Április 1-étől felfüggesztettek minden, korábban még el nem indított építési lehetőséget Szentantalfa külterületi részén. A tilalom a helyi rendezési terv felülvizsgálatának befejezéséig lesz érvényben. Erre akár három éve is lehet az önkormányzatnak, de jóval előbb szeretnének előállni az építési szándékokat jobban kordában tartó szabályokkal.
Február közepén írtunk arról, hogy az északkelet-balatoni térség sokáig érintetlen pontjaként megmaradt Paloznak polgármestere, Czeglédy Ákos a község kül- és belterületére egyaránt változtatási tilalmat rendelt el. A képviselő-testület nevében – s azzal egyetértésben – hozott döntéssel levegőhöz akarnak jutni, hogy a falut is teljesen átformálni akaró építkezési lázat kicsit lehűtsék.
Most a Nivegy-völgy és egyben a Balaton-felvidék szívében lévő Szentantalfán jutottak hasonló döntésre. Igaz, itt csak a külterületekre szól az április 1-étől érvényes tilalom, mert a község belterülete még normális irányba fejlődik.
Mint Kiss Csaba polgármester elmondta, a “szőlőhegyre”, a Szent Balázs-hegy nyugati oldalának a községhez tartozó mezőgazdasági kertes területeire határolták le a változtatási tilalmat.
– Eddig egy 2700 méteres nagyságú területen már lehetőség volt arra, hogy maximum egy 100 négyzetméteres építményt szőlőműveléssel, borral, borturizmussal kapcsolatos funkcióval létrehozzanak. A terület 80 százalékán kellett a szőlőt megtartani. Az érintett területen egykor a szövetkezeti tagok háztáji parcellái voltak jellemzően 3 ezer négyzetméteres nagysággal. Amennyiben a jelenlegi szabályozás megmaradna, ezeken az egykori háztáji földeken több száz épületet tudnának felhúzni pillanatok alatt. Sajnos a kifüggesztésekből azt látjuk, hogy erre igény is van.
Mi nem szeretnénk, hogy a szőlőhegyünket egy olyan üdülőövezetté alakítsák, ahol az ingatlanok többsége az év nagy részében üresen áll. Sajnos ez a folyamat már több környező településen zajlik. Nem lenne jó, ha Antalfán is ez történne.
– Milyen szabályokkal próbálják megakadályozni a túlzott beépítést?
– Azt tervezzük, hogy 5000 négyzetméterre emeljük azt a teleknagyságot, amin már lehetne építeni. Az építmény nagyságát pedig 75 négyzetméterben korlátoznánk. Ezzel talán sikerülne elérnünk azt, hogy a Nivegy-völgynek ez a része ne egy üdülődzsungel, hanem továbbra is a szőlőiről, borairól, szépségéről híres vidék maradjon.
Természetesen a fentiekre csak akkor lesz lehetősége a szentantalfaiaknak, ha egy közben a parlament elé került törvényjavaslat alapján a kormány nem nyúl bele utólag a döntéseikbe.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Egyet értek a stoppal! Füred szülöttjeként, bár már régen elkerültem onnan, azóta fáj, ahogyan beépítették az egész hegyoldalat, meg minden lukat az építési tilalom ellenére. Megy, mint a mosóvíz, Aszófőtől Csopakig mindent elöntött a parcellázási, “építési tilalom”. Talán még a szőlőtőkék is “persona non gráták” lettek!
Ha lehet, ne ismételjük meg a sunyi, lopakodó hibát!