A gazdagsága alapján akár egy állandó gyűjtemény alapjaivá is válhat az a szőlészeti, borászati anyagokat bemutató kiállítás, amit a napokban nyitottak Balatonakaliban.
Az Adytól kölcsönzött sorral Elillant évek szőlőhegyén című kiállítást az egykori iskolában, illetve osztályteremben rendezték, de megnyitót a hely szűkössége miatt a két templom előtti téren tartották. Az érdeklődőket köszöntő Koncz Imre polgármester úgy vélte, hogy Akaliról ma is a mandula, a bor, a vendégszeretet jut az emberek eszébe, de tenni akarnak azért, hogy ez a jövőben is még inkább így legyen. Ennek a munkának az egyik eleme annak a szőlőműveléssel, borkészítéssel és az ezekhez kapcsolódó társasági élettel, minden napi tevékenységekkel kapcsolatos kiállítási anyagnak az összeállítása is, amit a falu lakói adtak össze saját tárgyaikból.
A kiállítást Varga György ajánlotta a látogatók figyelmébe. A révfülöpi borász szerint egy ilyen kiállításnak nagyon sokféle pozitív hatása van. Egy ilyen kiállítás megszervezése, elkészítése építi, erősíti azt a közösséget is, amelyik tagjai bekapcsolódnak a munkába. “Egymást szeretni nem azt jelenti, hogy egymást nézzük, hanem együtt nézünk ugyanabba az irányba” – idézte Antoine de Saint-Exupéryt az Éjszakai repülés című művéből. Mint mondta, ez arról szól, hogy igazán hosszú távú összetartó erő a közös cél lehet egy párkapcsolatban, vagy egy nagyobb közösségben egyaránt.
Varga György szerint a kiállítással a múlt közvetlen felidézése, a látogatóknak adott ismeretek mellett a tárgyak összegyűjtői életre keltik magukat a tárgyakat és azokat az embereket is, egykori hozzátartozóikat, akik egykor használták ezeket az eszközöket. S ha jól figyelünk, meghalljuk, mit üzennek nekünk.
A kiállított anyagból külön is kiemelte a néhány éve elhunyt neves borászati szakember, Müller István által összeállított naptárakat. Az egyik, a Szőlőseink című éppen azokat az embereket mutatta be, akik még ezeket az eszközöket használták.
A megnyitó közben az Akaliban éppen zajló BBBÜ gitártábor fiatal résztvevői játszottak magyar népdalokat egyedi előadásmódban. Majd a kiállítás közös megnézése után önálló koncertet is adtak klasszikus és modern gitárzenékből.
A községhez kötődő Paulikovics Pál nyaranta ismétlődő kurzusáról itt olvashatnak bővebben.
Az Elillant évek szőlőhegyén… című borászat-, illetve bortörténeti kiállítás augusztus 28-ig minden nap 17-21 óráig látogatható a katolikus templom mögötti, Dózsa utca 3. számú házban.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre