Új látványossággal gazdagodott a Balaton keleti medencéje. Közvetlenül az akarattyai part előtt találtak végleges helyet a torzó állapotban maradt fővárosi Biodómnak. Az áttelepítők vállalták, hogy a Baladómot teljesen felépítik, és abban a nemzet számára kiemelten hasznos dolgokat végeznek majd.
A helyszín kiválasztása része annak az egyezségnek, ami az MNB és Pénzügyminisztérium között a gazdaságfejlesztéssel és árstabilitással kapcsolatban létrejött. Az MNB vezetője vállalta, nem gördít akadályt az elé, hogy a milánói világkiállítás egykori magyar pavilonjaként funkcionáló Sámándob a pénzügyminiszter szülővárosába, Karcagra kerüljön. Ugyanakkor a pénzügyminiszter is elfogadta, hogy a félkész Biodómot az MNB vezetőjéhez kötődő Balatonakarattyára, pontosabban a település előtti Balaton mederbe telepítsék át.
Az egyezség része volt az is, hogy az áttelepítést – vállalva annak költségeit – a Lőrinc és Tsai Trt. végzi el. A cég díjazásul a Biodóm Pesten felszabaduló területét kapja szabad felhasználásra. Az áttelepítéssel járó esetleges környezet- és természetvédelmi viták megelőzése érdekében a Baladóm projektet egy április 1-én kiadott kormányrendelettel nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá minősítették, így már nem vonatkozik rá semmilyen feleslegesen korlátozó előírás. Ugyanez a jogszabály rendelkezett a Biodóm eredeti területére tervezett lakópark, irodaház és szálloda felépítésének hasonlóan kiemelt kezeléséről is.
A Baladóm közvetlenül a Magyar Nemzeti Bank Oktatási és Konferencia Központja (BOKK) előtti vízfelületen, egy korábban ide tervezett vitorláskikötő helyén kapott helyet. Első lépésként a parttól nem messze vaslemezekből kialakított szádfalakkal kizárták a Balatont az érintett területről, és több kisebb szakaszban kimélyítették a tó medrét, hogy a Baladóm kupoláinak csak kis része látsszon ki a vízből
A kupola elemek szállítását eredetileg tehervagonokkal tervezték, de a Déli Körvasút építésének csúszása miatt erről le kellett mondani. Az érintetteknek kapóra jött a svédek belépése a NATO-ba, mert a svéd haderő több példányt is használ az NH90-es Arbus helikopterek tengeri és szárazföldi szállításra kifejlesztett változatából. A HKP14 altípushoz tartozó madarakkal már korábban is végeztek ilyen feladatot, és a magyar partnerek felkérésére is azonnal igent mondtak. A légi szállításnak köszönhetően szükségtelenné váltak azok a villamoshállózat átalakítási munkák is, amiket szárazföldi szállítás esetén a Hungária krt. közelében kellett volna elvégezni a “túlméretes” elemek miatt.
A gyors döntés és megvalósítás miatt még nem alakult ki pontosan, hogy mi lesz a Baladómban. Annyi biztos, hogy az építmény kétharmada közösségi helyként és gigantikus tavi akváriumként működik majd az építés befejezése után. A fennmaradó egyharmadban – az eredetileg a balatoni régió jellemző állatainak, köztük a szürkemarháknak, birkáknak tervezett részben – alakítják ki a Baladóm köznép elől elzárt VIP részlegét. Ide csak azok léphetnek be, akik egy különleges eljárás eredményeként tagi státuszt szereznek, és befizetik a több tízmillió éves tagdíjat. Ezért cserében ingyenesen fogyaszthatnak, találkozhatnak más fontos személyekkel.
A nyilvános részbe egy lifttel lehet majd lemenni az egyik kupola tetején. A liftet a parttal egy csőalakú zárt folyosó köti össze. A belépő ára forintban várhatóan hatjegyű szám lesz. A VIP részleget víz alatt közlekedő kapszulákkal lehet megközelíteni. Ezekhez várhatóan a BOKK-ban is lesz merülőbázis, de az Aliga2-ben, Tihanyban, Füreden és a kenesei 51-es körzetben is elképzelhető ilyen.
A Baladóm látványként mindenki számára elérhető lesz, hisz a magaspart szélén húzódó Kisfaludy sétányról bárki megcsodálhatja.
Győrffy Árpád
(Ahogy a cikk elején olvasható, az írás 2024. április 1-én készült. Nem vállalok felelősséget azért, ha a leírtak összetalálkoznának a valósággal.)
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Légy te az első hozzászóló a(z) "Balatonakarattyán Baladóm néven talált végleges helyet a Biodóm" íráshoz!