Az idei Szent Balázs-napi mise résztvevői azonnal hasznát is vehették a Balázs-áldásnak, mert a hideg, havas idő könnyen betegséget okozhatott volna nélküle a kényesebb egészségűeknek.
A Szent Balázs-hegy gerince alatt őrtoronyként magasodó Árpád-kori romtemplomnál negyedszázada gyűlnek össze minden február első szombatján, hogy tisztelegjenek Szent Balázs püspök emléke előtt. A 4. században élt örmény papot mártírhalála után több más mellett az orvosok, fúvós zenészek, énekesek védőszentjeként kezdték tisztelni. És nem utolsósorban ő a torok betegségei ellen védő szent is.

A több mint 800 éves Szent Balázs-templom romja
A Szent Balázs-templom melletti tisztáson is ezért gyűlik össze évről-évre több száz ember, hogy a Balázs-áldást a torkára megkapja. A szertartást minden alkalommal több katolikus pap tartja. Az idén Bóka Tibor sármelléki plébános volt az ünnep főcelebránsa és szónoka. Őt Hutóczky Béla szigetszentmiklósi plébános, Szabó István budapesti görög katolikus lelkész, Tál Zoltán keszthelyi plébános, Baladincz József köveskáli plébános és Varga-Csikász Bence keszthelyi káplán segítette. A kántori teendőket hagyományosan Stark Béla, több Káli-medencei település közös kántora látta el.

Bóka Tibor sármelléki plébános és paptársai a Szent Balázs tiszteletére tartott szabadtéri misén

A sűrűn eső hó ellenére is több száz résztvevője volt a misének
A szertartást most is a Balázs-áldás zárta, amit több pap egyszerre végzet. Mivel egy nappal korábban volt gyertyaszentelő ünnepe, szentelt gyertyát is kaptak a hívek.

Csizmazia Sándor révfülöpi plébános Balázs-áldást oszt (illusztráció egy korábbi ünnepről, mivel a mise végén én már Keszthelyen karneváloztam)
A vallási programot az idén is sokan összekapcsolták a túrázással és a Nivegy-völgyi borok kóstolásával.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!