Akár szilveszteri kabarénak is tekinthetjük azt a podcastot, amiben Guller Zoltán, a hazai turizmus legmagasabb pozíciójában lévő személy összegzi az idei nyár vendégforgalmát. Persze lehet, hogy csak téves adatokat olvasott fel, vagy simán meg akar vezetni bennünket.
A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójával készített beszélgetést december 27-én tették fel az MTÜ honlapjára. Ha valaki az egészre kíváncsi, ide kattintva meghallgathatja.
A Guller Zoltántól elhangzó adatok értelmezéséhez tudni kell, hogy az MTÜ 2020-tól teljesen önálló forgalmi adatokkal rendelkezik a szállásadók azonnali adatszolgáltatása alapján. A szállodák 2019 júliusában, a panziók 2019 októberében kezdték meg az adatok napi továbbítását, a kempingek, üdülőházak, közösségi szálláshelyek és a magánszálláshelyek csak 2020. január 1-étől adtak adatokat az NTAK-ként rövidített Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak.
A korábbi időszakokról és a nyilvánosság számára a későbbiekről is a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) neten elérhető adatbázisában érhetők el havonta frissülő adatok a kereskedelmi szálláshelyekről. Az ebbe a körbe nem tartozó magánszálláshelyekről pedig éves összesítésben adnak információt. A fentieknek megfelelően a magánszálláshelyek forgalmáról az MTÜ sem rendelkezhet napi, havi vagy “nyári” bontású adatokkal 2019-ből.
Annyit még fontos tudni a fentiekhez, hogy a KSH adatai nyilvánosak. Hisz azért gyűjtik, rendszerezik azokat, hogy az érintettek, érdeklődők hozzáférjenek, maguk és az ország javára okulhassanak belőlük. Ettől közérdekű adatok.
Az NTAK a külvilág felé gyakorlatilag titkosan működik. A helyi adatokhoz az érintett önkormányzatok, illetve jegyzők juthatnak hozzá. Országos szinten a NAV és a KSH kaphat adatokat belőle. Plusz az NTAK szállásadóknál telepített szoftvere gyűjti rólunk a rendőrségnek, hogy mikor kivel aludtunk egy szobában.
Mint a fentiekből kitűnik, a NTAK-ból pont úgy kaphatunk információt, mint az Operatív Törzstől a covidról: azt kell elhinnünk, amit mondanak. Még akkor is, ha nettó butaság vagy hazugság az egész.
De mit is mondott Guller Zoltán az elmúlt nyár turisztikai forgalmáról?
“Ezen a nyáron közel 15 millió vendégéjszakát regisztráltunk magyarországi szálláshelyeken, 22%-al több mint egy évvel korábban. S ami szintén nagyon érdekes, hogy még a 19-es nyárhoz képest is 31 százalékkal magasabb. Tehát a belföldi turizmus a nyári időszakban még a rekordévet is meghaladta, covid ide, vagy covid oda.“
A közel 15 millió vendégéjszakás szám nehezen képzelhető el, de erről legfeljebb közvetett információink lehetnek. Annyit azért a KSH-tól tudunk, hogy a nyáron a kereskedelmi szálláshelyek forgalma 7.774.795 éjszaka volt. A korábbi évek tapasztalatai szerint a magán (hivatalosan egyéb)szálláshelyek az összes forgalom harmadát szokták adni. Ha nyáron ennél kicsit magasabb is a részesedésük, nehezen jön össze a “közel 15 millió”.
Igazán érdekes a második mondatban szereplő állítás, amiben Guller Zoltán kijelenti, hogy a 2021-es nyári forgalom “még a 19-es nyárhoz képest is 31 százalékkal magasabb”.
Mint korábban írtam, az NTAK a magánszálláshelyekről nem rendelkezik 2019-es forgalmi adatokkal. Ilyen adat csak a KSH adatbázisában van, de ott csak éves információkat gyűjtenek erről a szállástípusról. Mivel az NTAK-nak a többi szállástípusról is legfeljebb a nyár egy részéről van saját adata, ezért erről az időszakról az MTÜ is csak a KSH adatait tudja használni. Ezek pedig nem 31 százalékos növekedésről, hanem annak pont az ellenkezőjéről, sőt még annál is nagyobb csökkenésről adnak számot.
Mint novemberben a Balatontippen bemutattam, a KSH 2021 június, július és augusztus hónapban 7.744.795 vendégéjszakát regisztrált a kereskedelmi szálláshelyeken, ami 37 százalékkal kevesebb a 2019-ben rögzített 12.292.574 vendégéjszakánál. Ha ebből kivesszük a hazai vendégek által bonyolított 6.016.361 éjszakás idei forgalmat, akkor is 12 százalékos lemaradást látunk a 2019 nyarán realizált 6.805.197 éjszakához képest.
“Covid ide, vagy covid oda”, nem értem, hogyan lehet a 37 százalékos csökkenés helyett 31 százalékos növekedést állítani. Jobb esetben – a két ünnep közötti időpont alapján – talán csak valami elő-szilveszteri tréfának szánták. Persze az is lehet, hogy teljesen komolyan állították, hogy megvezessenek bennünket – mert Piros volt a paradicsom…
De mi van akkor, ha Guller úr el is hiszi amit mond, és ennek megfelelően irányítja a hazai turizmus legfontosabb szervezetét?!
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Az utolsó mondat lényeges. Még ha jóindulatot is feltételezünk, hibás adatokon alapuló intézkedések milyen eredményt fognak hozni?