Balatoni hajózással, főzőversennyel, határon túli magyar gyerek műsorával és tűzkerék gurítással nyitották Balatonakaliban a nyári szezont június utolsó szombatján.
A hagyományos rendezvény délelőtt az első hajó fogadásával kezdődött, ahol Koncz Imre polgármester és Veigl Gábor, a Balatoni Hajózási Zrt. gazdasági és stratégiai vezérigazgató helyettese mondott köszöntőt. A polgármester örömmel nyugtázta, hogy a Bahart is fontosnak tartja az akali kikötő felújítását, fejlesztését, egy megfelelő színvonalú kikötőépület, pénztár és mosdó felépítését. A köszöntők után az érdeklődők kedvezményes árú sétahajózásra indultak.
A szezonnyitó délután a Leves a bográcsba című főzőversennyel folytatódott, ami a 37 fokos meleg miatt kicsit visszafogottabbra sikerült a korábbiaknál. Persze így is készült bőven finom leves, amiket a falukemencében délelőtt sütött kenyerekkel fogyasztottak el.
A zsűri az aranybográcsos címet egy Petyeknek – zöldséges halleves – ítélte, amit Csönge Ferenc főzött a párjával.
Mint a séf elmondta, egy sárgarépás, zöldséges, zelleres, enyhén lecsós alapot készített, amibe egész borsot, szegfűborsot, babérlevelet és gombát – dörgicsei fenyőrizikét – tett. Majd az előre lesózott halakat – pontyot, keszeget és busát – szeletben, nagy darabokban belerakta és újburgonyát főzött bele.
Az ezüst- és bronzbográcsos címet holtversenyben egy gulyásleves kétféle változata kapta. A levest eredetileg a Kultúrborbár csapat kezdte főzni, de az utolsó ízesítésnél a tagok egy része Csajok néven új csapatot alakított, és az addig közösen készített gulyás felét rendesen megpaprikázta.
A vasbográcsos címet kapott Hosszú Gyula zöldséges hallevese. Vöröshagymát pirított fokhagymával, és ebben a hagymás olajban kicsit megpirította a zöldséget, sárgarépát, krumplit, majd felöntötte egy halas alaplével. Később hozzárakta a felkockázott halakat. A lényeg, hogy a halászlével ellentétben paprikát nem tartalmaz.
Az üdülőegyesület képviseletében induló Gulyás Bt. csapat bablevest készített “gazdagon”, amivel kerámiabográcsos címet szereztek. A gazdagságot a füstölt csülök, nyers csülök és kolbász jelentette. Csipetkével, sok zöldséggel csinálták. A séf, Peresztegi-Nagy Ferenc volt, aki hangsúlyozta, hogy a Bt. a nevükben baráti társaságot jelent.
A szezonnyitó visszatérő programja az ilyenkor Akaliban táborozó határon túli magyar iskolások műsora. A gyerekek a fellépésekkel hálálják meg, hogy az önkormányzat strandját ingyenesen használhatják.
A kárpátaljai Viszről érkezett gyerekek mondákat, verseket, énekeket adtak elő. A felvidéki nagyszelmenci gyerekek egy Mátyásról szóló történetet mutattak be. A kárpátaljai Gyertyánligeten lakó iskolások énekeltek, verseket mondtak. A Kárpátok túlsó oldaláról, a moldvai csángó-vidékről, Külsőrekecsinből érkezett gyerekek ugyancsak énekeltek, táncoltak és verset mondtak.
A külsőrekecsini Szabó Eliza Krisztina műsoron kívül elénekelt egy moldvai csángó népdalt
Közben elkezdődött a “Tüzes borok bemutatója”, amihez a Borút Egyesület tagjai ajánlottak fel borokat, és az egyik tag, Müller Istvánné mutatta be, kínálta azokat.
A szezonnyitó program az idén is a Szent Iván éjszakai tűzkerék gurítással zárult. A kerékbe 12 fáklyát raknak a hónapok jelképeként. Az tűzkerék a négy évszakot jelképezve négy helyen állt meg. Az első maga az indulási hely, a művelődési ház udvara volt, majd a Fék üzletház parkolójában álltak meg, ahol Koloszár Csilla pánsípon játszott, a Hóvirág utcában pedig Vastag Richárd és litéri társai táncházat tartottak. A tűzkerék útja az idén is a Balatonban fejeződött be. Kivételesen ott már nem terveztek műsort az esti focimeccs miatt.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre