Miközben Ausztriában Kurz kancellár hétfői bejelentése szerint májusban a szállodák újranyitását tervezik, a magyar kormány adó felfüggesztő döntése alapján a turizmussal foglalkozó hazai önkormányzatok nem csak a tavaszt, a nyarat, az egész évet törölhetik a költségvetésük bevételi oldalán.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a mai Kormányinfón jelentette be, hogy “a turizmus segítésére felfüggesztik az év végéig az idegenforgalmi adót“. Több balatoni település vezetőjét arról kérdeztünk, hogyan érinti őket az ifa idei elvesztése, kell-e spórolniuk. S ha igen, miben érzik majd a pénz hiányát a települések lakói és az odalátogatók. Mint kiderült, igazán el sem akarják hinni, hogy a gépjárműadó és a parkolódíjak után a települések legfontosabb bevétele is áldozatul esik a járvány elleni védekezésnek.
Balatonberényben a tavalyi adatok alapján 17 millió forint lenne az idegenforgalmi adóból származó bevétel, aminek most így teljesen búcsút mondhatnak. És persze ugyanez lehet a sorsa annak a hasonló nagyságú központi kiegészítésnek is, amit az idei bevétel alapján jövőre kapnának meg – tudtuk meg Horváth László polgármestertől.
Mint elmondta, ehhez jön még, illetve ezzel együtt elmegy a 3,7 milliós gépjármű adónak a maradék 40 százaléka, amit a napokban szintén elvettek a településektől. Csak abban bíznak, hogy a község határában tavaly nyár óta származó naperőmű iparűzési adóként visszapótolja majd az elvonásra kerülő adók egy részét.
– Az már most biztos, hogy ilyen helyzetben a tervezett fejlesztéseket, az utak, járdák felújítását nem tudjuk elkezdeni. Valószínűleg csökkentenünk kell a településüzemeltetésre tervezett 40-45 milliós keretet is – mondta a polgármester.
Paloznakon 14 millió forintnak mondhatnak búcsút a turizmus visszaesése és az adó idei felfüggesztése miatt, ez a költségvetés 15%-át jelenti. Nem csak az idén, hanem jövőre is ugyanennyi hiányzik majd a kiegészítő támogatás elvesztése miatt, tudtuk meg Czeglédy Ákos polgármestertől.
– Tegnap még sokkal kisebb kieséssel számoltunk, mert abban bíztunk, hogy júliusban és augusztusban legalább ötven százalékos forgalmat tudunk realizálni. A vendégek el is jönnének, a mai bejelentés alapján akkor is bukjuk az adóbevételt és a jövő évi kiegészítést. A kieső pénz miatt el kell halasztanunk az összes tervezett beruházást. Ez vonatkozik a már elnyert, de még meg nem kezdett önrészes pályázatokra, is ha nem sikerül hosszabbítani a határidőt. Várhatóan kevesebb pénz jut a szűken vett belterületen kívüli utak fenntartására, és a turizmussal összekapcsolódó kiadásokra: a település virágosítására, szépítésére, a közterületek gondozására, turistáknak szóló rendezvények tartására. Ezzel együtt bizonytalanná válik azoknak a személyeknek a foglalkoztatása is, akik eddig ezeket a feladatokat végezték – mondta a polgármester.
Révfülöp esetében az idegenforgalmi adó elvesztése mintegy 25 millió forint bevételkiesést jelentene, tudtuk meg Kondor Géza polgármestertől.
– Tekintettel arra, hogy az elmúlt években amúgy is fokozatosan csökkent a beszedett adó utáni költségvetési hozzájárulás, és figyelembe véve azt, hogy az MTÜ ennek az összegnek közel kétszeresét adta a turizmus illetve a strand fejlesztésre, mondhatnánk, hogy ha ezzel segíteni tudjuk a turizmussal foglalkozó vállalkozásokat, akkor nemes célra fordítottuk.
