Miközben a tavaszi szél már teljes erővel rángatja a strandkabinok ajtaját, a Balaton jelentős részét még mindig összefüggő jég borítja. Persze a meleg dolgozik, s a tél olyan gyorsan fog eltűnni, ahogy jött.
Az idén furcsa tréfája volt volt a természetnek, hogy pont akkor érkezett a tél, amikor már éppen távoznia kellett volna. Február 23-án, jégtörő Mátyás napja előtt két nappal még a felszín közelében is 2,3 Celsius fokos volt a víz Siófok előtt, ugyanakkor Tihanynál 2,5 méteres mélységben 4,5 fokot mértek. A közben érkezett nagy hideg miatt február 26-án Siófok előtt már csak 0,4 fokra ment fel a hőmérő, és a csendesebb öblökben lassan összeállt a jég. Március elejére befagyott az egész tó, csak a komp állandó mozgása tartott fenn egy – illetve kettő – pataknyi szélességű nyílt vizet.
A tél azonban az utolsó utáni pillanatban érkezett. Így a fagyokat felváltó gyors melegedés miatt napok alatt el is vékonyodott, szivacsossá, gyengévé vált a gyorsan jött, nem megfelelő minőségű jég. Mára inkább csak látványelem a vízen, de az sem sokáig.
A folyamatosan melegedő levegő miatt újra 2,3 fokosra nőtt a Siófok előtti hőmérséklet, a következő napokra jelentős szelet is jósolnak, így a hullámok segítségével az alsó rétegekből érkező melegebb víz pillanatok alatt “felzabálhatja” a maradék jeget.
Ha szerencsénk van, még a tó medrében eltűnik a jég, nem tör rá újra jelentős károkat okozva a parti sétányokra, csak a talajvíz pusztít majd csendesen a rendkívüli magasan tartott vízszint miatt.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az Inforádióban a napokban nyilatkozott a kialakult helyezetről, s azért a természetet tette felelőssé. “A Balaton mai átlagvízállása 127 centiméter – tájékoztatott Siklós Gabriella. Ennek oka, hogy a kiemelkedően csapadékos decemberben nagyon sok volt a vízgyűjtő területekről történő hozzáfolyás – tette hozzá.
A február elején megnyitott Sió-zsilip másodpercenként 38 köbméter vizet ereszt ki a Balatonból, míg a Zalából és más forrásokból 26-26 köbméternyi folyik be. „Most már elértük azt, hogy kevesebb folyik be, mint amennyi ki, tehát a vízszint nagyon-nagyon lassan csökkenni fog a most következő napokban.”
A vízszint továbbra is nő, de Siklós Gabriella valószínűleg a felelősség kérdéséről is rosszul tájékozódott a munkahelyén. A felelősség alapvetően nem a természeté, hisz azért működik a balatoni vízügyi szervezet, hogy a másfél évszázad alatt kialakult szakmai tapasztalatok alapján megfelelő határok között tartsák a Balaton vízét.
Az ügynek személyi felelőse is van. 2016-ban egy bírósági perrel sikerült hivatalos nyilatkozatot szereznem arról, hogy személy szerint ki felel a Balaton vízszintjének megfelelő szabályozásáért. Ebben az alábbiak állnak.
“A Balaton vízszintszabályozására vonatkozó üzemeltetési engedélyről szóló határozatban az engedélyes a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Az igazgatóság mindenkori vezetője felelős az engedély betartásáért, illetve betartatásáért. Jelenleg a vízügyi Igazgató Csonki István.” Úgy tudom, hogy ez ma is így van.
Győrffy Árpád
Március 10-én délután készített saját fotók a jéghelyzetről
Egy vasárnapi ráadásklip
Iratkozzon fel a Balatonipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről!