Közel félmilliárd forintot biztosítanak az ország közös kasszájából egyes badacsonyi hegyiutak korszerűsítésére. A fejlesztésnek köszönhetően a Badacsony déli oldalán több pincészet, vendéglátóhely és más ingatlan – köztük ismert személyeké is – könnyebben megközelíthetővé válik.
Egy november végi határozat szerint a kormány az idei költségvetésben 466 millió forintot biztosít a helyi önkormányzatok működési célú kiegészítő támogatásai cím terhére a “Badacsonytomaj útrekonstrukciójának támogatása célra”. A határozat szerint a munka az érintett utak rendbetétele során magába foglalja az aszfaltburkolatot, valamint a támfal- és vízvezetékrendszer rekonstrukcióját. A kormány rendelkezett arról is, hogy az érintett területeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a tomaji önkormányzat vagyonkezelésébe adja.
Helyi forrásaink szerint az érintett utak felújítására régi igény volt, de ehhez eddig nem csak a pénz, hanem a területtel való rendelkezés joga is hiányzott. A kormányhatározat most mindkét problémára megoldást ad. Úgy látják, a döntésben jelentős szerepe lehetett annak, hogy a hegynek ezen a részén alakította illetve alakítja ki borászatát és szálláshelyét Szatmáry Kristóf. A Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi államtitkára, jelenlegi fideszes országgyűlési képviselő, bizottsági alelnök és a Budapesti Útépítési Program koordinálásával kapcsolatos feladatokkal megbízott miniszteri biztos feleségével közös cége, a Nimfeum Kft. tavaly 50 millió forint pályázati támogatást nyert a Bogyay út déli oldalán, az egykori Panoráma üdülő helyén tervezett szálláshelyük kialakítására.
Az utak rekonstrukciója új lendületet adhat Nimfeum Borászat közelében lévő Ranolder-villa felújításának is, ami a közelmúltban a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. tulajdonába került – derült ki a Magyar Nemzet cikkéből.
Júliusban pedig azt olvashattuk a Magyar Hírlapban, hogy “Tíz éve romlik az épület állaga, de úgy tudni, most akadt egy tőkeerős vállalkozókból álló csoport, amely véget vethet ennek a szomorú helyzetnek.” Ott a “tőkeerős vállalkozókból álló csoportot” nem nevezték meg.
•
Közvetlenül érinthetné ezt a környéket a badacsonyi libegő megépítése is, amiről információink szerint komoly tárgyalások és viták zajlanak a háttérben. A kérdés a Magyar Turisztikai Ügynökség által az idei nyáron létrehozott Badacsony és Térsége Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. színre lépése, illetve Brájer Éva vezérigazgató helyi szereplőkkel kezdett konzultációja miatt kerülhetett újra napirendre.
A libegő terve már a múlt század 60-as, 70-es éveiben megfogalmazódott. Akkor úgy gondolták, hogy 71-es főúttal párhuzamosan haladó Római úttól vinné az utasokat a Badacsony tetejére. A két végpont között lenne egy középállomás a Kisfaludy-ház környékén, hogy a badacsonyi borokkal is találkozni tudjanak a vendégek. Az ötlet ezután hosszú időre feledésbe merült, hivatalosan csak az önkormányzat 2012-ben kidolgozott településfejlesztési koncepciójában fogalmazódott meg újra. A koncepció víziója szerint a libegő és más projektek megvalósításával az lenne a cél, hogy “Badacsony újra elfoglalja méltó helyét Balatoni régióban, aminek köszönhetően a legigényesebb hazai középosztály és a külföldi vendégkör meghatározó része is ezzel azonosítja a Balatont” – írták többek között.
A koncepció tervezett intézkedései között a 2020-30-as időszakra tették a “libegő vagy sikló létrehozását a római út és a rózsakő között (esetleg kőbányáig)”. Mint ebből kiderül, a terv visszafogottabb az ötven évvel korábbinál, hisz a hegy teteje helyett csak a korábban középállomásként gondolt részt célozták meg. Ebben szerepet játszhatott, hogy a természet- illetve környezetvédelem súlyának növekedése miatt ma már valószínűleg engedélyt sem kapnának arra, hogy a fokozottan védetté minősített hegytetőre ilyen létesítményt telepítsenek. A libegő terve az önkormányzat 2015 februárjában elfogadott gazdasági programjába került be újra, ahol felülbírálták a 2020-30-as határidőt, a “libegőprojekt” megvalósítását a 2015-2019-es időszakra hozták előre.
A legutóbbi határidő ennek megfelelően az év végén jár le, de a hátralévő hetekben már nem sok esélye van a megvalósulásnak. Az ötlet támogatói most mégis valódi lehetőséget látnak a megépítésre. Azt gondolják, hogy a libegő megépítése lehetne Badacsony és térsége Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. első igazán nagy dobása. Információink szerint a libegő méretével kapcsolatos mostani elképzelések még a 2012-esnél is óvatosabbak, a végállomást a védett területen található Rózsakő helyett az annál 100 méterrel lejjebb lévő parkolóba terveznék. Igaz, ezzel együtt az alsó állomást is lejjebb hoznák a Római úttól a 71-es főút közelébe, a Badacsony kemping felett lévő “hat hektáros” területre, ahol egy fogadóközpontot alakítanának ki.
A libegő ötlete megosztja a helyi érintetteket. Sokan úgy vélik, hogy nem szabad egy ilyen építménnyel belerondítani a táj látványába. Vannak olyanok is, akik a libegő működésének várható gazdasági hatásától félnek. Azt gondolják, hogy túlságosan csak a két végpont környékén működő vállalkozásoknak kedvezne, és elvonná a forgalmat a turisták ltal használt jelenlegi “vonulási utak” mellé telepedet vendéglátóhelyektől, szolgáltatóktól.
Mint Brájer Éva Balatontippnek küldött korábbi leveléből kiderül, az ilyen ügyekkel kapcsolatos vitákat zártan akarják lefolytatni, szándékuk szerint mi már csak a kész helyzettel szembesülhetünk. “Amikor már az érintett önkormányzatokkal, az ott élőkkel, vállalkozókkal közösen kiérlelt, lezárt fejlesztési koncepcióval rendelkezünk, örömmel tájékoztatjuk a közvéleményt” – olvasható a vezérigazgató korábbi cikkünkben idézett levelében.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)