De, a gyenge láncszem az, hogy ki tudnak-e nyitni a szálláshelyek. Ha esetleg nem, akkor a 0 vendégéjszakára nincs mit elengedni, hisz az idegenforgalmi adót nem a vállalkozó, hanem a vendég fizeti, a szálláshely csak beszedi. Ha kinyitnak, az a nem túl magas, 200-500 Ft közötti összeg valószínűleg be fog épülni a szállásdíjba, mint ahogy az élelmiszerek ÁFA-csökkentése is általában ezt a hatást váltotta ki – véli a polgármester.
Kondor Géza arra is felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatok, illetve dolgozóik ugyanúgy szenvedó alanyai a turizmus visszaesésének, ahogy a szálláshelyek. Ezért az elvonás helyett inkább támogatásra szorulnának.
– Nem csak a szálláshelyek foglalkoznak turizmussal, hanem a vendéglátóhelyek, önkormányzati strandok is, ahol szintén komoly visszaesés várható, ha ki lehet nyitni. Ezek szinten tartásához szintén elkelne némi hozzájárulás, főleg, mivel ha kevés a vendég, a költség akkor is közel annyi, mint telt ház esetén. Az önkormányzati dolgozók több mint fele áprilistól kb. októberig szintén a turizmusban dolgozik – strandokon, múzeumokban, kulturális létesítményekben -, ezen dolgozók bértámogatásáról még egyértelmű információt nem hallottam – mondta Kondor Géza.
Az idegenforgalmi adóbevételek várt lecsökkenése, illetve most már biztosnak tűnő elvesztése a régióból legjobban a hévízi önkormányzatot érinti. Mint Papp Gábor polgármestertől megtudtuk, amennyiben március közepétől az év végéig kiesik az összes idegenforgalmi adó, akkor az a korábbi év alapján mintegy 650 millió bevétel kiesést jelent a városnak, plusz az ehhez járó állami támogatás elveszítését is.
– Nagyon szoros költségvetést kell tartanunk, ehhez már tettünk lépéseket és a terveink a talpra álláshoz formálódnak. Megszorításokra is szükség lesz. Várhatóan újra kell gondolni a civil szervezetek, alapítványok támogatását. Ugyancsak át kell gondolni az önerős fejlesztéseket és az önerővel kiegészített fejlesztéseket, ahogy az intézményekben dolgozók esetleges bérpótléka, kiegészítése, jutalmazása is áttekintésre vár – válaszolta kérdésünkre a polgármester.
A Fidesz-KDNP színeiben megválasztott Papp Gábor a fentiekhez még azt tette hozzá: Ennek a bejelentésnek szeretnénk megvárni a kormányrendeleti, írásos megjelenését is. Véleményünk szerint az ifa felfüggesztése nem segíti a turizmus talpra állását, mivel ennek befizetése a vendégektől érkezik, a vendégek utazását pedig a veszélyhelyzet megszűnése után sem ez befolyásolja; a turizmusból élő települések költségvetését azonban veszélyezteti! Jelen helyzetre tekintettel észszerűnek tartanánk az ifára adott állami támogatás felfüggesztését, és/vagy a turisztikai adó felfüggesztését.
Győrffy Árpád
Kapcsolódó írásunk: Siófokon is kezdődik az újratervezés a veszteségek minimalizálása érdekében
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Tisztelt Lénárt László!
Kihirdetve nem találtam meg a rendelkezést, csak a miniszteri bejelentést hallottam. A polgármesterekkel együtt úgy gondolom, hogy a felfüggesztés csak a “kurtaxára”, a vendégek által az önkormányzatnak fizetett éjszakák utáni adóra vonatkozik – amit a vendéglátó szedne be. Tehát a vendéglátót anyagilag legfeljebb annyiban érinti az intézkedés, hogy ezzel nem kell foglalkoznia, és kisebb lesz a “bruttó szállásdíj”.
Üdvözlettel: Győrffy Árpád
Hajdúszoboszó-i egyéni szállásadó vagyok. Az ifa felfüggesztés konkrétan jelenti az építményhez és a vendégéjszakához kapcsolódó adók törlését december 31-ig függetlenül attól hogy esetleg lesz valamennyi árbevétel ????
Tisztelettel : Lénárt László 0036302181307