Nem stimmelnek a számok az elmúlt évtizedek legnagyobb szálláshely pályázatán megítélt pénzekkel kapcsolatban. A Kisfaludy2030 program magánszállás-fejlesztési pályázatáról megjelent nyilatkozatok és a közzétett támogatási lista között óriási eltérés van.
Csaknem 14 ezer magánszálláshely újul meg év végéig 45 milliárd forint értékben, jelentette be dr. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója egy nappal a pályázat benyújtási határidejének lejárta után július 16-án honlapjukon. A néhány nappal később közzétett “döntési lista” adatait összesítve a kiosztott pénz több mint ötmilliárd forinttal, a nyertesek száma több mint ezerrel elmarad a bejelentéstől.
A támogatottakról közzétett 247 oldalas pdf-dokumentum összevissza, mindenféle rendezőelv nélkül tartalmazza a pályázókat. Ezért hogy valamit megtudjunk belőle, adatbázisként kezelhető táblázattá kellett alakítanunk. Így derült ki, hogy a lista a “csaknem 14 ezer” helyet 12847 nyertes szálláshelyet, és a 45 milliárd forint helyett 39 milliárd 44 millió forint támogatást tartalmaz. Ennyi pénzt osztanak ki az eredetileg 60 milliárdosra tervezett, hazai költségvetési forrásra épülő keretből a különösebb tartalmi, szakmai feltételek nélkül meghirdetett pályázaton. (A pénzt csak vidékre szánták, a Magyar Turisztikai Ügynökség a fővárosi szállásadókat eleve kizárta a támogatás lehetőségéből.)
Települések szerint a legtöbb pénznek Hajdúszoboszló örülhet, ahol 733 szálláshely fejlesztéséhez 2 milliárd 484 millió forint vissza nem téritendő, önerő nélkül felhasználható támogatást ítéltek meg. Közvetlenül a nyomában jár Siófok, ahol 683 szálláshely 2 milliárd 294 millió forint támogatást kap.
A kiírás szerint egy szálláshely maximum 8 szobával, szobánként egymillió forintos igénnyel indulhatott. A végeredmény szerint a szálláshelyenkénti támogatás átlagos összege messze elmarad a lehetséges maximumtól, 3 millió forint lett. Pályázónként már jóval nagyobbak az eltérések, mert voltak akik több szálláshellyel is indultak. A legnagyobb nyertesnek a Cserkeszőlő Apartman Kft.-t találtuk, amelyik 41 szálláshelyre 55,4 milliót kap. Jó fogással dicsekedhet a bajai Ponty Poronty Kft. is, ami 5 szálláshelyéhez 25 millióhoz jut, vagy a sarudi Élményfalu Kft., aminek 6 szálláshelyét 23 millió forinttal támogatják.
A balatoni régióban mintegy 70 település szálláshelyei szerepeltek sikeresen a pályázaton. Az általuk elnyert teljes összeg 14,5 milliárd forint, ami csak 34 százaléka az országosan szétosztott összegnek, miközben a balatoni térség adja a vidéki szálláshelyek 51 százalékát.
A balatoni nyertesek részletes feldolgozását arra a 65 településre terjesztettük ki, amelyiken legalább öt szálláshely nyert támogatást. Egy-egy település nyerteseinek összeválogatása, az együttes összeg meghatározása mellett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adati alapján megnéztük azt is, hogy a nyertesek száma hogyan aránylik az érintett településen a múlt év végén nyilvántartott szállásadók számához. Ahogy a lenti táblázatból kiderül, az átlagos nyerési arány 40 százalék körül van. Ha ennél kevesebb a nyertesek aránya, annak több oka is lehet. Ilyen a figyelmetlenség, a megfelelő tájékoztatás elmaradása, de akár az is, hogy a tavaly még hivatalosan működő szállásadók nem regisztráltak az idén már napi adatszolgáltatást előíró NTAK rendszerbe. Ahol magasabb az arány, abban közrejátszhatott a helyi tájékoztatás is. Ahogy korábban megírtuk, Hévízen például eleve arra kérték a szállásadókat, hogy ne keressenek pályázatírókat, forduljanak a Tourinform irodához. A mostani tájékoztatásuk szerint a munkába bekapcsolódott a Polgármesteri Hivatal hatósági osztálya is. A Tourinformba 499 megkeresés (206 személyes, 279 telefonos és 14 e-mail-es) érkezett a pályázat beadásával kapcsolatban Hévízről és egész Zala megye területéről egyaránt.
De nem is szaporítom tovább a szót, hisz a lenti táblázatból minden érdekes adat kiolvasható. Ha valaki ennél is többet szeretne tudni, akkor böngészhet az innen letölthető 247 oldalas dokumentumban is.
Mint a bevezetőben írtam, jelentős eltérés van a nyilatkozatokból és a közzétett listából kiolvasható összegek között. Persze az is lehet, hogy a támogatások, illetve a támogatottak egy részét nem kötötték az orrunkra, vagy csak később írják hozzá a listához, ahogy ezt korábban már egy másik pályázatnál megtették. Mindenesetre e-mailben megkérdeztem a Magyar Turisztikai Ügynökséget, hogy mik is a valós számok.
Győrffy Árpád
Frissítés 2020.augusztus 4.
Kérdéseinkre válasz továbbra sem érkezett, de a nyertesek listáját bővítették.
Az MTÜ eredetileg 2020.07.21-én tette közzé a nekünk is forrásul szolgáló döntési listát “Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció – magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek fejlesztése Döntési lista TFC-M-1.1.2-2020” néven. Sem a címben, sem a dokumentum más részein nem szerepelt olyan megjegyzés, hogy ez csak egy előzetes anyag lenne, ami később még bővülhet.
A jelek szerint be akarják érni a korábbi nyilatkozatok számait, mert július 29-én lecserélték a listát egy a “Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció – magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek fejlesztése TFC-M-1.1.2-2020Döntési lista2020.július 29. feldolgozás szerinti állapot*” fejlécű dokumentumra. Aminek a végén ott a magyarázó megjegyzés is: “* A döntési lista a feldolgozás előrehaladásával folyamatosan aktualizálásra kerül.”
Ez a lista már 258 oldalas, így legalább 500 nyertessel több szerepel rajta országosan, mint az előzőn. Várjuk a folytatást.
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)