Több más kastély mellett a Balaton déli vidékének egyik gyöngyszemére, a dégi Festetics-kastélyra is szemet vetettek. Igazán nem csoda, hisz a gyönyörű környezetben lévő épületegyüttes felújítása a közelmúltban zárult le a közös pénzünkből felhasznált 3300 millió forintból.
“Megdöbbentő törvénytervezet jutott birtokunkba – írja Zsuppán András a Válasz Online című portálon – az elmúlt években közpénzből mintaszerűen felújított és idegenforgalmi látványosságnak berendezett kastélyokat mind átadná Lázár János tárcája közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak vagy más magánjogi szereplőknek. Nemcsak vagyonkezelést, hanem ingyenes tulajdonjogot is lehetne szerezni a tervezet szerint, sőt még a múzeumokból kölcsönzött vagy műtárgypiacon megvett berendezés is az elprivatizált házakban maradna” – foglalja össze a tervezetet.
A cikk, illetve a törvénytervezet szerint egy tucat frissen felújított kastély, köztük a dégi Festetics-kastély vesztené el állami vagyon jellegét. “A tervezet a fenti listában szereplő műemlékek esetében kétféle lehetőséget vázol fel: a tulajdonjog ingyenes átruházását vagy a vagyonkezelésbe adást” – olvasható a cikkben. A törvénytervezet létezését a mai kormányszóvivői tájékoztatón megerősítették.
Teljese mértékben osztom Zsuppán András értékelését, miszerint “Mindez valójában morális értelemben egyszerűen hűtlen kezelés, a közvagyon gátlástalan, nem is nagyon leplezett szétszórása, de jogilag persze nem minősül annak, amennyiben törvénybe foglalják”. Ellene legfeljebb annyit tehetek, hogy néhány fotóval felhívom a figyelmet arra, most épp mitől szabadítanak meg bennünket. (A kastélyról korábban itt olvashattak a Balatontippen Magyarország legszebb tehénistállója a legnagyobb angolkertben címmel.)

A kastély északnyugati homlokzata és bejárata a felújítás előtt – Fotó: Győrffy Árpád

A Festetics-kastély északnyugati bejárata a felújítás után, tavaly októberben – Fotó: Győrffy Árpád
A helyet bemutató szöveg szerint a dégi Festetics-kastély hazánk egyik legkorábbi klasszicista épületegyüttese, amely 1802 és 1810 között épült fel Pollack Mihály tervei alapján. Építtetője Festetics Antal volt, az 1920-as években pedig Festetics Sándor átalakíttatta és korszerűsíttette az épületet. A hagyomány szerint a kastély szabadkőműves központként is működött. A család 1944-ben hagyta el a birtokot, az épületben ezután hosszú ideig árvaház, majd gyermekotthon működött – olvasható az ismertetőben.

A kastély délkeleti homlokzata 2012-ben – Fotó: Győrffy Árpád

A kastély délkeleti homlokzata 2022 októberében – Fotó: Győrffy Árpád
A kastély mellett kiemelkedő értéket képvisel az épületeket körülvevő park. “A 300 hektáros dégi Festetics-kastélypark Közép-Európa egyik legnagyobb méretű kertművészeti alkotása. Három patak találkozásánál hozták létre 1813 és 1820 között Festetics Antal megbízásából.

A kastély és a park a Google műholdas térképén
Az épületből és a park különböző pontjairól feltáruló panoráma gondos tervezésről tanúskodik: a tágas tisztások és hosszú nyiladékok a park és a település nevezetes épületeiig vezetik a tekintetet: a kastéllyal szemközti szigetre (itt épült később a Hollandi-ház), a katolikus és református templomra, valamint a park távoli pontjaira… A park leglátványosabb eleme minden kétséget kizáróan az egyedülálló méretű és szépségű, a völgyben végigkígyózó szerpentin-tó, amelyet a kortársak is „hasonlíthatatlanként” emlegettek” – írja egy másik ismertető.

A szigeten lévő Hollandi-ház a kastély felől. Az épület földszintjén tehénistálló volt, hogy az ott termelődő ammónia meggyógyítsa tüdőbajából a felső szinten sokat időző Festetics Andornét – Fotó: Győrffy Árpád

A Hollandi-ház délnyugatról a tóvá terebélyesedő patakokkal és a háttérben Dég házaival – Fotó: Győrffy Árpád

A Hollandi-ház szigetéről kivezető híd egy korábbi képen – tavaly ősszel felújítás miatt zárva volt – Fotó: Győrffy Árpád

Egy kétszáz éves tölgy és egy antik pad a park északnyugati részében – Fotó: Győrffy Árpád

Egy 1929-ben épített “antik forrás” a parkban – Fotó: Győrffy Árpád

A patak két partját és két szigetet összekötő “Hármas zöld híd” a park délnyugati részében – Fotó: Győrffy Árpád

A három patak találkozása kedvelt horgászhely – Fotó: Győrffy Árpád

A Kőkert, mögötte a teniszpályák – Fotó: Győrffy Árpád

Egy öreg fa a parkból – Fotó: Győrffy Árpád

Parkrészlet a Piros híddal és a dégi református templommal a kastély felől – Fotó: Győrffy Árpád

Végül még egy kép a parkról és a Festetics-kastélyról a sziget irányából – Fotó: Győrffy Árpád
A képeket látva talán senki sem csodálkozik azon, hogy valakik ezt is elkívánták tőlünk. S ahogy ők is azt gondolják, hogy megérdemlik, mi is megérdemeljük, hisz hagyjuk.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Nemzeti érték.