Az idén a sztárvendégek helyett a borok voltak a főszereplői a hagyományos Badacsony Bor7 rendezvénynek, de így is nagyon sok érdeklődőt vonzott a program.
A megkérdezett borászok szerint elsősorban finanszírozási okai voltak a korábbinál visszafogottabb műsornak, a kevesebb közismert szereplőnek. De arra is gondoltak, hogy a sztárfellépők talán nem is hoznak annyit a forgalomban és a borkedvelő vendégek hangulatában, amennyivel többe kerülnek. Korábban ugyanis többször tapasztalták, hogy egy-egy sztár fellépésére nagyon sokan kíváncsiak, de a műsor után jelentős részük hazaindul, nem ül le a borházak előtti asztalokhoz iszogatni. Pedig szerintük az igazi sztárfellépő csak a bor lehet.
A várakozásuk be is igazolódott. A július 13-29. között, 17 napon át tartó Bor7-en nem voltak olyan látogatócsúcsok, mint korábban a sztárok műsora idején, de így is folyamatosan megtelt a borházak közötti tér, a borozók száma és az elfogyasztott borok mennyisége nem maradt el a korábbitól. A fellépő zenekarok nem voltak rosszak, sőt több nagyon jó is volt közöttük, legfeljebb a hangerő volt néha kicsit (nagyon) hangos a bor melletti beszélgetéshez – összegezhetők a vélemények.
A balatoni viszonyok között az árak Badacsonyban, illetve a Badacsony Bor7-en a közepes szint körül alakulnak, miközben a borok minősége a balatoni felső szintnél van. A legolcsóbb borok legtöbb borháznál 300 forintnál kezdődtek, de volt olyan is, aki 400 forintba húzta meg az alsó határt. A borászok szerint a vendégek az ilyen rendezvényeken nem igazán figyelnek az árakra, inkább adott fajtákat, borokat keresnek. Majd a megtapasztalt minőség alapján döntik el, hogy ott abban a pillanatban olcsó, vagy drága volt-e a bor azon az áron.
A Borbély Családi Pincészetet borházát vezető Borbély Diána tapasztalatai szerint legjobban a rozéborok fogytak, de továbbra is sok kedvelője van a félédes boroknak. Pozitív meglepetés volt számára a korábbiakhoz képest, hogy sokan keresték a száraz borok közül a Kéknyelűt. Voltak visszajáró vendégeik, de sok volt az új arc is.
VáliBor borházát vezető Váli Bogi úgy tapasztalta, hogy a vendégek leginkább a reduktív készítésű friss borokat szerették. A pincészet kínálatából a Pinot Noire volt a nagy kedvenc. Szerinte a programra érkezők az árak helyett a fajták, stílusok alapján választottak, vagy eleve valamilyen konkrét bort kerestek.
Samu Márkó, a Fata Pincészet főborásza két karakteresebb csoportot látott a vendégek között. Az egyikhez tartozók a szívesen fogadják, ha ajánlanak nekik borokat. Mások inkább maguk választanak ki egy számukra érdekes fajtát, amit több helyen is végigkóstolnak. Náluk a Bor7-en elsősorban az Olaszrizling és a Kéknyelű csábította vendégeket és különlegességként az ürmösboruk.
Szalai Attila a Németh Pincétől másokhoz hasonlóan úgy tapasztalta, hogy a vendégek elsősorban a minőségre figyeltek, az ár nem annyira számított. Náluk főleg a magyar, illetve elmagyarosodott, Badacsonyra jellemző fajták fogytak legjobban. Nagyon népszerű volt a Budai zöld, a Kéknyelű és a Juhfark, de a talán nem ebbe a körbe tartozó Rajnai rizling is. Ő is azt tapasztalta, hogy továbbra is nagy tábora van az édes, vagy kevésbé száraz boroknak, de úgy látja az idén többen ismerkedtek a friss száraz borokkal.
A koncertek, táncos programok között minden este egy borászat külön is bemutatta valamelyik fontos borát. Ezek mindegyike szorosan kötődött a Badacsonyi Borvidékhez. A Varga Pincészet, a Laposa Birtok, a Fata Pince és a Németh Pince Olaszrizlinget hozott a bemutatóra. Az Istvándy Pincészet, a Sipos Borház és a Borbély Családi Pincészet a Kéknyelű borát ajánlotta külön is az érdeklődők figyelmébe.
Borbélyék 2015-ös Kéknyelű válogatása külön is nevezetes volt amiatt, hogy az idén elnyerte a Badacsonytomaj Város Bora 2018 címet.
A Málik Pince és a Szeremley Birtok Szürkebarát borral, a Szent György-Pince és a VáliBor Budai Zölddel mutatkozott be. A Folly Arborétum és Borászat Olaszrizlingből és Szürkebarátból házasított Cédrus nevű borát, a Csanádi Pincészet az Ezerjó és Bouvier keresztezésével Király Ferenc által nemesített Zeust ajánlotta külön is. A Zeus bor, illetve szőlő a 90-es évek közepén Szeremley Hubának köszönhetően vált ismertté, terjedt el.
A BOR7 utolsó napján bemutatkozó Büttner Borbirtok ugyancsak egy Király Ferenc által megteremtett, a Szürkebarát és a Budai zöld keresztezésével létrehozott Vulcanust népszerűsítette a bemutatón.
Zárásként egy érdes egy érdekes adalék az árakkal, minőséggel kapcsolatos dilemmákhoz. A Badacsony Bor7-en is meg lehetett kóstolni az ország idei legjobb fehérborát. A címet a Varga Pincészet júliusban nyerte el a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által szervezett Országos Borversenyen az Aranymetszés Friss Olaszrizling 2017-es borával.
Mielőtt még valaki mélyen a zsebébe akarna nyúlni, szólok, hogy az Ország Legjobb Fehérbora a legolcsóbb volt, decinként 300 forintért, 0,75 literes palackban 1500 forintért adták. Nyugodtan bánhatja mindenki, aki nem kóstolta meg.
Győrffy Árpád
Ha tetszett, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja ismerőseinek is az írást!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)