A Balaton környéke önálló bicikliutak nélkül is sok kellemes lehetőséget kínál a kerékpárral túrázóknak. Igaz, a közutakon nagyobb figyelemre van szükség, lehetnek olyan szakaszok is, ahol esetleg néhány száz méteren tolni kell a kerékpárokat. De ha felkészülünk az ilyen kihívásokra, ezek a helyzetek is inkább a szép emlékeket bővítik majd később.
Az alábbi leírással a régió egyik legszebb kerékpáros túraútvonalát szeretném ajánlani, amivel a Káli-medence jelentős részét lehet bejárni. Ahogy a Káli8-as név is jelzi, a túra fővonala két egymásba kapcsolódó “körből” áll, amiket különböző kitérőkkel variálni is lehet.
A két kör találkozópontja A Káli-medence szívében lévő Köveskál község. Az innen induló északkeleti kört Köveskál, Monoszló és Balatonhenye alkotja, ez a kisebbik fele a teljes túrának. Kitérők nélkül mintegy 13 kilométeres, A nyugati, délnyugati felét alkotó kör kicsit nagyobb és változatosabb. Köveskál mellett ez Szentbékkállát, Mindszentkállát, Salföldet, Kékkutat és Kővágóörsöt kapcsolja össze. Az alapszakasz mintegy 25 kilométeres.
A túrára az útvonal bármelyik pontjáról elindulhatunk, hisz a végén ugyanoda térünk vissza. Ha valaki nem teljesen biztos abban, hogy kellemes hangulatban meg tudja csinálni majd az egészet, akkor praktikus, ha Köveskálról indul, mert itt még az egyik kör megtétele után van lehetőség a folytatásra, de akár a befejezésre is. A falu közepén, valahol a gyönyörűen felújított “Mosó” közelében biztonságosan lerakhatjuk az autónkat, ha azzal vittük a kerékpárokat. Az indulási irányt próbáljuk úgy választani, hogy a lehető legnagyobb szakaszon kapjuk háttal a napot, mert akkor sokkal szebb látványban lesz részünk.
A keleti kör
A mostani képzeletbeli túránkra induljunk először a rövidebb útvonalra, az északkeleti körre, Köveskálról Monoszló felé. A túra kitérők nélkül mintegy 13 kilométeres, a szintkülönbség 160 és 230 méter között változik, igaz többször is. Az összes emelkedés, lejtés 160 méter, a legmeredekebb szakasz 9 százalékos. Ha a Hegyestűre is felmegyünk, akkor további 2,2 kilométert és 80 méter plusz emelkedőt hozzáadhatunk. (Ha a csúcsra is felsétálunk az újabb 40 méter emelkedés.)
Az út első három kilométeres szakaszát a Tapolca-Zánka úton tesszük meg keleti irányba, majd a monoszlói bekötőúton folytatjuk a biciklizést.
Közben, ha elég erőt érzünk magunkban, tehetünk egy kitérőt a Hegyestűre. A platóig 1,1 kilométeres távolság során 80 méteres szintkülönbséget kell leküzdenünk. Persze le is szállhatunk közben a bicikliről. A félig elbányászott hegycsúcs látványa és a szép kilátás kárpótol bennünket a fáradtságért. A panoráma a kora reggeli órákban a legszebb. Igaz, 9 előtt még nincs nyitva a pénztár, így kénytelenek leszünk ingyen gyönyörködni a természetben. Napközben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park rendesen leszedi a sápot azoktól is, akik csak körül szeretnének nézni a hegytetőről.
A hegytől továbbhaladva a környék egyik legcsendesebb falujába, Monoszlóra érünk. A falu túlsó végén találjuk a református templomot a román kori kapuzattal, bent pedig egy nagyon szép hangvetőt láthatunk a szószék felett – ez persze már későbbi.
Innen egy nyugati irányba induló földúton megyünk tovább Balatonhenye felé. Monoszló után egy kilométerrel egy réten északnak fordulunk, majd a tsz-major után nem sokkal ismét nyugatnak, hogy beérjünk Henyére. A tájékozódáshoz a legbiztosabb megoldás, ha a henyei református templom szürke, szögletes tornyához szabjuk az irányt, követve az utak vonalát.
Bár a balatonhenyei 100 éves neogótikus református templom nagyon leromlott állapotban van, érdemes megkérni a közelben lakó gondnokot, hogy mutassa meg belülről is. Több szép régi házat is láthatunk az apró községben.
Balatonhenyéről aszfaltozott úton mehetünk vissza Köveskálra. A 7,2 kilométeres út jelentős részben lejtő. Nagyon kellemes a táj a jobb oldali szőlőheggyel és balról hosszan elnyúló szép réttel.
Nyugati kör
A Káli8-as nyugati, délnyugati felét alkotó kör kicsit nagyobb és változatosabb. Köveskál mellett ez Szentbékkállát, Mindszentkállát, Salföldet, Kékkútat és Kővágóörsöt kapcsolja össze. Az alapszakasz mintegy 25 kilométeres, a szint 125 és 180 méter között hullámzik. Az összes emelkedés, illetve lejtés 225 méter, a legmeredekebb emelkedő 8,6 százalékos. Ha az esetleges kitérőket is hozzávesszük, akkor további nyolc kilométerrel bővíthetjük.
A 13 kilométeres Köveskál-Szentbékkálla-kőtenger-Salföld szakasz igazi hullámvasút
A túrát kezdjük Szentbékkálla felé a Tapolcát Zánkával összekötő úton elindulva. Innen mintegy két kilométer megtétele után a szentbékkállai bekötőúton megyünk tovább.
Szentbékkállán több érdekes, díszes homlokzatú régi házat és egy a 18. században épített, szép freskókkal díszített barokk katolikus templomot láthatunk. Köveskálhoz hasonlóan itt is nagy választék van a vendéglátóhelyekből.
Az igazi érdekesség a falutól egy kilométerre nyugatra lévő Kőtenger, ami a legnagyobb, leglátványosabb a Káli-medencében lévő társai közül. A Jókai utca végén lévő temetőtől egy gondozott földúton közelíthetjük meg.
A Kőtengertől visszamehetünk Szentbékkállára, hogy onnan aszfaltozott úton menjünk Mindszentkállára. Mi inkább egy rövidebb utat választunk Szent Imre pusztán át.
Az út első szakasza zúzottköves, majd rátérünk a Szentbékkállát Mindszentkállával összekötő aszfaltozott közútra. Mindszentkállára érve balra fordulunk, és a falun át visszamegyünk a Káli-medence belseje felé. (De tehetünk egy egy kilométeres kitérőt északra is a szőlők közötti úton az itteni kőtengerhez.)
A faluban is több szép út menti keresztet láthatunk, de talán a legszebb a bekötőút és a tapolcai út elágazójában van.
Ha éppen vasárnap délelőtt túráznánk, a kékkúti elágazótól érdemes egy oda-vissza 3,6 kilométeres kitérőt tenni a Káptalantóti határában lévő Liliomkert piachoz. A hatalmas nyüzsgés, a sok érdekes termék miatt kellemes színfoltja lehet a kirándulásnak.
Visszatérve az eredeti irányba, a következő megállónk Salföld, a medence egyik leghangulatosabb községe lesz. A falu előtt elhaladunk a nemzeti park majorja mellett, a község déli végén pedig egy újabb kőtengert találunk.
A falunak erről a végéről, a temető mellett elhaladva közelíthetjük meg az erdő közepén álló Pálos-kolostorromot. Ha erőnk, időnk engedi, mindenképpen tegyük meg a négy kilométeres kitérőt. Az erdei út többnyire jól járható, de száraz időben néha a Szaharában érezhetjük magunkat, úgy elsüllyedhet a biciklink kereke a laza homokban.
Út a Pálos-kolostorhoz – oda-vissza
A falun át visszafelé érdemes másik utcán menni, hogy még több szép házat láthassunk, és érdemes megkerülni a majort is a nyugati oldala mellett végigmenő jó állapotú földúton – ha idefelé nem arra jöttünk.
A major melletti murvás út és a műút találkozásánál nyomban menjünk a műút másik oldalára, és egy újabb rövid földúton folytassuk az utat Kékkútra.
A falu nyugati szélén találjuk az egyik régi házban kialakított tájházat, a túlsó szélén pedig megtölthetjük kulacsunkat az ásványvíz üzem mellett lévő kútnál.
Kővágóörs határában egy újabb szépen helyreállított mosóházat nézhetünk meg. A faluban több szép templom, nemesi kúria mellett az ország első Cseh Tamás utcáját is felkereshetjük. A falu keleti szélén érdemes megnézni a Kis-Hegyes-tűhöz vezető út mellett húzódó kőtengert.
A Köveskálra vezető út felénél is tegyünk egy gyalogos kitérőt az úttól balra a Kornyi-tóhoz és mellette egy kis domb tetején álló furcsa alakokhoz. Veszprémi Imre Emberi komédia című szoborcsoportjától szép kilátás nyílik a medencére.
Ha valaki teljesen biztosra akar menni, akkor vásárolja meg tőlünk okostelefonjához a fenti útvonal GPS-állományát. A GPS-fájl használatához a Navigálj a mobiloddal a táblák helyett! című írásunkban kap segítséget. Az ott ajánlott térkép GPS-fájl nélkül is nagyon hasznos lehet túráink során.
A fenti kirándulás és más túrák GPS-állományának vásárlási lehetőségéről, az árakról és egyéb feltételekről a Balatoni Bringakör 24 térképes alternatív útvonal javaslattal – ahogy mi szeretjük című túrajavaslatunk végén lehet olvasni.
A vásárlással támogatja, hogy a jövőben is folytatni tudjuk ezt a munkát.
Jó tekerést mindenkinek!
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Tekerd és fotózd körbe a Balatont! – Bringakör túra érdekes feladatokkal |
Akik letekerték – 2022 – 2021 – 2020 – 2019 – 2018 – 2017 – 2016 – 2015 – 2014 – 2013 |
A Balatoni Bringakör több élménnyel! – részletes útvonaljavaslat – A Káli8-as biciklitúra |
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a gyorffyarpad.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)