Nem volt vitáktól mentes az elmúlt év Balatonföldváron, és a jelek szerint hasonló folytatásra számíthatunk az idén is, miközben a város turisztikai eredményei minden területen javultak.
A település legjelentősebb strandjának, a Keleti strandnak az életében, működésében az idén új periódus kezdődött. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) pályázatán elnyert 40 millió forintos támogatásból fövenyes partszakaszt, baba-mama szobát alakítottak, értékmegőrzőket és beléptetőrendszer telepítettek. Az utóbbi egyben a másik változást is hozta, hogy a korábbi szabadstrandon az idei évtől belépődíjat kellett fizetni. Holovits Huba polgármester szerint nem volt könnyű folyamat a döntés elfogadtatása.
– Az elvünk az, hogy a strand működtetésével, fenntartásával járó költségeket nem valami általános adóból kell fizetni, hanem azoktól kell beszedni, akik használják a strandot. Az elv elfogadtatásában nagyon sokat segített a Földvár Kártya bevezetése, ami a helyi lakosoknak és üdülőtulajdonosoknak 5000 forint ellenében, illetve a környékbelieknek 7000 forint ellenében egész évben lehetőséget biztosított a strandra való belépésre és a strand előtti parkolásra. Sokan éltek ezzel a lehetőséggel. A július 1-ei nyitástól 46.700 belépő volt a strandon, és több mint 20 ezer alkalommal használták a Földvár Kártyát.
Nem volt ennyire sikeres a vendégéjszaka után kapható térítésmentes turisztikai kártya, ami 25 százalék kedvezményt adott a belépőnél. Talán jobb kommunikációval eredményesebb lett volna.
– Hogyan alakult a strand gazdasági mérlege?
– Nyilván még nem készültek el az üzemeltetést végző Kft. teljes körű összegzései, de annyit már tudhatunk, hogy harmincmillió forint folyt be a belépődíjakból, ehhez még hozzájönnek a szolgáltatók által fizetett bérleti díjak.
– A fizetőparkolás bevezetését hasonló ellenérzésekkel fogadták, mint a strand fizetőssé válását.
– Ahogy korábban is hangsúlyoztuk, a város vezetését elsősorban nem a bevételi forrásaink bővítése motiválta ennél a döntésnél, a kikötő környékén és a part közeli utcákban kialakult kaotikus viszonyok felszámolása volt az elsődleges cél. Ez teljesen megvalósult, járhatóvá vált az érintett terület a legkeményebb nyári hétvégeken is. Ugyanakkor 16 millió forint bevétel származott belőle.
– Hová mentek a kiszorított autók?
– Megtalálták azokat a területeket, ahol díjmentesen lehetett parkolni, és elfoglaltak egyes közparkokat. Igaz, ez nem volt teljesen új jelenség, mert a korábbi években is előfordult a főszezoni hétvégéken, hogy így kerestek helyet. Az egyik ilyen parknak besorolt területen, amit a gyakorlatban korábban is parkolóként használtak, hivatalosan is parkolót akarunk kialakítani. Ehhez át kell minősítenünk, és város más részén kell helyette zöld területet létrehozni. Ugyancsak parkolásra alkalmas helyeket akarunk kialakítani a kikötőhöz vezető utca mindkét oldalán. A terveink szerint ezek is fizetőparkolók lesznek a turisztikai főszezonban.
– Bár még korai mérleget vonni a nyári szezonról, milyen eredményre számítanak a szálláshelyek befizetései alapján?
– Tavasszal sokan azzal riogattak, hogy a Keleti strand és a parkolás fizetőssé tétele tönkreteszi a város idegenforgalmát. A július végéig ismert adatok azt bizonyítják, hogy több más balatoni településhez hasonlóan Balatonföldvár is növelni tudta a vendégforgalmát. A kereskedelmi szálláshelyeken és a magánszálláshelyeken összességében 10 százalék fölötti volt a növekedés. Mindez úgy, hogy vannak negatív tényezők is. Több olyan, eddig milliós idegenforgalmi adót fizető szálláshelyen fordult elő, hogy a gyermeküdültetésre koncentráltak, így adó onnan kevesebb folyt be. A bevételek várhatóan ennek ellenére is meghaladják majd a tavalyit.
