Talán soha ennyien nem voltak még a hagyomány elindítását követő 28 évben, mint a február 1-én tartott idei Balázs-napi szabadtéri misén a Szent Balázs-hegy oldalában álló Árpád-kori templom romjainál.
A torokbetegek védőszentjeként is tisztelt Szent Balázs püspökre emlékező első ilyen szertartást dr. Léber Mihály, akkori balatoncsicsói plébános tartotta 1992-ben a templomromnál. Később keszthelyi plébánosként, kanonokként, majd nyugalomba vonulása után is szívén viselte az ügyet, s amikor egészsége engedte, maga is eljött. Utóda, Tál Zoltán, a Keszthelyi Magyarok Nagyasszonya Plébánia plébánosa is fenntartotta a hagyományt. Baladincz József köveskáli-csicsói plébánossal együttműködve, a csicsói községi és német nemzetiségi önkormányzat segítségével az idén is megtartották a misét, ami mára ökumenikus szertartássá, sőt turisztikai programmá vált.

Vendégek a tavaszias napsütésben a Gergely Borház előtt – Fotó: Győrffy Árpád
Természetjáró csoportok és más civil szervezetek, baráti és borkedvelő társaságok időzítik erre az eseményre találkozójukat évek óta február első szombatján. Volt már mínusz 12 fokos hideg, esett a hó, havas eső vagy éppen az eső, sőt volt már a mostanihoz hasonló napsütéses tavaszi idő is, mindig sokan összejöttek. A mostani mise azonban minden korábbinál nagyobb gyülekezet előtt zajlott. A pillanatok alatt elkapkodott 300 megszentelt gyertya és a templom feletti tisztás méretei alapján közel ötszáz főre lehet becsülni a résztvevők számát.

A népes gyülekezet teljesen megtöltötte a templom fölötti tisztást – Fotó: Győrffy Árpád
A rendezvény programja a megszokott volt. A szertartást az idén is Tál Zoltán vezette, amiben Baladincz József segített neki, a kántor Stark Béla volt. A mise most is az Y-alakú gyertyákkal végzett Balázs-áldással zárult, amiért sok, más felekezethez tartozó is sorba állt.

Baladincz József (jobbról), Tál Zoltán Kator Martin keszthelyi ministránssal a szertartáson – Fotó: Győrffy Árpád

A hatalmas szél miatt a gyertyákat csak jelképesen tudták meggyújtani – Fotó: Győrffy Árpád

A legkisebbektől a legidősebbekig sokan Baladincz József elé járultak az áldásért – Fotó: Győrffy Árpád

A korábbi években néha 4-5 pap is osztotta az áldást, most a két plébánosnak kellett megbirkózni a feladattal – Fotó: Győrffy Árpád
Az egyházi torokáldás után sokan elvonultak az eseményre kinyitó pincékbe, hogy a Balázs-hegy boraival is megelőző kezelést végezzenek az ilyenkor különösen sűrűn előforduló torokbetegségek ellen.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)