A balatoni régióban április 1-én lép életbe az a rendelkezés, amely a part menti sávhoz sorolt településeken betiltja a hétvégi fűnyírást és a hangos szerszámok – flex, légkalapács, stb. szabadtéri használatát.
A döntést a szabad vasárnap program keretében hozták, hogy a keményen dolgozó kisemberek hétvégi pihenését ne zavarhassa meg semmi és senki, derül ki abból az előterjesztésből, ami szerkesztőségünkbe eljutott.

Ne csak magára, másokra is vigyázzon! – Mostantól vasárnap tilos – Fotó: Győrffy Árpád
A döntés nem előzmény nélküli, hisz több önkormányzat már korábban is hozott ilyen helyi rendelkezést. Balatonfüreden például éppen négy évvel ezelőtt tiltották meg a vasárnapi fűnyírást, Badacsonyban a seregélyek riogatását szolgáló lövöldözést, durrogtatást és szirénázást korlátozták. Ugyanott az ezredforduló előtt még a Szent Donát-kápolna harangozását is korlátozni akarták egyes üdülőtulajdonosok.
A most érvénybe lépett központi rendelkezéssel le akarják venni a döntés politikai terhét az önkormányzatokról, és arra is gondolnak, hogy egységes fellépéssel hatékonyabb lesz az érvényesítés.
A fűnyírók esetében nem vonatkozik a tilalom egy meghatározott gyártó készülékeire, mert a Viselkedéskutató és Alakító Intézet szakértői szerint, ezeknek a gépeknek a berregése olyan felhangokat tartalmaz, ami kimondottan nyugtatóan hat a kisemberekre. Az érintett fűnyírókat a jövőben a Nemzeti Fűnyíró Bolthálózat (NFBH) egységeiben lehet megvásárolni.

Csak illusztráció – még nem derült ki, melyik cégről van szó – Fotó: Győrffy Árpád
Biztató tárgyalások folynak az egykori alapítok leszármazottaival arról is, hogy újra indítanák a piaci gondok miatt 2001-ben bezárt Szentgotthárdi Kaszagyárat. Az üzemet 1902-ben báró Wieser József gyáros alapította Széll Kálmán közvetítésével. A tervek szerint az ismét biztató piaci helyzet miatt Nemzeti Kasza- és Kaszakőgyár néven folytatná működését.
A szabadtéri zajtilalom kiterjed a hangos éneklésre is. A szabadtéri miséken és állami ünnepeken kívül csak meghatározott dalok esetében engedélyeznék a vasárnapi “hangoskodást”. Helytől, időszaktól függetlenül a jövőben is szabadon lehetne énekelni a Székely himnuszt és a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország kezdetű éneket. A köz- és felsőoktatásban tanuló diákok Erzsébet táboros programjain az Akácos út című nóta éneklését sem tiltanák.
Az énekszabság kiterjedne néhány népdalra is. A lista összeállításához eredetileg a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetétől kértek állásfoglalást. Itt végül nem jártak eredménnyel, mert a kutatóktól azt a választ kapták, hogy a népdaléneklés nem függhet helytől, napszaktól, állami rendelkezésektől, azt az érintett személy lelkiállapota határozza meg. Az új kutatók felvételéig rendkívüli bizottságot állítottak fel a közismert bordalszakértőkből, akik az első ülésen kimondták, hogy csak egyértelműen balatoni népdalokat lehet majd énekelni. Ezért vita van például arról, mi legyen a Széles a Balaton vize, keskeny a híd rajta kezdetű népdallal, mert a szakértők szerint az nem a magyar tengerről, hanem a Heves megyei Balaton község patakjáról szól. Vita van azon is, hogy csak vidám, a Balatonról pozitívan szóló dalok maradjanak-e szabadéneklési listán, vagy a hajós- és halásztragédiákról, a szerelmi bánatról szóló népdalok is felkerüljenek-e rá.
A múlt hét óta gyakorlatoznak a tilalom betartatására felállított Zaj Elleni Kommandók (ZEK) területi egységei. A közmunkás besorolású zajőröket főként a vasárnaponként bezárásra ítélt üzletek dolgozói közül toborozták. A járőröket olyan speciális szárazföldi szonárokkal szerelték fel, amik a környezeti zajokhoz képest akár 37-szeresére is fel tudják erősíteni a tiltással érintett frekvenciatartományban dolgozó eszközök hangját. Ilyen frekvenciaszűrők fogadják a hangmodullal felszerelt szabadtéri kamerák jeleit és a már hadrendbe állított ultracsendes lopakodó drónok által összegyűjtött hangokat is.

