Balatonszemes a „magyar tenger” déli partjának közepén, Budapesttől 130 km-re, egy enyhe lejtős dombháton fekszik. Régészeti leletek jelzik, hogy ez a terület a bronzkortól már folyamatosan lakott volt a honfoglaló magyarok megérkezése előtt is.
A „Szemes” elnevezés nyelvészeti értelmezése bizonytalan, talán egy őrhelyre utalhat, ami valamikor itt állhatott. Mindenesetre ez a név a Tihanyi Apátság XI. századi alapítólevelében jelenik meg először. A török hódoltság után több felvidéki család települt ide, 1733-tól a Hunyady család lett a főleg mezőgazdasággal és halászattal foglalkozó település birtokosa. A község nevét 1912-ben változtatták Faluszemesről Balatonszemesre, mely napjainkig egy csendes, nyugodt, családias üdülőhely maradt. Gondozott utcák, virágos zöld területek és barátságos vendégszeretet várja a pihenni vágyókat. A település megközelíthető vasúton, az M7-es autópályán és a 7. számú főúton.
Nevezetességek, látnivalók, specialitások
A település nevezetességei közül figyelemre méltó a Postamúzeum, amely az egykori lóváltó állomás épületében, időszakosan működő postatörténeti kiállítással várja az érdeklődőket.
Postamúzeum
A XVIII. század utolsó negyedében épült balatonszemesi postaállomás egyetlen megmaradt barokk stílusú istállójában 1962 óta láthatók a Postamúzeum kiállításai. A postai szállítástörténet kiállítóhelyén fogatolt postajárművek, egy 1920 körül használatban volt mozgópostakocsi, valamint néhány postaautó látható. A Hunyady-család balatonszemesi birtokán a 18. század utolsó negyedében istálló céljaira emelt barokk műemléképület 1962 óta ad otthont a Postamúzeum kiállításainak.
A Hírközlési Múzeumi Alapítvány 2003- és 2004-ben felújíttatta a kincstári tulajdonban lévő patinás ingatlant, s megépíttette a kiállított fogatolt- és gépjárművek, valamint a mozgópostakocsi védelmére szolgáló lábaspajtát. A szépen kialakított udvar méltó környezetet nyújt Trischler Ferenc szobrászművész alkotásának, a hírközlési emlékműnek, amellyel a közeli és távolabbi múltban, a hírvivői szolgálatuk teljesítése közben elhunyt postásoknak, távközlési és műsorszórási dolgozóknak állít közös kegyeleti emléket egyetlenként Európában.
A hajdani istállóépületben berendezett új állandó, a “Kocsiszekértől a postaautóig” című kiállítás a Postamúzeum járműgyűjteményének válogatott darabjait tárja a közönség elé. Az épület történetéhez is kapcsolódva a kiállítás a postai szállítás történetét mutatja be a 15. századi kocsiszekértől a közelmúlt motoros meghajtású postaautójáig.
A több évszázados istállóépületben és a Dunántúl jellegzetes népi gazdasági épületét mintázó lábaspajtában elhelyezett eredeti és modellezett járművek, a korhű postai egyenruhákba öltöztetett bábuk, s a keretekben lévő dokumentumok, fényképek, térképek egy postatörténeti utazásra invitálják a kedves látogatót.
Nyitva tartás:
Május 1- szeptember 30-ig 10-18 óráig, szünnap: hétfő. Az év többi részében előzetes bejelentés alapján fogadják a látogatókat.
További információk:
8636 – Balatonszemes, Bajcsy-Zsilinszky utca 46. Telefon: +36 (84) 360-160
Érdemes megtekinteni továbbá a Latinovits Zoltán „Színészkirály” emlékét őrző múzeumot, a Melocco Miklós által készített szobrát valamint síremlékét a temetőben.
Latinovits Zoltán Emlékmúzeum
Az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum anyagából rendezett tárlaton a színészkirály, Latinovits Zoltán életének kiemelkedő állomásairól láthatunk pillanatokat fotók, írások és egyéb dokumentumok segítségével.
Nyitva tartás:
Április 1- október 31-ig 10-12 és 14-18 óráig, szünnap: hétfő. Az év többi részében előzetes bejelentés alapján fogadják a látogatókat.
További információk:
8636 – Balatonszemes, Bajcsy-Zsilinszky utca 5. Telefon: 30/301-6733
A Római Katolikus Műemlék Templom a nyári estéken orgonakoncertek helyszíne; érdemes megnézni a Sóhajok-hídját (fenti képünk) és a Bagolyvár utca százéves gesztenyefái alatt megbúvó Katolikus Kápolnát is (jobboldali kép).
Balatonszemesen található a déli part egyetlen újonnan épült Baptista Imaháza. A települést Balatonlelle felé elhagyva megközelíthető Rádpusztán a Balaton Pince, amely lovaglási lehetőséggel, lovaskocsis kirándulással, csikós és egyéb bemutatókkal várja az érdeklődőket.
A településen több borpince is üzemel, közöttük a nagyobbak a Kékfrankos Pince, a Bujdosó Pince Étterem ésVinotéka és a Balatoni Borút tagja a Kistücsök Étterem Borpince és Vinotéka; emellett a Szőlőhegyben számos hangulatos, nádfedeles pince található.
A községben több hotel, kemping panzió és számtalan, hangulatos családi jellegű magánszálláshely működik. (Az oldalt az önkormányzat segítségével állítottuk össze)