Soha ennyi pénzt még nem osztottak szét az ország közös kasszájából szállodák fejlesztésére, mint amennyit az a 35 szálláshely, illetve tulajdonosuk kapott, akik nyertesek lettek a “Nagy kapacitású meglévő szállodák fejlesztése és új szállodák létesítése” pályázaton.
A pályázatot tavaly december 20-án hozták nyilvánosságra 20 milliárd forintos kerettel. A kiírás szerint az ingatlan tulajdonosa vagy a szálloda üzemeltetője a tervezett költségek maximum 70 százalékát kitevő vissza nem térítendő támogatásra pályázhatott legalább száz szobás szálloda felújításához, újraépítéséhez. Az igényeket eredetileg március 31-éig lehetett volna benyújtani, de a nagy számú érdeklődő miatt bő két hét után lezárták a lehetőséget. S ahogy most kiderült, az összeget közben 83,5 milliárdra emelték, így a tervezett keret több mint négyszeresét osztották szét hazai forrásból, tehát a magyar adófizetők pénzéből vissza nem térítendő ajándékként.
Micimackóval szólva, Nyuszi barátai és üzletfelei természetesen bőven részesültek a 83,5 milliárdos ajándékból. Több olyan szereplő is van ebben a körben, amelyik már korábbi milliárdok mellé kapott újabb segítséget a boldoguláshoz a magyar adófizetők pénzéből.
A támogatás nagysága szerinti lista első négy helyén a balatoni régióban tervezett fejlesztések állnak, amelyek 27,8 milliárdos együttes támogatásukkal pontosan a teljes pénz egyharmadát kapják.
A legnagyobb egyéni nyertes a CDHT Hotel Projekt Kft., amely 8,6 milliárdos ajándékot kapott a Tihanyi Kastélyszálló és Tréningközpont Hotel megvalósítása projekthez. Ha a cég és a projekt neve ismerősen cseng egyáltalán nem véletlen, hisz ugyancsak ők ugyanerre a projektre már egy 2018 őszi pénzosztásnál is kaptak 2,9 milliárd forint ajándékot. Így a magyar adófizetők összesen több mint 11,6 milliárd forinttal támogatják a cég tihanyi terveinek megvalósítását a Balatoni Limnológiai Intézet szomszédságában.
A második helyen az Event Horizon Capital Zrt. áll 7,4 milliárd forinttal, amit egy ötcsillagos hévízi hotel létrehozására kapott. A harmadik helyen ugyancsak 7,4 milliárd forinttal a PRO-MOT Hungária Kft. tervezi az egykori aligai “pártüdülőben” a “Balatonvilágos Club Aliga hotel és élményközpont fejlesztés” projekt megvalósítását. Ahogy másfél hónapja írtuk, az utóbbi cég az idén már kapott a közös kasszából egymilliárd forintot “e-kikötő” fejlesztésre.
Ahogy már az év elején írt cikkünkben sejtettük, a nyertesek között van a Balatonfüred központjában, a Zákonyi sétányról nyíló Szövi kikötőt januárban megszerző Solum-Invest Kft. is. A cég a 4. legnagyobb összeggel 4,4 milliárd forint támogatást kapott a magyar emberek közös pénzéből a “Balatonfüredi Vitorlás Központ szálláshelyfejlesztés” projekt megvalósítására. A Solum-Invest Kft. a korábban említett PRO-MOT Hungária Kft.-hez hasonlóan áprilisban már átvehetett egy egymilliárdos ajándékcsomagot “e-kikötő” fejlesztésre.
Ötödik egy debreceni projekt, de a 6. és 7. helyen ismét két balatoni következik, ráadásul mindkettő Keszthelyről. A hatodik helyen ötmilliós föllel 4 milliárdot kapó ötcsillagos Baron Hotel projekt ismerős lehet, mert 2018 őszén már nyertek ugyanerre 1,8 milliárdot a földig bontott Hotel Via helyén tervezett szállodára. Igaz, akkor még Minerva Ingatlan esernyőalap Minerva Green Ingatlanbefektetési részalap néven. A mostani nyertes ugyanezzel a projekttel az Adventor Hotel Kft.
A hetedik helyen Keszthely évek óta nem működő ikonikus szállodája, a Hotel Helikon, illetve az ennek felújításával pályázó Pannon Tessera Hospitalis Zrt. áll egy 13 millió híján négymilliárdos ajándékkal.
A pályázat legnagyobb nyertese 17 milliárd forintos együttes összeggel a 14 szállodájával sikeresen szereplő Hunguest Hotels Zrt. A cég vezetői valószínűleg megérezhették, hogy Fortuna kegyeltjei lesznek, mert felújításra hivatkozva a karantén után eleve ki sem nyitották az érintett hoteleket.
A pénz osztás felelőse a Guller Zoltán vezérigazgató és Könnyid László turizmusszakmai vezérigazgató-helyettes és társaik nevével fémjelzett Magyar Turisztikai Ügynökség, illetve a hozzájuk tartozó Kisfaludy2030 program volt.
Az összes pénznek egyébként több mint fele, 45,6 milliárd forint jut a balatoni régióban tervezett projektek megvalósítására. Azt ma még nehéz megjósolni, hogy ez a közpénzből megvalósított hatalmas befektetés mennyire szolgálja majd a balatoni turizmust illetve a pénzt biztosító normál magyar embereket.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Kedves Kemény Zsigmond!
Valójában én csak azt szerettem volna hangsúlyozni, hogy a valakinek az elvárása alapján Guller Zoltán, Könnyid László és társaik által szétosztott pénz a mi pénzünk volt. Tehát nem a Kisjézus vagy más adta át nekik ajándékba, hogy bánjanak vele kedvük szerint, hanem a mi közös pénzünkből vették el.
Győrffy Árpád
Bár nem fejtette ki, mit ért az utolsó mondatában leírt…a pénzt biztosító n o r m á l magyar embereken, biztos vagyok abban, hogy minden normális ember ugyanazt érti / érzi. És ez az egésznek a lényege!