A Balatonakali és Vidéke Sporthorgász Egyesület tagjai az idén is óriási sikert arattak balatoni halból készült ételeikkel és receptjeikkel a szombaton második alkalommal megrendezett Balatonakali Halnapon.
Az önkormányzattal és a művelődési házzal közösen szervezett programon a menü szinte teljesen megegyezett a tavalyival, mert most is mindenki a kedvencét csinálta, amit persze senki sem bánt. Egyedül Tóth László tett egy újabb kísérletet. A tavalyi kemencében sült vegyes zöldséges hal helyett Csukaburgerrel hódította meg a közönséget. Még azt is elnéznék, hogy hosszú sort kellett végigállni a finom csemegéért.
A horgászok az ajándékba adott finomságok mellé az idén is leírták a recepteket, amiket kis kártyákon mindenki elvihetett, hogy maga is megpróbálkozzon az elkészítéssel. Olvasóink itt olvashatják az ételleírásokat.
BENEDEK JÓZSI AKALI HALÁSZLÉ RECEPTJE – Benedek József (Józsi bácsi)
Zsíron megdinsztelt vöröshagymára ráteszem a keszegféléket, balint, ponty és süllőfejeket. Feltöltöm vízzel és befűszerezem. Addig főzöm, amíg a hús elválik a csonttól és a szálkáktól. Ezt átpasszírozom, és ezzel kész az alaplé. Ebbe helyezem az átmosott és besózott halszeleteket és ikrát. Ha szükséges még tovább ízesítem.
AKALI PIKÁNS HALLEVES BALATONI HALBÓL – Jankó László
Alapleve úgy készül, mint a hagyományos halászlének, csak nincs benne pirospaprika. Kevés olajon kioldott, sáfrány kivonatra szűrjük a hal levét, ebbe kerül a felaprított sárgarépa, gyökér, zeller, karalábé. Gyenge ecettel finoman savanyítjuk. Miután belehelyeztük a sózott és kockázott csukafilét, harcsafilét, pontyfilét és az angolnaszeleteket, pár perc alatt készre főzzük. Egy kevés vajjal és tejszínnel/vagy tejföllel “vastagíthatjuk”.
CSUKABURGER – Tóth László
Csukát tisztítom, kifilézem és feldarabolom, sóval borssal és halfűszerekkel ízesítem és egy napig a fűszerben állni hagyom. Hagymát és fokhagymát felaprítom, a csukahúshoz keverem, majd apró lyukú darálón az egészet minimum háromszor átdarálom. Így az apró szálkák mind összetörnek. Eztán néhány tojással jól összekeverem. Amennyiben a masszánk túl hígra sikeredett, akkor kevés zsemlemorzsával sűríthetjük. Nedves kézzel gombócokat formázok, a gombócokat olajjal kikent forró serpenyőben, kilapítva jól átsütöm. A csukaburgert a megszokott módon, ezekkel csukapogácsákkal készítem.
OLAJOS BALIN, KÁRÁSZ ÉS KESZEG, AHOGY PALI BÁTYÁMTÓL TANULTAM – Tóth László
Halakat tisztítás után darabolom, majd sóval, borssal és fokhagymával ízesítem. Hagymát felkarikázom. Kuktám aljába fél liter étolajat töltök majd ebbe rétegezve helyezem a hal darabokat és a hagymát. Minden szintre egy darab babérlevelet helyezek. Rátöltök annyi étolajat, hogy a halakat elfedje. Kuktát lezárom és lassú tűzön négy órán keresztül párolom. Hidegen, citrom levével ízesítve fogyasszuk.
PARADICSOMOS BALIN, KÁRÁSZ ÉS KESZEG – Tóth László
Előkészítése hasonló, mint az olajos halé, csak az alsó rétegben – a lepörzsölődés veszélye miatt – értéktelenebb részeket rakok (uszonytő, farktő, nyakrész stb), és minden réteghez 1-2 dl, bazsalikommal és cukorral ízesített paradicsom sűrítményt töltök. Ugyancsak állni hagyom. Ezt is lassú tűzön 3-4 órát párolom. Közben a kuktát többször óvatosan megrázogatom, hogy le ne kapja. Ha mégis kicsit lekozmál, akkor a levet leszűröm a húsról, és új paradicsom szószt készítek.
ECETES, MARINÉROZOTT SÜLT KESZEG ÉS KÁRÁSZ – Tóth Pál bácsi (Pali bátya)
Halakat tisztítás után beirdalom, majd sóval, borssal és fokhagymával ízesítem. Paprikás lisztbe hempergetett és jól átsütöm. Hagymát felkarikázom. Nagy fazékba rétegezve helyezem a sült halat és a hagymát. Ecetes, cukros, jó fokhagymás és fűszeres levet forralok, és a rétegezett halra öntöm. Több napig hűtőben állni hagyom, hogy a szálkák jól átpuhuljanak. Hidegen tárolva, akár hetekig is fogyaszthatjuk.
SÜLT KESZEG ÉS FOGAS OLAJSÜTŐBEN – Eczet István
Halakat tisztítjuk, majd a keszeget beirdaljuk, a süllőt daraboljuk. Sóval, borssal és petrezselyemmel ízesítjük. Paprikás finomlisztbe vagy kukoricalisztbe hempergetett halat felforrósított olajsütőben készre sütjük.
SÜLT KESZEG ÉS FOGAS MAJONÉZES BURGONYASALÁTÁVAL – Tóth Zsolt
Halakat tisztítjuk, majd a keszeget beirdaljuk, a süllőt daraboljuk. Sóval, borssal és petrezselyemmel ízesítjük. Paprikás lisztbe vagy kukoricalisztbe hempergetett halat forró olajon jól megpirítjuk. Majonézes burgonyasalátával a legtutibb.
FÜSTÖLT PONTY, ANGOLNA ÉS BALIN – Vári-Kovács Gábor
Tisztított és darabolt halat sózzuk, “Házi arany” halfűszerrel és reszelt fokhagymával fűszerezzük. Egy napig állni hagyjuk, hogy a fűszerek jól átjárják a halhúst. Füstölést keményfa (lehetőleg bükkfa) fűrészporával körülbelül 40 perc meleg füstön végezzük. Aztán kézzel-lábbal, citrom levével ízesítve fogyasztjuk.
A fenti ételekhez a balatoni halat mindenkinek magának kell beszerezni. Azt halkan megsúgom, hogy a szombat délelőtti akali búcsúi horgászverseny résztvevőinél nem igazán érdemes kuncsorogni, mert ahogy az eredményekből is kiderül, a zsákmány maguknak sem lenne elég egy ünnepi ebédre. Erről persze a halak is tehetnek, mert a tavalyihoz hasonlóan az idén is bojkottálták a versenyt.
Az eredmény a fogott mennyiséggel az alábbiak szerint alakult
Utánpótlás kategória
I. Meilinger Győző 840 gr
II. Tóth Levente 400 gr
Senior kategória
I. Katona Gábor 3140 gr
II. Berényi István 1300 gr
III. Part András 460 gr
Felnőtt kategória
I. Töreky Gyula 2000 gr
II. Szigeti Szabolcs 1260 gr
III. Kiss Róbert 1120 gr
A halnap az idén is retro diszkóval zárult.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre