Lehet, hogy egyszer mégis eljön az az idő a Balatonnál, hogy nem ütköznek egymással a szomszédos települések hasonló rendezvényei, fejlesztései, mert egy helyen döntenek mindenről. Kérdés, mennyire lenne ez jó a turizmusnak és nekünk.
A hírek szerint a kormány “KLIK”-be szervezi a turizmust is. A központosításáról szóló elképzelések abból az előterjesztésből derültek ki, aminek részleteit a HVG publikálta. A február 3-án, Totális központosítást tervez a turizmusban az Orbán-kormány címmel megjelent anyag szerint kormány egy új, erősen központosított állami intézményrendszerrel venné át az idegenforgalom irányítását: a legfontosabb sporteseményektől kezdve a nagy koncerteken és fesztiválokon át mindent központilag koordinálnának, sőt, lenne egy sor esemény, amit maguk szerveznének. “Az erről szóló, birtokunkba került előterjesztés titkos, de láthatóan már a részletekig kidolgozott, így ha a koncepcióból valóban kormányhatározat lesz, akár már az idén működésbe lendülhet az új turizmus-gigaszervezet, a Nemzeti Idegenforgalmi Ügynökség” – írja a lap.
Az előterjesztés szerint a NIÜ célja „a turizmussal kapcsolatos állami feladatok átszervezése, bővítése, a teljes idegenforgalmi ág lefedése” a hatékonyabb működés érdekében, illetve azért, hogy több legyen a turizmusból származó állami bevétel. Mint írják, a NIÜ alá tartozna az összes további új intézmény, ezek koordinálásával és vezetésével lefedné a teljes területet, felügyelete alá tartozna gyakorlatilag a turizmus minden ága, a falusi vendéglátástól kezdve a konferenciaturizmusig.
Létrejönne a Nemzeti Rendezvénykoordinációs Központ (NRKK), amely „szervezné, koordinálná a turisztikai vonzerejű rendezvényeket”, de a sportrendezvényeknél is közreműködne. A központnak több divíziója lenne, amik közül például a Lakossági Rendezvények Divízió nemcsak szervezné, hanem „teljes körűen lebonyolítaná a szabadtéri, illetve nagy rendezvénybiztosítást igénylő tömegrendezvényeket – nagykoncert, tűzijáték – országos, valamint fővárosi szinten”.
Különösen érinthetné a Balatont a Nemzeti Turizmusfejlesztési Iroda (NTFI) névre keresztelt szervezti egység tevékenysége, amelynek elsődleges feladata a vidéki régiók „turisztikai vonzerejének termékké alakítása, piacra juttatása, a minőségi színvonal emelése” és már népszerű vidéki területek szélesebb körben való megismertetése. Ez az iroda dolgozná ki az olyan abszolút kiemelt turistacélpontok fejlesztési és marketingstratégiáját, mint Tokaj, a Balaton vagy a Fertő-tó. Sőt, az NFI az előterjesztés szerint a Balaton turisztikai céló fejlesztésére szánt 26,7 milliárdos keretre nézve is javaslatokat tehetne – írják.
Hasonlóan közelről érinthetné a balatoni régiót a Természeti és Kulturális Örökségvédelmi Iroda (TKÖI), amely a magyar természeti és kulturális értékek hasznosításáért felel majd, így például a vizek, gyógyfürdők, vagy a mezőgazdasági termékekben rejlő idegenforgalmi előnyök kiaknázásáért.
Az előterjesztés szerint az új intézményrendszer jogkörei nem csak koordinációra, a fejlesztési javaslatok és stratégiák kidolgozására terjedne ki, Budapesten például még városnéző buszt is üzemeltetnének, hogy ezzel bevételük legyen.
A cikk megjelenése után a Miniszterelnöki Kabinetiroda a lapnak megerősítette az elképzelések létezését, de mint hangsúlyozták, „Az előterjesztésnek nem célja korlátozni a piaci versenyt vagy befolyást gyakorolni a piacra, nem tartalmaz javaslatot magáncégek állami körbe vonására”.
Több turisztikai szakembert megkerestünk, hogy véleményüket kérjük a tervekről. Véleményben nem is lett volna hiány, de egyedül dr. Erdei János vállalta a nyilvánosság előtt való szereplést. A ma már nyugdíjas szakember régiónkban sikeres szállodavezetőként dolgozott, de különösen fontos lehet a véleménye azért is, mert ő volt az első vezérigazgatója a korábbi Országos Idegenforgalmi Hivatalból átalakult magyar nemzeti turisztikai promóciós vállalatnak, a Magyar Turisztikai Szolgálatnak és későbbi jogutódának, a Magyar Turizmus Rt.-nek is. A Facebookon is olvasható véleménye szerint úgy látja, hogy az anyag kidolgozói lángvágót használnának szike helyett az ágazatban valóban létező problémák kezelésére.
“Persze lehet ennek a gigaszervezetnek néhány pozitív vonatkozása is a turizmusunkra, de számomra mégis a szörnyű piacellenessége és illiberalizmusa a legijesztőbb.
Fognak ám repkedni a 100-milliárdok, meg hihetetlenül sok zsíros állás van a puszisoknak kilátásban – de hogy mennyi megy ebből valóban turizmus marketingre és termékfejlesztésre, minőségjavításra, a szakma nemzetközi versenyképességének növelésére, az nagyon is kérdéses…
A koncepció legnagyobb tévedése az, hogy az állam ahelyett, hogy okos szabályokkal, törvényekkel szabályozná a turizmust, megfelelő keretet teremtve ezzel az ott dolgozó sokszínű vállalkozásoknak, maga kíván belépni a végrehajtásba. Ez pedig korlátozni fogja a szakmánkban elengedhetetlen szabad versenyt, elsorvaszthatja sikerágazatunkat – fogalmazott többek között a szakember.
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre