Megbízható meteorológiai előrejelzést csak 10 napra, két hétre lehet adni. Egy hosszabb távú előrejelzést ezért nagy óvatossággal kell kezelni. Gondolni kell arra is, hogy az egyébként átlagosnak jósolt és annak meg is felelő tendenciákon belül lehetnek rendkívüli eltérések – figyelmeztetett beszélgetőpartnerem.
A Balaton Fejlesztési Tanács munkaszervezete, a Balatoni Integrációs Kft. az idén is konferenciát rendezett a víz világnapja alkalmából. A rendezvénynek állandó előadója dr. Horváth Ákos meteorológus, Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Viharjelző Obszervatóriumának vezetője. Az idei konferencián Hidrometeorológiai változékonyság a Balatonnál, mi változott, mit várhatunk a 2019. évben címmel tartott előadást. Mi is erről kérdeztük, persze kicsit az idei nyáron várható időjárásra koncentrálva.
– Az éghajlat változás legfontosabb következménye, hogy a globális földi cirkulációban változások álltak be. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a korábban főleg nyáron megfigyelhető 5-7 napos periódusok ma már kevésbé tetten érhetők.
– Hogyan nézett ki korábban egy-egy ilyen periódus?
– Jött egy hidegfront, esett az eső, utána volt egy szeles nap, aztán nyugalomba jutott a levegő, volt egy szép csendes időszak, aztán délnyugatról melegedett, majd megint befelhősödött, jött újra a hidegfront… Ezek helyett a periódusok helyett ma már inkább a hosszan tartó, vagy erősen ciklonos, vagy erősen anticiklonos időjárási helyzetek mutatkoznak elsősorban nyáron. Ez azt eredményezi, hogy vagy szélsőségesen száraz és meleg idő alakul ki – mint ami volt a 2003-as éveket megelőzően nagyon sok anticiklonnal -, vagy nagyon is zivataros, nagyon csapadékos periódusok jönnek létre, amit tapasztaltunk 2010 környékén.
– Mióta lehet tapasztalni ezt a változást?
– Gyakorlatilag az ezredfordulótól.
– Mekkora a kiterjedése az egy-egy helyen kialakuló új típusú periódusoknak?
– Például tavaly Nyugat-Európa felett száraz, meleg időjárást okozott az anticiklon, nálunk azonban a helyi zivatarok enyhítették a forróságot, naponta volt több-kevesebb eső. Így annak ellenére, hogy a Duna vízállása rendkívül alacsony volt, a Balatonban mégis volt elég víz. Ez szerencsés helyzet volt a Balatonnál. Jellemző, hogy a minimum hőmérsékletek magasak voltak, a maximum hőmérsékletek azonban nem voltak rendkívül magasak, viszonylag kevés alkalommal volt 35 C fok feletti hőmérséklet.
– A nyaralók szempontjából nem lenne rossz, ha az idén is így lenne. Mi várható?
– Az idén is kialakulhat hasonló helyzet, de nem zárható ki, hogy valamelyik szélsőség jön be. Egyelőre kicsit nagyobb esélye van annak, hogy az átlagosnál melegebb nyár lesz.
– A csapadékból mennyire számíthatunk?
– Csapadék szempontjából az valószínűsíthető, hogy nem lesz az átlagnál több csapadék, inkább az átlagnál valamivel kevesebbre van esély.
– A vitorlázóknak, kerékpárosoknak nagyon fontos az is, milyen szélviszonyokra számíthatnak.
– A korábban egyeduralkodó északnyugati szélhez képest mostanában gyakrabban figyelhető meg a keleties áramlás. Továbbra is az északnyugati szélirány az uralkodó, de már nem annyira meghatározó módon, mint régen. Ez is annak a cirkulációváltozásnak a következménye, amiről a bevezetőben szó volt.
– Gyakoribbak, nagyobbak a szelek?
– Nem feltétlenül. Ez is annak a következménye, amit mondtam. Ha fölénk telepszik egy anticiklon vagy egy ciklon, az sokáig itt van. Nyáron egyébként kicsit nagyobb az esélye az anticiklonnak, mint a ciklonnak, mert Afrika itt van a közelben. Emiatt, ha egy anticiklon peremhelyzetén vagyunk – ahogy mi nevezzük -, akkor gyakoriak azok a keleties áramlások gyengébb széllel. Az idei tavasz nem ilyen volt. Most kimondottan erős böjti szelek dolgoztak.
– Régebben a meteorológusok azt mondták, hogy körülbelül két hétre lehet viszonylag jól előre jósolni.
– Ez nem változott, most is 10 napra, két hétre lehet előrejelezni. Amiket korábban mondtam, azok évszakos előrejelzések, gyakorlatilag három hónapos átlagot jelentenek. Nagyon fontos azt is hangsúlyozni, ez nem azt jelenti, hogy az átlagon belül nem lehetnek nagyon komoly lehűlések, vagy nem lehet rendkívül hűvös, szeles, csapadékos időszak. A szélsőségek ugyanúgy benne vannak a pakliba, de ha egy három havi átlagot nézünk, konkrétan a májust, júniust, júliust, akkor inkább a melegebb, a szárazabb átlag valószínűbb.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)