Észrevétlenül érkezik a Sound Zoom technikával dolgozó ultracsendes drón – Fotó: Győrffy Árpád
Több településen már kijelölték az alulról szerveződő önkéntes zajőrségek tagjait is. Az egységeket az amerikai hadseregben rendszeresített lézeres megjelölő kínai gyártású változatával látják el. A célzó berendezés a drónt GPS jelekkel irányítja az érintett térségbe, majd a helyszínen már egy lézernyalábbal biztosítja a Sound Zoom rendszerű mikrofonoknak a pontos célzás lehetőségét. Feljelentő nélküli saját észlelésnél hő követő szenzorral azonosítják be a fűnyíró motor vagy más eszköz pontos helyét.

A porfelhő sem lesz akadály az elkövetők felkutatásánál! – Fotó: Győrffy Árpád
A drónok a hangminta rögzítése mellett a fűnyírást végző személyt is szkennelik, azonosítják és adatait azonnal a rendőrség szombathelyi kihágási központjába továbbítják, ahol nyomban elkészítik a büntetésről szóló végzést is. Ha az érintett elkövető állami tulajdonú bankban vezeti a számláját, akkor a büntetési összeget azonnal zárolják, a többieknél elektronikus úton megküldik a letiltást a pénzintézetnek.
A többszörös visszaeső elkövetők esetében itt is bevezették a háromcsapás intézményét. Ilyen személy észlelésekor a drónok azonnal riasztják a legközelebbi elfogó kommandót is, az érintett és a jogsértésben bűnrészes hozzátartozók előállítására.
A hatóságok a felderítésben jó eredményeket várnak az ingyenesen hívható suttogó vonaltól is, amin a szomszédok jelenthetik fel a magukról megfeledkező embereket
Mint a szakmai anyagból kiderül, az első hónap lesz a tesztidőszak, de május 1-től már büntetnek is. A pénzbírság összege a hangerőtől, helytől és időszaktól függően 50-500 ezer forint között változik. Az elkövetők időszak szerint az egyházi szertartások délelőtti idősávjában, délután pedig a futballmeccsek rádiós körkapcsolásos közvetítésének idején számíthatnak a legkeményebb büntetésre.
Ha valaki nem akar, vagy nem tud fizetni, akkor 7100 forintos napi átszámítással elzárásra változtatják a büntetést. Ennek megfelelően egy héttől akár 10 hétig is terjedhet a jogsértő fűnyírásért kiszabható börtön.
A pénzbírság vagy elzárás mellett a jogsértéshez használt eszközt is elkobozzák. A visszaesőket a háromcsapás elve alapján családjával együtt kitiltják a régióból és ingatlanjukat a Nemzeti Ingatlan Alapba (NIA) teszik. A NIA-hoz került ingatlanokat, az arra méltó személyek zárt pályázaton igényelhetik ki maguknak jelképes összegű bérleti díjért 90 évre.
A sikeres balatoni bevezetés után az ország más településeire is kiterjesztik a vasárnapi zajtilalmat. A hangos szerszámok szabadtéri használatának tiltását a tervek szerint kiterjesztik további eszközökre is. Május elejétől porszívózni, hajat szárítani, kávét őrölni, turmixolni, húst klopfolni is csak becsukott ablak mellett lehet. Módosítják a vitorlások kisegítő motorjaira vonatkozó rendelkezéseket is. Amíg eddig a kikötő 300 méteres körzetében lehetett használni azokat, a jövőben csak a 300 méteres körön kívül lehet majd beindítani a motorokat.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)