– Az egy évvel ezelőtti beszélgetésünkben több tervezett fejlesztésről feltételesen, illetve tágabb időhatárokkal nyilatkozott. Hogy állnak most a tervekkel?
– Balatonföldvár nagyon szerencsésen tudott élni a Terület és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) kínálta lehetőségekkel. Négy projekt megvalósítását céloztunk meg 1,2 milliárd forintos összköltséggel, mind a négyet támogatásra méltónak találták a bírálók. A település történetében még soha nem állt rendelkezésre ilyen nagy fejlesztési forrás, illetve lehetőség, ami közel egy időben tud majd megvalósulni. A legjelentősebb ezek közül 680 millió forint értékben a Zöld város pályázat. Ennek keretében az alapoktól a teljes rendszerig korszerűsítjük a nagyon népszerű, évi mintegy 50 ezer látogatót vonzó szabadtéri színpadunkat, a Kultkikötőt. Modern, kényelmes nézőtérrel, részben fedett színpaddal, megfelelő infrastrukturális, technikai háttérrel, szolgáltatásokkal újul meg. A pályázat megvalósítási területe kiterjed a környező park sétányaira, zöldfelületeire is. Mivel semmiképp se szeretnénk, hogy a munka akár a színház működését, akár az idegenforgalmi szezont zavarja, ezért csak következő szezon után kezdődik el a munka és a 2019-es szezonra készülnénk el vele.
Ugyancsak TOP-os pályázati támogatásból valósítjuk meg a városháza teljes energetikai korszerűsítését megújuló energiára építve. A talajhőszivattyús rendszerű fűtést, megfelelő hőszigetelést építünk ki, és az épület két eltérő stílusú részét összhangba hozzuk. Ennek a fejlesztésnek a legfontosabb eredménye az lesz, hogy kevesebbe fog kerülni a működtetése. A munkát a nyár elejére szeretnénk befejezni.
Két olyan turisztikai pályázatunk van, amit szeretnénk már a 2018-as idegenforgalmi szezonra megvalósítani. Az egyik a Kulipintyó felújítása. Az épület emblematikus jelentőségű a város számára, mert ez volt a települést megálmodó Széchényi-családnak, Széchényi Viktornak, majd később a fiának, Széchényi Zsigmondnak, az Afrika-utazó vadásznak a villája. Öt éve kaptunk meg ingyenesen a magyar államtól, akkor átesett egy kisebb felújításon. Egy helytörténeti kiállítást alakítottunk ki benne, önkormányzati irodák működnek itt, és egy ingyenes felnőttképzési központ programjainak ad helyet az épület. A tetőszerkezet és a nyílászárók állapota nagyon leromlott. Ezeket a gondokat szeretnénk megoldani a támogatásból, és egy kisebb turisztikai attrakcióval, a 19-20. század fordulójának miliőjét, hangulatát megidéző interaktív bemutatóval bővül a hely.
– Mi lesz a Nyugati szabadstranddal, aminek fejlesztése a tavalyi tervek között is szerepelt?
– Ez egy nagyon régi adósság, már harminc, de inkább negyven éve napirenden lévő kérdés. Ez a másik olyan turisztikai fejlesztés, amit a szezonra meg akarunk valósítani. Egy 150 millió forintos projekt keretében modernizáljuk a fogadóépületet és környezetét, burkolattal látjuk el a sétányokat, sportpályákat, játszóteret és a meglévő beton védmű mögött egy homokos napozó területet szeretnénk kialakítani. A strand a meglévő szolgáltatásokkal, szolgáltatókkal üzemelne tovább, de modernebb, esztétikusabb körülmények között.
– Pénztár is lesz a modernizált fogadóépületben?
