Igazi tavaszi ajándékprogram volt minden résztvevőnek, de a szervezőknek, vendéglátóknak is az Akali bor napja mandulavirágzáskor című rendezvény a hétvégén Balatonakaliban.
Az akali önkormányzat, a Balatonakaliért Támogatási Közalapítvány és az Akali Borút Egyesület az idén már 7. alkalommal megtartott programján az előzetes összegzés szerint szombaton a vendégek száma meghaladta a háromszázat. A résztvevők egy ezer forintért megvásárolható karszalag ellenében kaptak lehetőséget arra, hogy két napon át kóstolják a falu fölötti hegyeken lévő pincék borait.

A Fenye-hely oldala vasárnap – ilyen környezetben várták pincejárásra a vendégeket

Virágzó fák az egyik dűlőút mellett a hegyoldalban

A szarvasokkal is a Fenye-hegyen futottam össze vasárnap – jövőre talán ők is vesznek karszalagot a pincejáráshoz 🙂
Volt olyan, aki egyedül érkezett, de a többség családdal, kisebb-nagyobb baráti társasággal járta a pincéket. Mint a beszélgetésekből kiderült, a helyiek, környékbeliek mellett Komlóról, Kaposvárról, Szegedről, Pécsről Balatonfüredről, Veszprémből, Budapestről, Győrből, Szombathelyről érkeztek több más hely mellett vendégek. Vasárnap már kisebb volt a forgalom, de akkor is bőven volt érdeklődő.

Réfi-Nagy Alexandra a Barátcsuha Borházban fogadta a győri-akali Jójárt Ádámot és a füredi Papp Tibort. A két fiatalember szombaton már végigjárta a teljes útvonalat, de vasárnap beugrottak még egy visszakóstolásra. Azt mondják finomak a borok, de a program igazán attól jó, hogy mindenhol nagyon barátságosan fogadják őket és a hegy tele van kedves, jókedvű emberekkel
A jó hangulatot eleve garantálta a végig hét ágra sütő nap, a virágzó mandula-, meggy-, cseresznye-, barack- és szilvafákkal borított hegyoldal és persze a finom borok a pincékben és a túra más megállóhelyein. Mindenhol kínáltak valamilyen “borkorcsolyát”, a Meszleny-pincénél pedig egytálétellel is várták az érdeklődőket.

Vendégek a Meszleny-pince előtt – Meszleny Lászlóné erdélyi stílusban fűszerezett húsos káposztája hatalmas sikert aratott mindenkinél
A visszatérő vendégek már tervszerűen járta az útvonalat. A többség a keleti oldalon lévő Les-hegyi pincéknél kezdett, innen haladtak végig a falu fölött közvetlenül magasodó Fenye-hegy oldalán. Sokan a Fék étteremben rendezett szombat esti jó hangulatú mandula bállal fejezték be a bortúrát, de voltak olyanok is, akik még vasárnap is elindultak egy “visszakóstolásra”.

Müller Istvánné a pincéjük 2015 Olaszrizlingjével kínálja a Skrabski Pince két munkatársát, Sebestyén Adriennt és Tóth Tibort, akik a vasárnapi nyugisabb napon maguk is végiglátogatták a többi pincét

A pincéket járó lányok, asszonyok egy ilyen kerámiavirág medált kaptak az öt éve Akaliban (is) élő Kremer Kata saját készítésű ajándékaként – utólag közben megtudtam, hogy a Barátcsuha borházból indulók közül a férfiak is kaptak, sőt Kremer Kata azt ígéri, a jövőben minden résztvevőnek készít a mandulavirágból

Igazi ráadás volt az élményekre a jó idő a gyönyörű kilátással – a földvári partok a Les-hegy oldalából

A Tihanyi-szoros a Les-hegyről
A pénteki nyitóestén rendezték meg a mandulás sütemények versenyét. Az idén egy sós és 19 édes süteménnyel neveztek a többségében helybeli, vagy részben akali illetőségű lányok, asszonyok.
A sós kategóriában a budapesti-akali Jónásné Szabadi Mária Mandulás, sajtos rudacskája a zsűri szerint megérdemelten kapta az első díjat. Az édes kategóriában a dörgicsei Levendárium Mandulás linzerje bizonyult a legjobbnak, a második a gyáli-akali Pribék-Sógor Rózsa “Gyál-ligeti mandulás” süteménye lett, ami egyben a közönségdíjat is elnyerte. A harmadik helyet a budapesti-akali Schultz Ágnes “Jáksó álma” nevű süteménye szerezte meg. Különdíjat kapott az akali Németh Istvánné “Mandulás gyümölcskosara”.

Virágzó barack a Fenye-hegy oldalából
A pénteki előadások is sok érdeklődőt vonzottak, Koncz Imre polgármester és Nagy Imre borút egyesületi elnök megnyitóját, majd a Csopaki Kódexről és a mandulatermesztés helyzetéről szóló előadást is mintegy nyolcvanan hallgatták meg, hogy egy rövid irodalmi műsor után már egy előkóstoláson is részt vegyenek a szombati, vasárnapi pincejárás előtt.

A program kísérőrendezvényeként nyílt meg március 31-én a Csoda a részletekben című kiállítás Pető Piroska fotóiból és Németh Miklós festményeiből. A képek április 14-ig láthatók a művelődési házban – Pető Piroska fotója a megnyitó után készült
A szervezők azt ígérik, hogy jövőre is megrendezik a programot.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre