Egyre jelentősebb térségi rendezvénnyé válik a balatonakaliak hagyományos farsangi versengése, amin borfőzésben, fánksütésben borkorcsolya készítésben mérik össze tudásukat, miközben megvendégelik egymást és az arra járókat.
Szombaton több százan vettek részt a Fék üzletközpont előtt megtartott programon. Az idén már 12. alkalommal megtartott rendezvény főszervezője az üzletközpont tualjdonosa, a Tóth család. Ők adják a helyet, biztosítják a szükséges technikai feltételeket, gondoskodnak a háttér szórakoztatásról.
Persze legalább ennyire fontosak azok az akaliak és a környező településekről érkező résztvevők, akik forralják a borokat, kínálják az előre elkészített sós és édes süteményeket, fánkokat. Ami különösen érdekesé teszi a programot, hogy a borokat, borkorcsolyákat teljesen ingyenesen kínálják, gyakorlatilag egy hatalmas vendéglátás a rendezvény.
A versenyre 14 fánkkal, 22 borkorcsolyával neveztek. További 800 fánkot sütöttek a Fék étterem konyhájában is. Ezeket is részben kínálták, részben eladták.
A borfőzésre 14 csapat nevezett, ők a helyszínen készítették el az összesen mintegy 200 liter forraltbort, amit azonnal el is fogyasztottak közösen. A késődélutáni órákban többnyire már csak teát lehetett inni.
A versenyre nevezett fánkokat, borkorcsolyákat, forraltborokat borászokból, vendéglátóipari szakemberekből álló szakmai zsűri minősítette, aminek Németh Krisztina, Mayer Gyula Punk Ferenc, Salánki Sándor, Bene Sándor, Perger József és Maurer István volt a tagja.
A borkorcsolya verseny elsődíját a tihanyi Balázs Istvánné Zsuzsa nyerte el „Csacsifül” nevű sóssüteményével. A borkorcsolyaverseny különdíját a tavalyi győztes, a dörgicsei Henc Ildikó kapta.
Fánksütő verseny első helyét és ezzel egy évre a fánkkirálynő címet Bakonyi Istvánné nyerte el, aki éppen szombaton ünnepelte születésnapját.
A zsűri a borfőző verseny első helyét a Tihanyi Asszonykórus Tihanyi Jégvirágok fantázianevű italának ítélte. A tihanyi asszonyok alapelve, hogy a bort tilos forralni, mert elszökne belőle az alkohol. Ezért először egy szirupos, fűszeres gyümölcsalapot készítenek, majd arra öntik a bort – most éppen somlói fehéret. Ezután már csak forrásig melegítik az italt, hogy a bor a sziruppal megfelelően összeérjen.
A zsűri mellett a közönség is szavazhatott a forraltborokra. A legtöbb szavazócédulán a Forralt-Borcsi csapat neve szerepelt, amit a Barabás testvérek, Borbála és Kinga alkottak
A zsűri képviseletében nyilatkozó Mayer Gyula szerint évről-évre jobbak a borkorcsolyák és a fánkok, mert nem csak meghallgatják, meg is fogadják a zsűri véleményét, javaslatait. A borkorcsolyák között több olyant is találtak, amelyek mind ízükben, mind méretükben, megjelenésükben egyaránt illett a funkciójához. Örömmel tapasztalták azt is, hogy a többség a magyaros ízvilág szerint készült.
A fánkoknál a hagyományos ízeket díjazták elsősorban. Jellemzően a fánkok állaga megfelelő, megjelenésük szép volt. Az ízekben néha problémát okozott, hogy túlkelt volt a tészta, vagy kicsit nyers maradt a sütésnél.
A forraltboroknál jellemző hiba, hogy vagy túlságosan sok cukrot tesznek bele, vagy nagyon keveset. Az idén sajnos olyan fűszerekkel is találkoztak, például ánizzsal, ami nem való a forraltborba. De a borok többsége megfelelő volt, sőt több nagyon finom is volt közöttük.
A rendezvény az idén is a Fék étteremben tartott Fánkbállal zárult.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre