Az idén is nagyon sokan kaptak védettséget a torokbaj és más, a torokhoz kötődő betegségek ellen a Szent Balázs püspököt segítségül hívó Balázs-áldással szombaton délután a Szentantalfa felett húzódó Balázs-hegyen. Az áldást később jó borokkal is erősíthették.
A tavaszias időben több százan gyűltek össze a hegy gerince alatt magasodó Szent Balázs-templom romja melletti tisztáson a hagyományos szabadtéri szertartáson. Sokan gyalog jöttek a közeli falvakból, mások buszokkal, autókkal távolabbról is, de még lovon, lovaskocsin, biciklin közlekedők is voltak.
A misézést és áldásosztást most is népes papi csapat végezte. A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya plébániáról Tál Zoltán plébános és Varga-Csikász Bence káplán, a veszprémi Szent Margit plébániáról Tornavölgyi Krisztián plébános és Kiss Mihály kispap vett részt a szertartásban. Az inkább “helyiek” közül most is ott volt Baladincz József köveskáli, valamint Csizmazia Sándor révfülöpi plébános. A római katolikus egyházi személyek mellett most is bekapcsolódott az áldásosztásba Szabó István budapesti görög katolikus lelkipásztor. A kántor hagyományosan Stark Béla volt. A rendezvény technikai feltételeit az idén is a környék gazdája, a balatoncsicsói önkormányzat teremtette meg.
A szertartás legfontosabb része most is a Szent Balázs püspökhöz kötődő Balázs-áldás volt. A hagyomány szerint Szent Balázs, a 3-4. században élt örmény gyógyító püspök különösen a torok betegségeitől tudja megóvni az embereket, amit az a csodatétel is bizonyít, amikor egy szálkát nyelt fuldokló fiút áldásával megmentett a haláltól. A mártírhalált halt örmény pap lett a torok betegségei ellen védő szent, de több más mellett az orvosok, fúvós zenészek, énekesek védőszentjeként is tisztelik. Az egykori csodából kialakult hagyomány szombaton is abban élt tovább, hogy a mise végén a papok különleges formájú, Y-alakú és U-alakú gyertyákkal osztanak áldást Szent Balázs segítségét kérve.
A szertartás után mindenki szétszéledt, hogy a hegyoldalban nyitva tartó pincék közül legalább egyet felkeressen. Voltak, akik több gazdához is benéztek. Én az idén két gazdánál jártam. A templomrom szomszédságában lévő Mersics Portán a Sauvigon Balnc, Olaszrizling és Szürkebarát bor mellé nagyon finom gulyást főztek, pogácsát, kiflit is kínáltak, hogy jobban “csússzon” az ital. Desszertként harmonikaszó zárta a menüt, aki akart, énekelhetett is hozzá.
A templomnál kicsit lejjebb lévő Gergely Borházban két terem is megtelt vendéggel, de a szép időben sokan ültek itt is kinn a teraszon. A borház ételspecialitása egy szabadtéri kemencében sütött csülök. A húst zárt acéltepsiben, sok zöldséggel sütik, vagyis inkább párolják.
Szabó Gergely szerint a borok közül elsősorban a könnyű, alacsony savtartalmú, gyümölcsös ízű italok népszerűek. A fajták közül az Olaszrizling, a Kékfrankosból és a Zweigeltből készített rozék mentek legjobban, de ha valaki még barátságosabbat szeretett volna, akkor egy félédes Cserszegi fűszeressel neki is kedvében jártak.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)