes területen, közvetlenül a 7-es főút mellett.
Mint Holovits Huba polgármestertől megtudtuk, a 475 millió forintos európai uniós támogatásból készülő robusztus építménnyel kettős turisztikai attrakciót akarnak létrehozni. Az egyik lesz ebből a Balatont és a balatoni hajózást, vitorlázást bemutató interaktív múzeum, illetve kiállítás, ami a kétszintes épület háromszáz-háromszáz négyzetméteres szintjein kap helyet. Terepasztalokkal, makettekkel, filmvetítésekkel, szimulátorokkal és egyedi ismeretterjesztő programokkal, előadássorozatokkal mutatják be a hajózást a kialakulásától napjainkig.
Így néz ki a múzeumkilátó a 7-es főút felől
A látványtev az épület metszetével
Valahogy így néz majd ki a belseje
A másik attrakció a kiállító épületre épülő kilátótorony, aminek teljes magassága 25 méteres lesz. Így a mintegy 40 méteres magasparttal együtt közel 70 méteres magasságból lehet végignézni a Balatonon mindkét irányba, a 29 kilométerre lévő balatonakarattyai magaspartig és a 49 kilométerre lévő Keszthelyig, illetve Fenékpusztáig. Szép időben eddig is a Balaton egyik legszebb kilátó pontjának tartották a földvári magaspartot, a kilátóval kiegészülve biztosan különleges élményt nyújt majd. Ráadásul könnyen megközelíthető, hisz közvetlenül a városból kivezető főút mellett található.
Már a torony tetejére vezető csigalépcsőt szerelik
A látványterv szerint az “első fedélzeten” preszó is lesz
Sajnos párás időben jártunk a magasparti sétányon, de a Badacsony körvonalai jelzik, hogy szép látványban lesz majd része a kilátó látogatóinak
Ezt láttuk párában északkelet felé fordulva – a kilátó teteje 30-40 méterrel magasabban lesz annál, mint ahonnan mi körülnéztünk
Holovits Huba elmondta, hogy májusban el szeretnék indítani a próbaüzemet, hogy júniusban a település születésnapi rendezvényeihez kapcsolódva hivatalosan is felavathassák. Balatonföldvár-fürdőtelepet 1896. június 14-én adták át a Széchényiek és segítőik a nagyközönségnek. Ennek emlékére minden évben ekkor ünnepelik a város születésnapját. Az idén a múzeumkilátó egy szép születésnapi ajándék lehet mindenkinek.
A polgármester elmondta, hogy különösen szépen indult az év a településnek azzal, hogy a földvári Spartacus Vitorlás Egyesületben vitorlázó Majthényi Szabolcs és Domokos András 11. alkalommal is világbajnoki címet szerzett a Sydneyben megtartott repülő hollandi-világbajnokságon. (Erről itt írtunk bővebben.)
– Ez az eredmény is megerősíti, hogy Balatonfüred mellett Földvár a vitorlássport és vitorlásturizmus egyik fellegvára az országban. Nálunk van a legnagyobb befogadóképességű vitorláskikötő, ami több mint 600 hajó tárolására alkalmas. Ez áprilistól októberig minden évben meghatározza a hozzánk érkező vitorlázók és egyúttal a város életét is.
A polgármester beszélt arról is, hogy az idei évben már nem kezdenek komolyabb fejlesztésekbe, hanem a korábban elkezdetteket fejezik be. A hamarosan átadásra kerül a termelői piac, amit a vasútállomás szomszédságában, a Vak Bottyán utcában alakítottak ki.
A múzeumkilátó helyét pirossal, a piacét sárgával jelöltük
Várhatóan május végére befejezik a közösségi ház teljes felújítását is. Európai uniós forrásból egy százmillió forintos energetikai korszerűsítést végeznek az épületen, és 35 millió forintos önkormányzati pénzből felújítják a bútorzatot és egyes burkolatokat.
Mint megtudtuk, ez már nem az a kultúrház, csak utódja annak, amelyiknek “ócska színpadáról” Bródy János énekelt 35 éve a Földvár felé félúton című kultikus dalában. De a polgármester szerint még akár az is elképzelhető, hogy Bródyt így is meghívják az avatásra.
Holovits Huba kérdésünkre beszélt arról is, hogy a strandok működésében az idei szezonban nem várható változás. A Keleti szabadstrand és a Nyugati szabadstrand is ingyenesen működik az idei szezonban és továbbra is ingyenesen lehet fürödni a hajóállomás melletti “Központi” szabadstrandon is.
Az elmúlt években megújult Keleti szabadstrand partja és játszótere
A Nyugati szabadstrand bejárata – a fotó korábbi
A polgármester szerint a jövőben is csak akkor kerülhet szóba a belépődíj szedése a két nagy strand valamelyikén, ha ott olyan jelentős infrastrukturális fejlesztést hajtanának végre, ami indokolttá tehetné pénzszedést. Az önkormányzat ilyen esetben is ragaszkodna ahhoz, hogy a két strand valamelyike és a kikötő melletti rész továbbra is szabadstrandként működjön.
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre