Kitüntették a balatoni vihar-előrejelzés megújítóját – 2013.03.31.
A napokban kitüntettek valakit, aki régóta közvetlenül hozzájárul ahhoz, hogy biztonságosabban és egyúttal kellemesebben is érezhessük magunkat a balatoni nyaraláson, strandoláson. A Balaton Fejlesztési Tanács Közbiztonsági Testület díjbizottságának döntése alapján a “Balaton Régió Közbiztonságáért” díjjal ismerték el Horváth Ákos meteorológus kiemelkedő munkáját.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat Balatoni Viharjelző Obszervatóriuma vezetőjének március 28-án, a balatoni viharjelző rendszer elindítása kapcsán tartott rendezvényen vette át a kitüntetést.
A hivatalos méltatás szerint Horváth Ákos 1984-ben végzett az ELTE TTK Meteorológus szakán és ekkor azonnal eddigi és egyetlen munkahelyén az Országos Meteorológiai Szolgálatnál kezdett el dolgozni. Közel három évtizedes munkájának döntő részét a Balaton és a balatoni emberek biztonságának szolgálatában töltötte. Tudományos és közéleti tevékenysége összeforr a Balatonnal, a Balatonnál élő és nyaraló emberek biztonságával. Munkáját nagy szakmai hozzáértéssel és felelősséggel végzi. Döntéseinél arra figyel, hogy azok sokszor százezernyi ember biztonságát befolyásolják. Különösen sokat tett a lakosság és az önkormányzatok tájékoztatásában, illetve a hivatásos- és civil szervezetekkel való együttműködés javításában.
Nevezett a balatoni viharjelzés fejlesztésével, de a veszélyek előrejelzését megújító kutatói tevékenységével is jelentősen hozzájárult a Balaton és környékének biztonságosabbá tételéhez. A veszélyek előrejelzését megújító tudományos munkájának eredményeként megalkotott MEANDER program, valamint hazánk részvétele a nyolc ország képviseletével zajló INCA-CE (Integrated Nowcasting Comprehensive Analysis – Central Europe) projektben döntően eddigi munkásságára épít. E program célja egy nemzetközi időjárási információs rendszer létrehozása a minél pontosabb rövid távú analízis készítése érdekében. A megvalósítás érdekében szorgalmazta azt a számítógépes fejlesztést, amely lehetővé teszi a légkört leíró matematikai egyenletek gyors megoldását.
Ami számunkra különösen fontos, hogy munkájával, tudásával, elszántságával meghatározó szerepe volt abban, hogy 2012-től a Balatont viharjelzési szempontból a korábbi kettő rész helyett három részre osztották. A Tihanytól keletre eső terület marad a régi rendben megmaradt “keleti medenceként”, de a Tihanytól nyugatra eső területen két körzetet jelöltek ki. Az egyik a Tihanytól Fonyódik tartó “középső medence”, a másik a Badacsony-Fonyód szorostól Keszthelyig tartó nyugati medence. Így azóta viharveszély esetén itt nem az egészre adják ki a figyelmeztető jelzést, csak arra területre, ahol valóban számolni kell a viharral. Ez pedig nekünk azt jelenti, több időnk jut a fürdésre, vízi sportokra.
( A megújult és pontosabbá vált a balatoni viharjelzésről itt olvashatsz bővebben >> )
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) Siófoki Viharelőrejelző Obszervatóriuma
|
Balaton balatoni szabadstrandok bicikliutak boros kulturális sport szabadidős programok koncertek látnivalók