A vállalkozások, intézmények sokféleképp reagálnak a járványveszély miatti kényszerű bezárkózásra. Vannak, akik simán megadják magukat, várva a korábbi “normális” világ visszatértét, mások, ha visszafogottan, más eszközökkel is, de próbálják fenntartani a korábbi működésüket, vagy legalább kapcsolatban akarnak maradni vevőikkel, látogatóikkal.
A vendéglátóhelyek többsége például elviteles étkezéssel, kiszállítással próbál életben maradni, hogy az igazi újrakezdésig ne csak fizetést, értelmes munkát is tudjon adni dolgozóinak. A konferencia szervezők közül többen új módszerekre építve őrzik meg legalább a tartalmat. Webináriumokat, internetes konferenciákat szerveznek ingyenesen az elmaradó, vagy későbbre halasztott hagyományos rendezvényeik helyett. Van olyan is, aki már eleve abban gondolkodik, hogy a korlátozások fennmaradása esetén a fizetős tanácskozását is virtuális együttléttel szervezi meg. Az előadásokért, a konzultációs lehetőségért fizetni kell, de a szünetekben a kávét, büfét mindenki maga biztosítja otthon magának.
A balatoni rendezvényeket szervező kulturális intézmények többsége sem vonult téli álomra. Rendszeresen jelentkező kvízzel, érdekes hírekkel, virtuális bemutatkozásokkal próbálják fenntartani az érdeklődést. Sőt vannak olyanok is, akik a tervezett programjuk megtartásáról sem mondanak le. Füreden például pénteken jelentették be, hogy a kijárási korlátozások ellenére is megrendezik a hagyományos Jókai-bableves főzőversenyt. Igaz, nem a hagyományos módszerekkel, a Koloska-völgyben, hanem minden jelentkezőnél otthon a konyhában, vagy akár az udvaron felállított bogrács mellett. Nem kell mást tenni, csak regisztrálni, főzni, meg kell osztani a főzésről és az ételről készített képeket, a receptet és “be kell zsebelni a zsűri dicséreteit” – írják a szervezők. A virtuális versenyt is neves séfekből, gasztronómiai szakíróból álló zsűri bírálja el. És természetesen lesz díjazás is. A versenyre az aracsinephaz@upcmail.hu címen lehet jelentkezni. Fontos a jól választott csapatnév, mert azt külön is díjazzák.
Keszthelyen április 23-25. között rendezték volna a kétévenként ismétlődő Helikoni Ünnepségeket, a Dunántúl legnagyobb diák kulturális fesztiválját. A rendezvényt szervező Újkori Középiskolás Helikoni Ünnepségek Alapítvány Kuratóriuma nem sokat gondolkodhatott a megoldáson. A járványhelyzet bejelentése után néhány nappal, március 16-án úgy döntöttek, hogy a program az idén elmarad. Mint írják, az esetleges későbbi pótlásról várhatóan 2020. szeptemberében születhet döntés. A törlés, a megszokott világ várása helyett választhatták volna a 21. századot, a rendezvény virtuális megrendezését.
Ha valami, a “Helikon” egy kimondottan olyan program, aminek “későbbi pótlása” már csak nagyon részleges lehet, mert az eredetileg tervezett szereplők jelentős része közben elhagyja a középiskolát. Ez legalább akkor veszteség lenne, mint amekkora az internetes lebonyolítás miatt esetleg várható. Ráadásul a virtuális megrendezés nem csak veszteséget, hanem olyan rendkívüli nyereséget is hozhatna, amit a hagyományos megoldásokkal soha nem kaphatnánk meg: új műfajok, új kommunikációs megoldások mutatkozhatnának be, válhatnának ismertté széles körben.
Egy internetes megrendezésnél természetesen csak a tervezett produkciók egy részét lehetne “élőben” bemutatni, hisz most egy iskolai vegyeskart, nagyobb zenekart, de egy tánccsoportot sem lehet közös produkcióra összehozni. Esetükben elég lenne, ha valamilyen korábban, legfeljebb két éven belül készített felvételükkel indulnának. Kisebb zenekarok esetében akár még az online közös zenélésre is lenne lehetőség. Az esetleges technikai veszteségért kárpótolná a nézőket a produkció különlegessége. Versmondásnál, éneknél, szólótáncnál, bűvész- és más produkcióknál, vagy akár a képzőművészeti és irodalmi alkotásoknál nincs akadálya akár élő online bemutatkozásoknak sem. De olyan új kategóriákat is lehetne hirdet, amikre csak a virtuális tér ad módot. A minősítésbe az otthonról figyelő hivatalos szakmai zsűri tagjai mellé a közönséget is be lehetne, kellene vonni.
A lehetőségek határait leginkább a diákoktól kellene megkérdezni. Tőlük kellene segítséget kérni a technikai lebonyolítás szervezéséhez is. Az informatika alkalmazását a megrendezésben nem csak gyakorlati feladatként, hanem akár új versenykategóriaként is be lehetne vezetni. Például ki tud jobb, hasznosabb értékelő szoftvert, kommunikációs megoldásokat és más programokat írni?
A fesztivál ilyen lebonyolítása mind kulturális, mind közösségi szempontból nagyon hasznos lenne. Példát, ösztönzést adhatna más rendezvények, közösségi programok számára a 21. századi technika használatára. Megmutatná, hogy ilyen rendkívüli helyzetben is lehetőség van egy hagyomány fenntartására és az értékteremtésre. Ráadásul minden korábbinál nagyobb közönség előtt.
A szervezők ismerik a jelentkezőket, így akár a mostani kezdésre is van bőven idő, hisz a tanévből is van még két hónap, és a járvány is itt lesz még közöttünk egy ideig.
Festetics György biztosan nem bánná, hogy az egykor általa megalapozott hagyomány most a járvány kényszere miatt átlépne a digitális világba is. És akár a szervező alapítvány nevét is módosíthatnák legújabb korira.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)