A tél végén lezárták a Balaton-felvidék egyik legérdekesebb kirándulóhelyét. A belépési tilalom okáról mindeddig csak közvetett információkat sikerült szerezni. Annyi azonban biztosnak tűnik, hogy nem ez a lezárás lesz a végső.
A We Love Balaton március elején adott hírt arról, hogy a Balaton-felvidéki nemzeti park oldala szerint “természetvédelmi okok miatt” határozatlan időre megtiltották a Hegyestű tetején kialakított kiránduló- és bemutatóhely látogatását. Mint a cikk frissítésében írták: “Megkerestük a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot, azonban a bezárás pontosabb okait nem osztották meg.”
Mivel kedvenc kirándulóhelyemről van szó, engem is izgatott a kérdés, de a We Love Balaton lepattintása miatt először más forrásokból, a környéken élőktől, szőlőművelőktől próbáltam tájékozódni. A megkérdezettek közül többen is tudni vélték, hogy a tiltást egy sólyompár fészkelése miatt rendelték el, és még hónapokig hatályban lesz.

A Hegyestű a Nivegy-völgy felől békés szőlőhegy képét mutatja – Fotó: Győrffy Árpád

Az egykori bazaltbánya helyén kialakított látogatópark megnyitója 1989. szeptember 17-én – a fotón Márkus Ferenc, a nemzeti park akkori vezetője és Tardy János környezetvédelmi államtitkár – Fotó: Győrffy Árpád

Brüsszeli pénzekből néhány éve kialakított panoráma terasz – Közvetlenül előttünk a Káli-medence Köveskállal, távolban a Balaton-felvidéki tanúhegyek – Gulács, Szent György-hegy, Csobánc, előtte a Kopasz-hegy Mindszentkállával, távolabb a Keszthelyi-hegység – Fotó: Győrffy Árpád

Kilátás a hegy félig megmaradt csúcsáról Balatonhenye felé – Fotó: Győrffy Árpád
A sólymokról kapott információval fordultam később a nemzeti park igazgatóságához. “A balatontipp.hu oldalon cikket tervezek írni arról, hogy a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely részletes indoklás nélküli lezárásának oka – információim szerint – sólyom, illetve sólymok fészkelése a területen. Írni akarok arról is, hogy a hozzám eljutott információk szerint várhatóan mikor oldják fel a tilalmat. Ezek az információk természetesen tévesek is lehetnek. Amennyiben közlendőjük van a fentiekkel kapcsolatban, szívesen helyet adok neki” – írtam.
A kért információt nem, de alig burkolt fenyegetést tartalmazó választ “Sitku Erzsébet osztályvezető megbízásából” Viktor Zsuzsanna, az ökoturisztikai és környezeti-nevelési osztály dolgozója küldte.
“A Hegyestű Geológiai Bemutatóhely lezárásának célja a látogatók általi zavarások kizárása, egy fokozottan védett faj szaporodásának védelme. Természetesen cikkének publikálását nem akarjuk megakadályozni, de kérjük, hogy vegye figyelembe azt, hogy cikkével ráirányíthatja az érdeklődők figyelmét a fokozottan védett fajra, így a megnövekedett illegális látogatók által keltett fokozott zavarásnak lesz kitéve a fokozottan védett faj, ami a szaporulat meghiúsulását is eredményezheti.
A lezárás Hatóság általi megszüntetésekor a látogatási tilalom feloldásáról a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján és közösségi média felületein azonnal tájékoztatást teszünk közzé.”
Ha valóban sólyomról van szó, az bár fokozottan védett madár, nem tartozik a kihaló fajok közé. A Wikipédia szócikke szerint tojásait többnyire magas sziklákra rakja, de mostanában sűrűn fészkel az emberek közelében, magas házak, hidak tetejére.

Egy vándorsólyom Lóki György solymász madarai közül – Fotó: Győrffy Árpád

Akár ez a kiszögelés is szimpatikus lehetne a sólyompárnak a tojások lerakásához – Fotó: Győrffy Árpád
A tojások lerakása után egy hónap kotlás következik. A fiókák a kikelés után másfél hónappal repülnek ki, majd még további két hónapig a szülők táplálják a csibéket. Ezzel a menetrenddel arra számíthatunk, hogy a lezárás legalább a nyár elejéig eltarthat. A Wikipédiából az is kiderül, ha a sólyom megszeret egy helyet, akkor később több éven át odarakja tojásait. Eszerint a hegyestűi túráknak is huzamosabb ideig búcsút mondhatunk a legszebb kiránduló évszakban.
Természetesen nem száz százalék, hogy sólyomról van szó. Lehet más védett élőlény is, de a luxizó kullancsok kempingezését talán kizárhatjuk.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)