Meg kell erősíteni a borászatot és a mandula termesztést, és egyben meg kell védeni az akali hegyek építészeti, táji értékeit fogalmazták meg többek között az Akali gazdafórumon.
Balatonakali Önkormányzata és a Balatonakali Történelmi Szőlőhegyek Borút Egyesület hetedik alkalommal rendez összejövetelt a helyi gazdáknak és más érdeklődőknek, hogy főként a szőlőművelés, borászat aktuális jogi és szakmai ügyeit megvitassák szakértőkkel és egymással.
A résztvevőket a község polgármestere köszöntötte. Mint Koncz Imre elmondta, az egész falu szempontjából fontos lenne, hogy erősödjenek a helyi borászatok, pótolják az esetlegesen kieső pincéket, borászokat, és a kisebbek is próbáljanak meg addig eljutni, hogy palackozva értékesíthessék boraikat. A legfontosabb, hogy olyan minőséget kell letenni az asztalra, amire mindannyian büszkék lehetnek, mondta. A polgármester a meghatározó feladatok közé sorolta a mandulatermesztés erősítését is, amiben 466 fával az önkormányzat is közvetlen résztvevő.
Nagy Imre, a Balatonakali Történelmi Szőlőhegyek Borút Egyesület elnöke többek mellett arról beszélt, hogy ma is aktuális az a cél, amit az egyesület megalakulásakor egykor Müller Istvánnal kitűztek: össze kell fogni a hegyi területek tulajdonosait, és meg kell őrizni a Fenye-hegy és a Les-hegy építészetben és a szőlőművelésben kialakult értékeit.
A táj értékéhez egyformán hozzátartozik a szőlő. a mandula és az a két-háromszáz év alatt kialakult építészeti kultúra, ami a pincékben testesül meg. A zártkertek jelentős része nagyon leromlott állapotban van. Nagyok sok az elhagyott, műveletlen terület. Sajnos egyre többen a kiváló szőlőterületeken is csak a szép panorámát keresik nyaralóhoz. Ez határozza meg a területek árait, amik a szőlőtermelők számára már megfizethetetlenné váltak. A szőlő helyett így jönnek a csodapaloták sokszor medencével. Nagy Imre szerint félő, hogy az akali feletti hegyoldal is olyan borzalmas sorsra jut, mint a Halomhegy. Siralmas ami ott történik, teljesen kiveszik a szőlőkultúra. Úgy szeretnék lassítani ezeket a folyamatokat, hogy a szőlőtermelők is megtalálják a számításukat, és a vendégeik is jól érezzék magukat ebben a ma még szép környezetben.
Rendezvényekkel szeretnék segíteni, hogy a vendégek megtalálják a termelőket a hegyen. Ilyen többek között a több napos borünnep mandulavirágzás idején. Mint később megtudtuk, az idén március 31-április 2. között zajlik a népszerű program. Azt tervezik, hogy a nyáron is szerveznek ilyen programokat több alkalommal is.
A fórumon Szabó István, a Balatonfüred-Szőlősi Hegyközség elnöke és Karl Lajos hegybíró beszélt az aktuális jogszabályi változásokról, szakmai ügyekről. A 2016-os évjárattal kapcsolatos tapasztalatokat Mörk András, a NAIK Badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet munkatársa foglalta össze, majd különböző cégek képviselői adtak tájékoztatást működési területükkel kapcsolatos kérdésekről.
A fórum zárásaként megkóstolták az akali hegyeken tavaly termett szőlőkből készült borokat.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre