A KRESZ és a közlekedési bírságokról szóló kormányrendelet július közepén történt módosítása szerint teljesen kivonták az alkohollal kapcsolatos zéró tolerancia szabálya alól a kerékpárosokat. Persze továbbra is tilos részegen biciklizni.
A KRESZ két évvel ezelőtti módosításánál vonták ki a nem főúton közlekedő kerékpárosokat az alól, hogy nem állhatnak vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt, és szervezetükben nem lehet szeszes ital fogyasztásából származó alkohol.
A főúton közlekedőknek továbbra is maradt a zéró tolerancia még akkor is, ha egy biciklis épp csak keresztezte azt. A nem főúton közlekedők esetében is valójában csak annyit történt, hogy nagyon kevés alkohol maradvány esetén nem kellett eljárást indítani, de ha valakinek a “szervezetében 0,5 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál magasabb értéket eredményező szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van”, akkor a nem főútvonalon közlekedőt is 10-30 ezer forintra büntethették az aktuális szabályozástól függően.
A KRESZ július 19-é életbe lépett újabb módosítása végre viszonylag tiszta helyzetet teremt, mert mostantól sehol sem kell alkalmazni rá, hogy nem lehet a szervezetében “szeszesital fogyasztásából származó alkohol”.
Ami legalább ennyire fontos, a KRESZ módosításával párhuzamosan átírták a közlekedési bírságok kiszabását előíró kormányrendelet kapcsolódó szövegét is.
A módosítás szerint mostantól a kerékpárosokra nem kell alkalmazni azt a szabályt, ami szerint, ha egy nem gépi meghajtású járművet vezető vagy hajtó szervezetében 0,5 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál magasabb értéket eredményező szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van, akkor nem főútvonalon közlekedve 30 ezer, főútvonalon közlekedve 60 ezer forint büntetésre számíthatott – ha egyébként a tette más ok miatt nem minősült bűncselekménynek.
A kerékpárosok mentesítése mellett egyúttal a büntetési tételeket is 10 ezer, illetve 30 ezer forintra csökkentették.
Persze mindez nem jelentheti azt, hogy ezentúl részegen is lehet biciklizni, mert a KRESZ továbbra is előírja minden jármű vezetőjének, így a kerékpárosak is, hogy csak akkor vezethet, ha a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van.
A fentiektől függetlenül egy balesetet okozó személy továbbra is ittasnak számít, ha “a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van”.
Tehát csak óvatosan!
Győrffy Árpád