– A belépődíj kérdésében még nem döntött a képviselő-testület. Ahogy mondtam, az elvünk az, hogy szolgáltatásokért, így a strand működtetéséért, fenntartásáért is a szolgáltatást igénybe vevő közönség fizessen, ne a város összes lakója. Amennyiben a testület itt is marad ennél az elvnél, a strand várhatóan belépődíjas lesz. Mivel ez jóval kisebb, és a rendelkezésre álló keret is jóval kevesebb fejlesztést tesz lehetővé, mint, ami a Keleti strandon az elmúlt 7 évben lezajlott, ezért a belépődíj mértéke várhatóan kevesebb lesz. Jelen pillanatban egy 500 forintos felnőtt és egy 300 forintos gyermek belépő gondolata kezd körvonalazódni.
Szeretnénk, ha a jövőben Balatonföldváron lenne egy jó minőségű, talán majd az ötcsillagos minőséget is elérő Keleti strand és az adottságai alapján egy kicsit szerényebb és mérsékeltebb árú Nyugati strand.
– Egy évvel ezelőtti beszélgetésünkben nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy 2018-tól már belépődíjat szednek a város nyugati részén nyitott kutyás fürdőhelyen.
– Nem lesz változás a következő szezonban, ingyenes marad a hely.
– Mit terveznek a kikötőtől nyugatra lévő fürdésre használt, sokak által központi szabadstrandnak is nevezett résszel?
– Ez egy mindenki által szabadstrandnak hívott, és így is használt, de kijelölt fürdőhelynek nem számító terület. Továbbra is megmaradna térítés mentesnek, ingyenesnek, így mindegyik kategória kedvelői meg tudják találni a nekik, illetve pénztárcájuknak is megfelelő fürdési lehetőséget.
– Az öltözőhengereken és a vízibicikli kölcsönzőn túl itt legfeljebb mobilvécé jelentette a szolgáltatást.
– Ez pillanatnyilag így is marad, hisz mint mondtam, nem kijelölt fürdőhely. A jövőben az hozhat változást, ha a Bahart megvalósítja a vitorlás kikötő fejlesztésével kapcsolatos terveit. Ennek a területnek a szomszédságában egy szolgáltató épületet hoznak létre, amiben vendéglátóegységek és kulturált vizesblokkok is helyet kapnak, amiket részben a fürdőzők is használhatnak.
– A tervezett fejlesztés nagy port kavart a nyilvános internetes fórumokon több helyen arról lehetett olvasni, hogy a kikötőfejlesztés miatt elveszik a “szabadstrand” területét.
– A Bahart a meglévő mólók, illetve stégek átrendezésével 80-90 hellyel szeretné bővíteni a kikötő befogadóképességét. Ennek a feltétele a szükséges parti infrastruktúra megépítése. A Bahart elképzelése szerint a kikötő nyugati oldalán, a szabadstrandként ismert területtel határosan alakítja ki az előbb említett szolgáltató egységet. A fejlesztést a saját területén valósítaná meg, az önkormányzat a megfelelő mennyiségű parkolóhely kialakításához biztosítana mintegy 500 négyzetméternyi területet. De ez nem befolyásolja a strandolást, mert az érintett részt a fürdőzők eddig sem használták. Ráadásul a területért cserébe sokkal nagyobb és értékesebb fejlesztési, fejlődési lehetőséget kap a város. Így végre lehetőségünk lesz arra, hogy a kaszinó mellett már meglévő parkkal összekapcsolva a kikötő előtt egybefüggő közparkot alakítsunk ki, ahogy ezt 1905-ben is elképzelték.
– A kikötő bejárata előtti terület közepén jelenleg népszerű vendéglátó üzletek vannak.
– A 2019-re megújuló kaszinó épületben egy minőségi étterem lesz, és az alsó szintjén ugyanolyan szolgáltatások kapnak helyet, amik itt megszűnnének. Ugyanígy a Bahart tervezett szolgáltató épületében is több üzlet lesz, így a szolgáltatási kínálat nem romlik, inkább javul.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!