Egy decemberi kormányrendelet szerint mostantól minden vendéglátóhelyet be kell sorolni 11 üzlettípus valamelyikébe. Mivel a kategóriák határai rendkívül rugalmasak, a vendégek jobban eligazodnak, ha maradnak az üzletek hétköznapi elnevezésénél.
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet decemberi módosítása szerint a vendéglátóhelyek üzemeltetőinek március végéig be kell jelenteni a jegyzőnek, hogy üzletüket a most megjelent előírások szerint melyik üzlettípusba sorolják. A rendszernek alapvetően adózási és más hatósági ügyek miatt lehet jelentősége. (A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló rendelet hatályos változatát ide kattintva lehet behívni. A végén egy narancsos táblázatban olvashatók az üzletekre vonatkozó szabályok.)
A január 1-étől használatos üzlettípusok
1. étterem; 2. büfé; 3. cukrászda; 4. kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely; 5. italüzlet, bár; 6. zenés-táncos szórakozóhely; 7. munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhely; 8. gyorsétterem; 9. rendezvényi étkeztetés; 10. alkalmi vendéglátóhely; 11. mozgó vendéglátóhely
Az üzlettípusok között a különbséget forgalmazott fő terméktípus mellett az határozza meg, hogy az üzlet rendelkezik-e konyhával, vendégtérrel és egyszer vagy többször használható eszközöket használ. Mivel a fő terméktípus több esetben megegyezik – a tizenegyből hatnál TEÁOR’08: 56.10) – és az “egyszerűbb” üzlettípusoknál nincs kizárva, hogy rendelkezzenek a számukra nem kötelezően előírt feltételekkel – például egy büfének is lehet konyhája, vagy vendégtere, működhet többször használatos eszközökkel – ennek megfelelően egy étteremnek is megfelelő üzlet besorolhatja magát büfének is.
Mint Bogdán Józseftől, a révfülöpi Rév Büfé tulajdonosától, vezetőjétől megtudtuk, a valóságban a fenti lehetőség ellenkezője is előfordulhat. Egy büféként ismert, kedvelt vendéglátóhely ezt a jellegét fenntartva hivatalosan étteremként regisztráltathatja magát, ha egyébként az éttermek számára “pluszban” előírt feltételekkel – konyha, vendégtér, többször használatos eszközök – rendelkezik. Ilyen megoldás indoka lehet például, hogy miközben meg akarja tartani a hagyományos vendégkörét, ugyanakkor be akar kerülni az ételekre vonatkozó alacsonyabb áfakörbe.
A szabályozást előkészítő Magyar Turisztikai Ügynökség nagyon elégedett magával. Mint közleményükben írják, “olyan korszerű rendszer jött létre, amely lehetővé teszi az ágazat megfelelően szegmentált és átlátható irányítását.”
A fentiekből is kiderül, egy-egy üzlet esetében a hivatalos besorolás ismerete a fogyasztók tájékoztatásában nem igazán ad plusz fogódzót, sőt esetenként akár megtévesztő is lehet. Mivel az üzleteknek maradhat a hagyományos nevük, a jogszabálynak a vendégekre nézve várhatóan nem lesz jelentősége.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)