Az idén is jó hangulatú bableves partival tisztelegtek Alsóörs lakói a vendégül látott fürediekkel és más érdeklődőkkel Endrődi Sándor és barátai, Jókai Mór és Mihálkovics Tivadar emléke előtt.
A veszprémi születésű, alsóörsi kötődésű író, költő jó barátságot ápolt a Füreden sokat időző Jókai Mórral, vitorláztak, vendéglőket jártak. Ez adta az ötletet egykor a nyolc éve elhunyt Borbás Lászlónak, a helyi iskola egykori igazgatójának, hogy a kolbásszal, csülökkel, tejföllel készült Jókai-bablevest középpontba állítva gasztronómiai-irodalmi partit szervezzenek a fürediekkel közösen.
A program közben kibővült Endrődi barátjának, az alsóörsi fürdőtelep kialakításában meghatározó szerepet játszó Mihálkovics Tivadarnak az ünneplésével. A kezdeti rendezvények annyira jól sikerültek, hogy az idén már a tizenhetediket tartották.
A koreográfia, ahogy a leves is, a bevált recept szerint készült. A füredi delegáció a Vanyolai társaság Jókai hajóján érkezett. Balatonfüred Városi Koncert Fúvószenekar mellett a küldöttségben az idén is ott voltak 19. századi ruháikba a Reformkori Hagyományőrzők Társasága tagjai.
Az alsóörsi kikötőben Hebling Zsolt polgármester és a község más vezetői fogadták a füredieket. A díszes menet először a móló előtt álló Jókai-szobornál állt meg, ahol többek mellett Ferenczy Gábor alsóörsi alpolgármester és Báró Béla jegyző koszorút helyezett el.
Innen az Endrődi parkba, a költő egykori házának helyére vonultak, ahol község önkormányzata, civil szervezetei és a füredi vendégek koszorút helyeztek el Endrődi Sándor emlékoszlopánál. Majd Hebling Zsolt polgármester a Mihálkovics tagjai körében koszorút helyezett Mihálkovics Tivadar közelben álló szobránál
A koszorúzások után a művelődési házban dr. M. Tóth Antal nyugalmazott egyetemi tanár próbálta megfejteni a Jókai-Endrődi-Mihálkovics hármas barátságának titkát. A szigorúbban vett ünnepi rész az alsóörsi Sirály Nyugdíjas Egyesület énekkarának műsorával zárult.
Közben már sokan összegyűltek a művelődési ház mögötti parkban felállított asztaloknál is, hogy a hagyományos recept alapján készült Jókai-bableves elfogyasztásával emlékezzenek a nagy elődökre.
Horváth Józsefné, az óvodai konyha szakácsa és munkatársai az idén is remekeltek.
– A felkockázott disznócombot felraktam pörköltnek, aztán beleraktam a zöldséget, a babot. Külön megfőztük a füstölt csülköt, debrecenit, füstölt szalonnát, majd ezeket is a többihez tesszük, a levével felengedjük. A végén csipetkét szaggatunk bele – mesélte Horváthné a 300 adagnak szánt 150 liter leves elkészítését. Hozzá finom pogácsát és ízlés szerint tejfölt is adtak.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre